Dubayda britaniyalik bloger ayol o‘lim jazosiga hukm qilinishi mumkin
Dubay shahrida 23 yoshli britaniyalik bloger Bruk Jorj o‘lim jazosiga hukm qilinishi ehtimoli yuzaga keldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur xavotirli xabarni inson huquqlarini himoya qilish bilan shug‘ullanuvchi Detained in Dubai tashkiloti vakillari jamoatchilikka ma’lum qildi. Voqea tafsilotlariga ko‘ra, yosh bloger ijtimoiy tarmoqlar orqali tanishgan tengdoshi bilan uchrashish maqsadida Birlashgan Arab Amirliklariga safar qilgan.
Biroq bu sayohat qiz uchun kutilmagan fojia bilan yakunlandi. Jabrlanuvchi qizning so‘zlariga ko‘ra, uchrashuv davomida yigit unga nisbatan o‘ta qo‘pol munosabatda bo‘lgan va uni doimiy ravishda nazorat qilishga uringan.
Vaziyat shu darajaga yetganki, hamrohi qizning uyiga qaytish uchun olgan aviachiptasini bekor qilib, uning harakatlanish erkinligini cheklagan. Shuningdek, qizning barga borgani vaji bilan unga nisbatan jismoniy kuch ishlatilgani va ayovsiz kaltaklangani aytilmoqda.
Bruk Jorj o‘z pasportini olib, voqea joyidan qochishga uringanida, yigit unga yana hujum qilgan. O‘z hayotini saqlab qolish maqsadida bloger oshxona pichog‘i bilan himoyalanishga majbur bo‘lgan va natijada yigitga og‘ir jarohat yetkazgan.
Shundan so‘ng u zudlik bilan aeroportga yo‘l olgan, biroq u yerda huquq-tartibot idoralari xodimlari tomonidan qo‘lga olingan. Inson huquqlari himoyachilari qiz hibsga olingan paytda uning tanasida ko‘plab jarohatlar va kaltak izlari bo‘lganini ta’kidlashmoqda.
Shunga qaramay, dastlabki tergov jarayonlarida unga advokat yoki tarjimon xizmatidan foydalanishga ruxsat berilmagan. Hozirda xalqaro tashkilotlar mazkur ishni adolatli va ochiq tarzda ko‘rib chiqishni talab qilmoqda.
Xususan, Radha Stirling BAA hukumatini ushbu hodisani barcha tomonlama o‘rganishga va qizning o‘zini himoya qilish huquqini inobatga olishga chaqirdi. Britaniya tomoni ham o‘z fuqarosiga tegishli huquqiy va tibbiy yordam ko‘rsatilishini so‘ramoqda.
Hozircha Dubay rasmiylari voqeaning o‘zini himoya qilish maqsadida sodir etilgani borasidagi da’volarni rasman tasdiqlagani yo‘q, tergov ishlari davom etmoqda.

В Дубае британская блогерша может быть приговорена к смертной казни.
В Дубае возникла вероятность того, что 23-летняя британская блогер Брук Джордж может быть приговорена к смертной казни. Об этом сообщило Zamin.uz.
Эту тревожную новость обнародовали представители организации Detained in Dubai, занимающейся защитой прав человека. Согласно деталям происшествия, молодая блогер отправилась в Объединенные Арабские Эмираты с целью встречи со сверстником, с которым познакомилась через социальные сети.
Однако эта поездка закончилась для девушки неожиданной трагедией. По словам пострадавшей, во время встречи молодой человек вел себя по отношению к ней крайне грубо и пытался постоянно ее контролировать.
Ситуация дошла до того, что спутник отменил авиабилет девушки на обратный рейс и ограничил ее свободу передвижения. Также сообщается, что из-за посещения девушкой бара он применил к ней физическую силу и жестоко избил ее.
Когда Брук Джордж попыталась забрать свой паспорт и сбежать с места происшествия, молодой человек снова напал на нее. Чтобы спасти свою жизнь, блогер была вынуждена защищаться с помощью кухонного ножа, в результате чего молодой человек получил тяжелые ранения.
После этого она немедленно направилась в аэропорт, но там была задержана сотрудниками правоохранительных органов. Правозащитники отмечают, что на момент задержания на теле девушки было множество ран и следов побоев.
Несмотря на это, на начальных этапах следствия ей не разрешили воспользоваться услугами адвоката или переводчика. В настоящее время международные организации требуют справедливого и открытого рассмотрения данного дела.
В частности, Радха Стирлинг призвала правительство ОАЭ всесторонне изучить этот инцидент и принять во внимание право девушки на самооборону. Британская сторона также требует предоставления своей гражданке соответствующей юридической и медицинской помощи.
На данный момент власти Дубая официально не подтвердили заявления о том, что инцидент произошел в целях самообороны, следственные действия продолжаются.