Gazo sektorida falastinlik taniqli darvozabon Salim al-Ashqar halok bo‘ldi
Isroil qurolli kuchlari tomonidan Gazo sektorida amalga oshirilgan navbatdagi harbiy amaliyotlar oqibatida falastinlik taniqli darvozabon Salim al-Ashqar hayotdan ko‘z yumdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Falastin futbol assotsiatsiyasi bergan rasmiy ma’lumotlarga tayanib xabar qilinishicha, 32 yoshli sportchi Gazo sektorining Al-Qarara shaharchasida otib o‘ldirilgan. Salim al-Ashqar 2023-yilning oktyabr oyida mintaqada harbiy harakatlar boshlanganidan buyon halok bo‘lgan mingdan ortiq falastinlik sportchilar ro‘yxatiga kirdi.
Marhum futbolchi shaxsiy hayoti va faoliyati davomida ko‘plab yutuqlarga erishgan edi. U bor-yo‘g‘i besh oy muqaddam oila qurgan bo‘lib, turmush o‘rtog‘i bilan ilk farzandining dunyoga kelishini intizorlik bilan kutayotgan edi.
Sportchi o‘z faoliyati davomida Xon Yunis Servis klubi sharafini himoya qilgan, shuningdek, Gazo sektoridagi Al-Aqso va Al-Musaddar kabi jamoalar tarkibida darvozabon sifatida to‘p surgan. Uning fojiali o‘limi nafaqat yaqinlari, balki butun sport jamoatchiligi uchun og‘ir judolik bo‘ldi.
Chilining Deportivo Palestino futbol klubi ham mazkur voqeaga munosabat bildirib, maxsus bayonot e’lon qildi. Klub rahbariyati Salim al-Ashqarning o‘limi munosabati bilan chuqur qayg‘uda ekanini bildirib, mintaqada davom etayotgan bunday ko‘ngilsiz hodisalar jiddiy tashvish uyg‘otayotganini ta’kidladi.
Bayonotda adolat qaror topishi va tinchlik o‘rnatilishi bo‘yicha chaqiriqlar o‘rin olgan. Shu bilan birga, falastinlik sportchilarga nisbatan bosimlar faqatgina harbiy hujumlar bilan cheklanib qolmayotgani aytilmoqda.
Xususan, iyun oyi boshida Falastin ayollar milliy terma jamoasining 20 yoshli a’zosi Rend Halavaniy ham Isroil huquq-tartibot idoralari tomonidan hibsga olingan. U Quddus shahrida so‘roq qilingan, biroq unga nisbatan qo‘yilgan ayblovlar tafsiloti ochiqlanmagan.
Falastin futbol assotsiatsiyasi ushbu holatlarni keskin qoralab, sportchilarga nisbatan amalga oshirilayotgan bu kabi harakatlarni tizimli tazyiq sifatida baholamoqda.

В секторе Газа умер известный палестинский диктор Салим аль-Ашкар.
Израильские вооружённые силы в результате очередной военной операции в секторе Газа убили палестинского вратаря Салима аль-Ашкара. Об этом сообщило Zamin.uz.
Ссылаясь на официальные данные Палестинской футбольной ассоциации, сообщается, что 32-летний спортсмен был убит в городе Аль-Карара в секторе Газа. Салим аль-Ашкар с октября 2023 года, когда в регионе начались военные действия, вошёл в список более тысячи палестинских спортсменов, погибших в этом конфликте.
Покойный футболист в течение своей личной жизни и деятельности достиг множества успехов. Он был помолвлен за пять месяцев до создания семьи и с нетерпением ждал рождения своего первого ребёнка вместе со своей супругой.
Спортсмен защищал честь клуба Хон Юнис Сервис, а также выступал в качестве вратаря за такие команды сектора Газа, как Аль-Аксо и Аль-Муссадар. Его трагическая смерть стала тяжёлой потерей не только для его близких, но и для всего спортивного сообщества.
Футбольный клуб Депортиво Палестино из Чили также выразил соболезнования по поводу этого события и выпустил специальное заявление. Руководство клуба заявило, что глубоко опечалено смертью Салима аль-Ашкара и подчеркнуло, что такие бессмысленные инциденты, продолжающиеся в регионе, серьёзно нарушают спокойствие.
В заявлении прозвучали призывы к восстановлению справедливости и установлению мира. Кроме того, отмечалось, что давление на палестинских спортсменов ограничивается не только военными атаками.
Особенно, в начале июня 20-летняя участница женской национальной сборной Палестины Ренд Халавани была арестована израильскими правоохранительными органами. Её допрашивали в Иерусалиме, но детали обвинений, выдвинутых против неё, не были раскрыты.
Палестинская футбольная ассоциация резко осуждает такие действия и рассматривает эти меры в отношении спортсменов как систематические преследования.