Venesueladagi kuchli zilzila oqibatida go‘zallik malikasi halok bo‘ldi
Venesuelada sodir bo‘lgan kuchli zilzila oqibatlari mamlakatni og‘ir judolikka soldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Qutqaruv guruhlari vayronalarni tozalash va qidiruv ishlarini to‘xtovsiz davom ettirmoqda. Afsuski, topilgan jasadlar orasida taniqli shaxslarning borligi jamoatchilikni yanada chuqur qayg‘uga soldi.
Halok bo‘lganlar ro‘yxatiga go‘zallik tanlovlari g‘olibasi Skarlent Rodriges ham qo‘shildi. Olingan ma’lumotlarga ko‘ra, yigirma uch yoshli Skarlent Rodriges va uning yaqin insoni Xose Kastro Katia-la-Mar shahrida qulab tushgan ko‘p qavatli turar joy binosi ostidan topilgan.
Ularning oila a’zolari va do‘stlari so‘nggi soniyalargacha mo‘jiza yuz berishiga, ularning omon qolganiga umid bog‘lagan edi. Biroq vayronalar ostidan olingan xabar bu umidlarni butkul so‘ndirdi.
Skarlent Rodriges xalqaro miqyosdagi nufuzli go‘zallik tanlovlarida o‘zining iqtidori va go‘zalligi bilan e’tibor qozongan edi. U Miss Grand Orlando 2025 tanlovida g‘oliblikni qo‘lga kiritib, keng jamoatchilikka tanilgan.
Keyinchalik Florida shtatida o‘tkazilgan nufuzli musobaqalarda ham ishtirok etib, o‘z mamlakati sharafini munosib himoya qilgan edi. Uning bevaqt vafoti san’at va go‘zallik olami vakillari uchun katta yo‘qotish bo‘ldi.
Venesueladagi halokatli tabiiy ofat qurbonlari soni soat sayin ortib bormoqda. So‘nggi rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, zilzila oqibatida hayotdan ko‘z yumganlar soni ikki ming uch yuz nafarga yaqinlashgan.
Hozirgi vaqtga qadar vayronalar ostidan ikki ming ikki yuz to‘qson besh nafar fuqaroning jasadi olib chiqilgan. Qidiruv-qutqaruv ishlari davom etayotgan bo‘lsa-da, mutaxassislar tirik qolganlarni topish ehtimoli tobora kamayib borayotganini ta’kidlamoqda.
Mazkur fojia munosabati bilan Venesuela hukumati mamlakat bo‘ylab yetti kunlik milliy motam e’lon qildi. Davlat bayroqlari tushirilib, barcha ko‘ngilochar tadbirlar to‘xtatildi.
Mutaxassislar talafot ko‘rgan hududlarda ishlar hali yakunlanmaganini, shu sababli qurbonlar soni yanada ortishi mumkinligini taxmin qilmoqda. Hozirda butun mamlakat ofat oqibatlarini bartaraf etish va jabrlanganlarga yordam ko‘rsatish uchun safarbar etilgan.

В результате сильного землетрясения в Венесуэле погибла королева красоты
Последствия сильного землетрясения в Венесуэле принесли стране тяжелые потери. Об этом сообщило Zamin.uz.
Спасательные группы непрерывно продолжают работы по разбору завалов и поиски. К сожалению, наличие среди найденных тел известных личностей погрузило общественность в еще более глубокую скорбь.
В список погибших вошла и победительница конкурсов красоты Скарлет Родригес. Согласно полученным данным, двадцатитрехлетняя Скарлет Родригес и ее близкий человек Хосе Кастро были найдены под завалами обрушившегося многоэтажного жилого дома в городе Катиа-ла-Мар.
Их члены семьи и друзья до последних секунд надеялись на чудо и их спасение. Однако известие из-под завалов полностью погасило эти надежды.
Скарлет Родригес привлекла внимание своим талантом и красотой на престижных международных конкурсах красоты. Она получила широкую известность, одержав победу в конкурсе Miss Grand Orlando 2025.
Позже она приняла участие в престижных соревнованиях в штате Флорида, достойно защитив честь своей страны. Ее преждевременный уход стал большой потерей для представителей мира искусства и красоты.
Число жертв катастрофического стихийного бедствия в Венесуэле растет с каждым часом. Согласно последним официальным данным, число погибших в результате землетрясения приблизилось к двум тысячам тремстам человек.
На данный момент из-под завалов извлечены тела двух тысяч двухсот девяноста пяти граждан. Несмотря на то, что поисково-спасательные работы продолжаются, специалисты отмечают, что вероятность найти выживших постепенно снижается.
В связи с данной трагедией правительство Венесуэлы объявило семидневный национальный траур по всей стране. Государственные флаги приспущены, все развлекательные мероприятия приостановлены.
Специалисты предполагают, что работы в пострадавших районах еще не завершены, поэтому число жертв может увеличиться. В настоящее время вся страна мобилизована для ликвидации последствий катастрофы и оказания помощи пострадавшим.