AQSH Oliy sudi Trampning fuqarolik to‘g‘risidagi farmonini bekor qildi
Amerika Qo‘shma Shtatlari Oliy sudi prezident Donald Tramp tomonidan mamlakat hududida tug‘ilgan ayrim toifadagi bolalarga avtomatik ravishda fuqarolik berishni cheklash maqsadida chiqarilgan farmonni qonuniy kuchga ega emas deb topdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur qarorga ko‘ra, tug‘ilish joyi asosida fuqarolik olish huquqi mamlakat Konstitutsiyasining o‘n to‘rtinchi tuzatishi bilan kafolatlangan va uni prezident farmoni bilan o‘zgartirib bo‘lmaydi. Sudyalar ushbu muhim masalada olti ovozga qarshi uch ovoz bilan amaldagi tartibni saqlab qolishga qaror qildilar.
Donald Tramp 2025-yil yanvar oyida Oq uyga qaytganidan so‘ng darhol fuqarolik masalasiga doir yangi farmonni imzolagan edi. Ushbu hujjatga binoan, agar bolaning onasi AQSHda noqonuniy yoki vaqtincha maqomda yashayotgan bo‘lsa, otasi esa Amerika fuqarosi yoki doimiy rezidenti bo‘lmasa, bunday bolalarga avtomatik ravishda fuqarolik berilmasligi ko‘zda tutilgan edi.
Ya’ni, ota-onasining hech biri Amerika fuqarosi yoki yashil karta sohibi bo‘lmagan taqdirda, mamlakat tuprog‘ida tug‘ilgan go‘dakning fuqaroligi davlat tomonidan tan olinmasligi belgilangan edi. Biroq ushbu tashabbus e’lon qilinishi bilan ko‘plab shtatlar va huquq himoyachilari tomonidan sudga shikoyat qilindi.
Oliy sud a’zolarining aksariyati prezident farmoni asosiy qonunga zid ekanini ta’kidladi. Konstitutsiyaviy normaga muvofiq, Amerika hududida tug‘ilgan va mamlakat qonunlariga bo‘ysunuvchi barcha shaxslar o‘z-o‘zidan fuqarolik huquqiga ega bo‘ladi.
Bu tartib o‘n to‘qqizinchi asr oxiridan buyon o‘zgarmasdan kelmoqda. Sud raisi Jon Roberts ko‘pchilik nomidan yozilgan qarorda 1898-yildagi tarixiy huquqiy yondashuvni o‘z kuchida qoldirdi.
Unga ko‘ra, faqat diplomatlarning farzandlari kabi juda kam sonli istisnolardan tashqari, mamlakatda tug‘ilgan barcha bolalar to‘laqonli fuqarolik huquqini qo‘lga kiritadi. Shu tariqa, Tramp ma’muriyatining eng bahsli va shov-shuvli tashabbuslaridan biri huquqiy jihatdan mag‘lubiyatga uchradi.
Avvalroq quyi sudlar tomonidan ushbu farmonning amal qilishi vaqtincha to‘xtatib qo‘yilgan edi. Endilikda Oliy sudning yakuniy qarori bilan tug‘ilish joyi bo‘yicha fuqarolik olish tamoyili o‘zgarishsiz qoladigan bo‘ldi.
Bu esa AQSHda amal qiluvchi tuproq huquqi tamoyilining mustahkamligini yana bir bor tasdiqladi. Mazkur tamoyilga ko‘ra, bola qayerda tug‘ilgan bo‘lsa, ota-onasining kimligi yoki qaysi davlat fuqarosi ekanidan qat’i nazar, o‘sha yerning fuqaroligini olishga haqli hisoblanadi.

Суд США отменил указ Трампа о гражданстве.
Верховный суд Соединенных Штатов признал незаконным указ президента Дональда Трампа, направленный на ограничение автоматического предоставления гражданства определенным категориям детей, родившихся на территории страны. Об этом сообщил Zamin.uz.
Согласно данному решению, право на получение гражданства по месту рождения гарантировано четырнадцатой поправкой к Конституции страны, и его нельзя изменить указом президента. Судьи решили сохранить существующий порядок голосами шести против трех по этому важному вопросу.
Дональд Трамп сразу после возвращения в Белый дом в январе 2025 года подписал новый указ по вопросу гражданства. Согласно этому документу, если мать ребенка проживает в США незаконно или имеет временный статус, а отец не является гражданином или постоянным резидентом Америки, таким детям гражданство автоматически предоставляться не должно.
То есть, если ни один из родителей не является гражданином Америки или обладателем грин-карты, гражданство младенца, родившегося на территории страны, не признается государством. Однако сразу после объявления этой инициативы многие штаты и правозащитники подали иски в суд.
Большинство членов Верховного суда отметили, что указ президента противоречит основному закону. Согласно конституционной норме, все лица, родившиеся на территории Америки и подчиняющиеся законам страны, автоматически имеют право на гражданство.
Этот порядок остается неизменным с конца девятнадцатого века. Председатель суда Джон Робертс в решении, написанном от имени большинства, оставил в силе исторический правовой подход 1898 года.
Согласно ему, за исключением очень немногих исключений, таких как дети дипломатов, все дети, родившиеся в стране, получают полное право на гражданство. Таким образом, одна из самых спорных и скандальных инициатив администрации Трампа потерпела юридическое поражение.
Ранее нижестоящие суды временно приостановили действие этого указа. Теперь, с окончательным решением Верховного суда, принцип получения гражданства по месту рождения останется неизменным.
Это еще раз подтвердило устойчивость принципа права почвы, действующего в США. Согласно этому принципу, ребенок, где бы он ни родился, имеет право на гражданство этого места, независимо от того, кем являются его родители или гражданами какого государства они являются.