Xitoyda chivinlarni lazer bilan yo‘q qiluvchi qurilma yaratildi
Xitoylik mutaxassislar tomonidan tashkil etilgan sun’iy intellekt startapi chivinlar va boshqa zararli hasharotlarga qarshi kurashishda inqilobiy yechim taklif etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yangi qurilma zamonaviy texnologiyalar yordamida hasharotlarni avtomatik tarzda aniqlash va ularni lazer nuri orqali yo‘q qilish imkoniyatiga ega. Ushbu loyihani amalga oshirish uchun qisqa vaqt ichida taxminan 3 million dollar miqdorida sarmoya jalb qilindi.
Dunyoning 50 dan ortiq mamlakatida istiqomat qiluvchi 4 mingdan ziyod foydalanuvchi ushbu g‘oyani qo‘llab-quvvatlab, loyihaga o‘z hissalarini qo‘shishdi. Qurilmaning ishlash tamoyili murakkab neyron tarmoqlari va yuqori aniqlikdagi datchiklarga asoslangan.
Tizim atrof-muhitdagi harakatlarni doimiy ravishda skanerlab boradi va havoda uchib yurgan chivinni darhol taniy oladi. Hasharotning joylashuvi aniqlanishi bilan unga kuchli lazer nuri yo‘naltiriladi.
Ishlab chiquvchilarning ta’kidlashicha, ushbu uskuna nafaqat yopiq xonalarda, balki ochiq havoda ham birdek samarali ishlaydi. Bu esa uni dala hovlilar, bog‘lar va dam olish maskanlari uchun juda foydali vositaga aylantiradi.
Texnik ko‘rsatkichlarga ko‘ra, mazkur tizim hayratlanarli darajada tez ishlaydi. U bir soniya ichida 30 tagacha chivinni zararsizlantirish quvvatiga ega.
Qurilmaning ta’sir doirasi 3 metrgacha bo‘lgan masofani to‘liq qamrab oladi. Mazkur ixtiro inson salomatligi uchun xavfli bo‘lgan turli kimyoviy moddalardan voz kechishga va hasharotlarga qarshi ekologik toza usulda kurashishga yordam beradi.

В Китае создали устройство для уничтожения комаров лазером
Стартап в области искусственного интеллекта, созданный китайскими специалистами, предложил революционное решение для борьбы с комарами и другими вредными насекомыми. Об этом сообщило Zamin.uz.
Новое устройство с помощью современных технологий способно автоматически определять насекомых и уничтожать их с помощью лазерного луча. Для реализации этого проекта за короткий срок было привлечено около 3 миллионов долларов инвестиций.
Более 4 тысяч пользователей из более чем 50 стран мира поддержали эту идею и внесли свой вклад в проект. Принцип работы устройства основан на сложных нейронных сетях и высокоточных датчиках.
Система постоянно сканирует движения в окружающей среде и может мгновенно распознать летящего в воздухе комара. Как только местоположение насекомого определено, на него направляется мощный лазерный луч.
Разработчики отмечают, что данное оборудование эффективно работает не только в закрытых помещениях, но и на открытом воздухе. Это делает его очень полезным инструментом для дворов, садов и зон отдыха.
Согласно техническим характеристикам, данная система работает удивительно быстро. Она способна обезвредить до 30 комаров в секунду.
Радиус действия устройства полностью охватывает расстояние до 3 метров. Данное изобретение помогает отказаться от различных химических веществ, опасных для здоровья человека, и бороться с насекомыми экологически чистым способом.
В будущем популяризация таких технологий создаст удобства в нашей повседневной жизни и сыграет важную роль в предотвращении заболеваний, передающихся через комаров.