Amerikalik jurnalist Taker Karlson islom va musulmonlar haqidagi ko‘p yillik qarashlari xato ekanini ochiq tan oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U Sky News telekanaliga bergan intervyusida uzoq yillar davomida aytgan fikrlari haqiqatga to‘g‘ri kelmaganini aytdi. Newsweek nashri bu haqda xabar berdi.
Karlsonning aytishicha, u televideniye orqali islomni xavf sifatida ko‘rsatuvchi fikrlarni bildirgan va o‘sha paytda bu gaplarga chin dildan ishongan. U shunday dedi: "Men televideniye orqali ko‘p marta shunday gapirganman: muammo islomda, muammo musulmonlarda.
Ularning hammasi bizni o‘ldirmoqchi. Ular aqldan ozgan.
Ular VII asrda Muhammad tomonidan yaratilgan jonkuyarlikka asoslangan aqidaga ergashadi. Va bunga o‘zim ham ishonganman." Karlsonning ta’kidlashicha, bugungi kunda u o‘sha qarashlarini mutlaqo noto‘g‘ri deb hisoblaydi.
"O‘shanda men vahimaga tushgan ekanman. Chunki haqiqatan ham bunga ishongan edim.
Endi esa bilamanki, bu fikrlarning hech biri to‘g‘ri emas. Ammo o‘sha paytda ishonganman", deya qo‘shimcha qildi jurnalist.
Karlson suhbat davomida Isroilga bo‘lgan munosabati ham keskin o‘zgarganini ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bir necha o‘n yil avval ko‘rgan Isroil bilan hozirgi mamlakat o‘rtasida katta farq bor.
"Isroil butunlay o‘zgarib ketdi. Men Isroilga achinyapman.
Ammo o‘nlab yillar avval birinchi bor borganimdagi Isroil bilan bugungi Isroil o‘rtasida hech qanday o‘xshashlik qolmagan", dedi u. Jurnalistning Isroil siyosatiga nisbatan tanqidiy munosabati so‘nggi yillarda kuchayib bormoqda.
Bu esa unga nisbatan antisemitizm haqidagi ayblovlarni ham ko‘paytirgan. Biroq Karlson bu da’volarni qat’iy rad etib kelmoqda.
Anti-Defamation League uni antisemitik qarashlar va fitna nazariyalarini ommaviy axborot maydoniga olib chiqqan eng ta’sirli shaxslardan biri sifatida baholagan. 2025 yil oktyabrida Karlson efirga millatchilik g‘oyalarini targ‘ib qiluvchi Nik Fuentesni taklif qilgan edi.
Suhbat davomida Fuentes dunyodagi ko‘plab muammolar uchun yahudiylarni ayblagan. 2026 yil aprelida esa Karlson BBC boshlovchisi Viktoriya Derbishir bilan ham aynan shu mavzuda bahslashgan.
Jurnalistning ta’kidlashicha, uning Isroil hukumati siyosatiga bildirgan tanqidlari millat yoki din bilan bog‘liq emas. "Albatta, men antisemit emasman.
Shuning uchun ham meni shunday atashyapti. Mening Isroilga munosabatim isroilliklarning millati yoki dini bilan bog‘liq emas.

Такер Карлсон открыто признал свои взгляды на ислам
Taker Karlson islom haqidagi qarashlarini ochiq tan oldiАмериканский журналист Такер Карлсон открыто признал, что его многолетние взгляды на ислам и мусульман были ошибочными. Об этом сообщило Zamin.uz.
В интервью телеканалу Sky News он заявил, что его взгляды, выражаемые годами, не соответствовали действительности. Об этом сообщило издание Newsweek.
По словам Карлсона, он через телевидение продвигал идею ислам как угрозу идею ислама как угрозы, и в то время искренне верил в эти утверждения. Он сказал: «Я много раз говорил по телевидению: проблема в исламе, проблема в мусульманах.
Все они хотят нас убить. Они сошли с ума.
Они придерживаются веры, основанной на безумии, созданном Мухаммедом в VII веке. И я сам в это верил». Подчеркивая свою позицию, Карлсон заявил, что сегодня считает эти взгляды абсолютно ошибочными.
«Тогда я заблуждался. Потому что искренне в это верил.
Теперь же я знаю, что ни одна из этих идей не верна. Но тогда я в них верил», — добавил журналист.
Во время интервью Карлсон также отметил, что его отношение к Израилю резко изменилось. По его словам, за несколько десятилетий между тем Израиль и сегодня существует огромная разница.
«Израиль полностью изменился. Я начинаю симпатизировать Израилю.
Но между тем Израилем, который я впервые увидел много лет назад, и сегодняшним Израилем нет никакого сходства», — сказал он. Критическая позиция журналиста по отношению к политике Израиля в последние годы усилилась.
Это также привело к росту обвинений в его адрес в антисемитизме. Однако Карлсон решительно отвергает эти обвинения.
Лига против клеветы (Anti-Defamation League) назвала его одним из самых влиятельных людей, которые привнесли антисемитские взгляды и теории заговора в общественное пространство. В октябре 2025 года Карлсон пригласил в эфир Ника Фуэнтеса, пропагандирующего националистические идеи.
Во время интервью Фуэнтес обвинил евреев во многих проблемах мира. В апреле 2026 года Карлсон также обсуждал эту тему с ведущей BBC Викторией Дербишир.
Как подчеркнул журналист, его критика политики правительства Израиля не связана с национальностью или религией. «Конечно, я не антисемит.
Поэтому меня так называют. Мое отношение к Израилю не связано с национальностью или религией израильтян.
Это всего лишь мое отношение к решениям израильского правительства, которые вредят интересам моей страны», — сказал Карлсон.