Paragvay Germaniyani mag‘lub etib jahon chempionati chorak finaliga chiqdi
Futbol bo‘yicha 2026-yilgi jahon chempionati kutilmagan natijalar va hayratlanarli voqealarga boy tarzda davom etmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Musobaqaning nimchorak final yo‘llanmasi uchun kechgan bahsda Germaniya terma jamoasi ustidan qozonilgan tarixiy g‘alabadan so‘ng, Paragvay prezidenti Santyago Penya butun mamlakat bo‘ylab favqulodda dam olish kuni e’lon qildi. Janubiy Amerika vakillari kuchli raqibga qarshi maydonda haqiqiy matonat va iroda ko‘rsatishdi.
Bahsning asosiy va qo‘shimcha vaqtlari nihoyatda keskin kurashlar ostida o‘tib, 1:1 hisobidagi durang bilan yakunlandi. G‘olib nomi aniqlanadigan va ruhiy tayyorgarlik muhim sanalgan penaltilar seriyasida esa omad hamda mahorat paragvaylik futbolchilarga kulib boqdi.
Yakuniy 4:3 hisobi Paragvayning keyingi bosqichga chiqqanini anglatardi. Ushbu ulkan muvaffaqiyatdan so‘ng davlat rahbari Santyago Penya xalqqa murojaat qildi va o‘z quvonchini yashirib o‘tirmadi.
U ijtimoiy tarmoqlardagi sahifasida Paragvay xalqi hech qachon taslim bo‘lmasligini alohida ta’kidladi. Shuningdek, prezident ushbu buyuk g‘alaba sharafiga 30-iyun, seshanba kunini mamlakatda rasman dam olish kuni deb e’lon qildi.
Bu qaror butun mamlakat bo‘ylab katta tantanalar boshlanishiga sabab bo‘ldi. E’tiborli jihati shundaki, Paragvay qonunchiligiga ko‘ra, davlat rahbari bunday qaror qabul qilish uchun mutlaq vakolatga ega.
Amaldagi tartibga muvofiq, prezident davlat manfaatlari yoki umummilliy bayramlar munosabati bilan bir yil davomida o‘z xohishiga ko‘ra qo‘shimcha uchta dam olish kunini belgilashi mumkin. Santyago Penya esa ushbu imkoniyatdan millionlar o‘yini bo‘lmish futbol bergan quvonchni nishonlash uchun foydalanishga qaror qildi.
Germaniya kabi dunyo futboli yetakchisini musobaqadan chiqarib yuborgan Paragvay terma jamoasi endi chorak final yo‘lida Fransiya va Shvetsiya uchrashuvi g‘olibiga qarshi maydonga tushadi. Agar jamoa shunday jangovar ruhda o‘ynashda davom etsa, prezident turnir yakuniga qadar o‘zining qolgan vakolatlaridan ham foydalanishi va xalqiga yangi dam olish kunlarini tuhfa etishi mumkin.

Парагвай победил Германию и вышел в полуфинал чемпионата мира.
Чемпионат мира по футболу 2026 года продолжает удивлять неожиданными результатами и захватывающими событиями. Об этом сообщил Zamin.uz.
После исторической победы над сборной Германии в предыдущем матче, выведшей команду в полуфинал, президент Парагвая Сантьяго Пенья объявил по всей стране дополнительный выходной день. Представители Южной Америки продемонстрировали настоящую стойкость и волю против сильного соперника.
Основное и дополнительное время матча прошли в ожесточённой борьбе и завершились ничьёй 1:1. В серии пенальти, где определялся победитель и проверялась психологическая готовность, удача и мастерство улыбнулись парагвайским футболистам.
Итоговый счёт 4:3 в пользу Парагвая означал выход команды в следующий этап. После этой грандиозной победы глава государства Сантьяго Пенья обратился к народу и не смог сдержать своей радости.
На своей странице в социальных сетях он особо подчеркнул, что парагвайский народ никогда не сдаётся. Кроме того, президент объявил понедельник, 30 июня, официальным выходным днём по всей стране в честь этой великой победы.
Это решение вызвало широкое празднование по всей стране. Как отмечают авторитетные источники, согласно законодательству Парагвая, глава государства обладает полной властью принимать такие решения.
Согласно действующему порядку, президент может в течение года по своему усмотрению объявлять дополнительные три выходных дня в связи с государственными интересами или общенациональными праздниками. Сантьяго Пенья решил воспользоваться этой возможностью, чтобы отметить радость миллионов от подаренного футболом подарка.
Сборная Парагвая, выбившая из турнира одного из фаворитов мирового футбола — сборную Германии, теперь в пути к полуфиналу встретится с победителем матча между Францией и Швецией. Если команда будет продолжать играть с таким боевым духом, президент сможет воспользоваться своими оставшимися полномочиями до финала турнира и подарить народу новые выходные дни.