Qozog‘istonda amnistiya e’lon qilinib millionlab jarimalar bekor qilindi
Qozog‘iston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganining muhim sanasi munosabati bilan mamlakatda keng ko‘lamli amnistiya e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu chora-tadbirlar doirasida bir millionga yaqin ma’muriy jarima bekor qilinishi kutilmoqda. Shuningdek, o‘n olti yarim mingdan ziyod fuqaro jinoiy javobgarlik va jazodan ozod etiladi yoki ularning jazo muddatlari sezilarli darajada yengillashtiriladi.
Bu haqda mamlakatning rasmiy axborot manbalari xabar tarqatdi. Qozog‘iston Ichki ishlar vazirligi bergan ma’lumotlarga ko‘ra, amnistiya asosan ijtimoiy xavfi katta bo‘lmagan va uncha og‘ir bo‘lmagan jinoyatlarni sodir etgan shaxslarga nisbatan qo‘llaniladi.
Bunda aybdorlar tomonidan yetkazilgan moddiy zararning qoplanganligi hamda mahkumning jamiyat uchun xavf tug‘dirmasligi asosiy mezon sifatida olinadi. Ayrim mahkumlar uchun esa jazoning qolgan muddati qisqartirilishi belgilangan.
E’tiborli jihati shundaki, Qozog‘iston tarixida ilk bor ma’muriy amnistiya ham joriy etilmoqda. Mazkur jarayon doirasida umumiy miqdori o‘n yetti milliard tengedan ortiq bo‘lgan jarimalar bekor qilinishi rejalashtirilgan.
Bu chora aholining ijtimoiy holatini yaxshilash va huquqiy yengillik yaratishga xizmat qiladi. Ma’muriy jarimalarni bekor qilish jarayoni to‘liq avtomatlashtirilgan bo‘lib, fuqarolardan biron-bir idoraga murojaat qilish yoki qo‘shimcha hujjat topshirish talab etilmaydi.
Biroq, amnistiya barcha toifadagi jinoyatchilarga taalluqli emas. Korrupsiya, terrorizm, ekstremizm va jinsiy daxlsizlikka qarshi jinoyat sodir etganlar ushbu imtiyozdan foydalana olmaydi.
Shuningdek, giyohvand moddalar savdosi bilan shug‘ullanganlar va mast holatda transport vositasini boshqarib, og‘ir oqibatlarga sabab bo‘lgan shaxslarga nisbatan ham amnistiya qo‘llanilmaydi. Davlat bu orqali jamiyat xavfsizligini ta’minlash va og‘ir jinoyatlar uchun jazoning muqarrarligini saqlab qolishni maqsad qilgan.

В Казахстане объявлена амнистия, миллионы штрафов аннулированы
В связи с важной датой принятия Конституции Республики Казахстан в стране объявлена широкомасштабная амнистия. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках данных мер ожидается отмена почти одного миллиона административных штрафов. Также более шестнадцати с половиной тысяч граждан будут освобождены от уголовной ответственности и наказания, либо сроки их наказания будут значительно смягчены.
Об этом сообщили официальные информационные источники страны. По данным Министерства внутренних дел Казахстана, амнистия будет применяться преимущественно к лицам, совершившим преступления, которые не представляют большой общественной опасности и не являются тяжкими.
При этом основными критериями станут возмещение материального ущерба, причиненного виновными, и отсутствие опасности осужденного для общества. Для некоторых осужденных предусмотрено сокращение оставшегося срока наказания.
Примечательно, что впервые в истории Казахстана вводится также административная амнистия. В рамках этого процесса планируется отмена штрафов на общую сумму более семнадцати миллиардов тенге.
Эта мера призвана улучшить социальное положение населения и создать правовые облегчения. Процесс отмены административных штрафов полностью автоматизирован, от граждан не потребуется обращаться в какие-либо ведомства или предоставлять дополнительные документы.
Однако амнистия распространяется не на все категории преступников. Лица, совершившие преступления в сфере коррупции, терроризма, экстремизма и преступления против половой неприкосновенности, не смогут воспользоваться этой льготой.
Также амнистия не будет применяться к лицам, занимавшимся торговлей наркотическими средствами и управлявшим транспортным средством в состоянии опьянения, что привело к тяжелым последствиям. Этим государство стремится обеспечить безопасность общества и сохранить неотвратимость наказания за тяжкие преступления.