Pokiston Afg‘oniston hududiga hujum qilib 36 kishini halok qildi
Pokiston yakshanba kuni Afg‘oniston bilan chegaradosh hududlarga havo zarbalari berdi va yer qo‘shinlarini kiritdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hodisa natijasida o‘nlab insonlar halok bo‘ldi va ikki davlat o‘rtasidagi ziddiyat yanada kuchaydi. Afg‘oniston hukumati ma’lum qilishicha, hujumlar oqibatida kamida 36 nafar tinch aholi, jumladan ayollar va bolalar halok bo‘ldi, 160 dan ortiq kishi jarohatlandi.
Kobul ushbu hujumni qo‘rqinchli harakat hamda jinoyat va vahshiylik deb baholadi. Pokiston axborot vaziri Attoulloh Tarar esa zarbalar jangarilar yashiringan obyektlarga berilganini aytdi.
Uning aytishicha, operatsiya davomida 29 nafar jangari yo‘q qilindi. Rasmiylarning ma’lumotiga ko‘ra, bu hujumlar Pokistonda tinch aholiga qarshi sodir etilgan so‘nggi terrorchilik harakatlariga javob bo‘lgan.
Pokiston uzoq vaqtdan beri Afg‘onistonni chegaradan keyin hujumlar uyushtiruvchi terrorchi guruhlarga boshpana berishda ayblab kelmoqda. Afg‘oniston hukumati esa bu da’volarni rad etadi.
Kobul, o‘z navbatida, Pokistonni tinch aholi yashaydigan hududlarga asossiz hujum qilishda ayblamoqda. Afg‘oniston hukumatining ma’lumotiga ko‘ra, zarbalar tinch aholi uylariga berilgan bo‘lsa, Pokiston ular Paktiya, Paktika va Kunar viloyatlaridagi jangarilar yashiringan joylarga qaratilganini bildirgan.
Eng ko‘p qurbonlar Paktika viloyatining Mandoxayl qishlog‘ida qayd etilgan. Hujumlardan bir kun avval Karachi shahridagi harbiy qarorgohga uyushtirilgan tergovda uch nafar harbiy xizmatchi halok bo‘ldi.
Shuningdek, uch nafar jangari o‘ldirildi, yana bir gumondor qo‘lga olindi. Mas’uliyatni TTPning bo‘lingan qanoti hisoblangan Jamoat-ul-Ahror guruhi o‘z zimmasiga oldi.
So‘nggi oylarda Pokiston va Afg‘oniston chegarasida to‘qnashuvlar tez-tez takrorlanmoqda. Fevral oyidagi qurolli mojarolarda o‘nlab insonlar halok bo‘lgan.
Iyun oyi boshida Pokiston havo zarbalarida 26 nafar jangari o‘ldirilganini ma’lum qilgan bo‘lsa, Afg‘oniston tomoni bu hujumlarda 13 nafar, asosan bolalar ham halok bo‘lganini bildirgan. Tashqi ishlar vazirligi boshqaruvi bu zarbalar natijasida tinch aholining jonini yo‘qotganini tan oldi va oilalarga chuqur ta’ziyalarini bildirdi.
Xalqaro hamjamiyat hodisaga munosabati va bu masalaga echim topish uchun zarur harakatlarni qilishini kutmoqda.

Пакистан атаковал территорию Афганистана, убив 36 человек.
Пакистан в воскресенье нанес авиаудары по приграничным территориям Афганистана и ввел сухопутные войска. Об этом сообщило Zamin.uz.
В результате инцидента погибли десятки людей, а противоречия между двумя государствами обострились. По заявлению правительства Афганистана, в результате атак погибли по меньшей мере 36 мирных жителей, включая женщин и детей, более 160 человек получили ранения.
Кабул расценил это нападение как ужасающий акт, преступление и варварство. Министр информации Пакистана Аттуллох Тарар заявил, что удары были нанесены по объектам, где скрывались боевики.
По его словам, в ходе операции было уничтожено 29 боевиков. По данным официальных лиц, эти атаки стали ответом на последние террористические акты, совершенные против мирного населения в Пакистане.
Пакистан долгое время обвиняет Афганистан в предоставлении убежища террористическим группам, организующим нападения из-за границы. Правительство Афганистана эти обвинения отрицает.
Кабул, в свою очередь, обвиняет Пакистан в необоснованных атаках на районы проживания мирного населения. По данным правительства Афганистана, удары были нанесены по жилым домам мирных жителей, в то время как Пакистан заявил, что они были направлены на укрытия боевиков в провинциях Пактия, Пактика и Кунар.
Наибольшее количество жертв зафиксировано в деревне Мандохайл провинции Пактика. За день до атак в результате теракта в военном штабе города Карачи погибли трое военнослужащих.
Также были убиты трое боевиков, еще один подозреваемый был задержан. Ответственность взяла на себя группа Джамаат-уль-Ахрар, которая считается расколовшимся крылом ТТП.
В последние месяцы столкновения на границе Пакистана и Афганистана повторяются часто. В ходе вооруженных конфликтов в феврале погибли десятки людей.
В начале июня Пакистан сообщил об уничтожении 26 боевиков в результате авиаударов, в то время как афганская сторона заявила, что в этих атаках погибли 13 человек, в основном дети. Руководство Министерства иностранных дел признало гибель мирных жителей в результате этих ударов и выразило глубокие соболезнования семьям погибших.
Международное сообщество ожидает реакции на произошедшее и принятия необходимых мер для поиска решения данной проблемы.