Tehronda Eron oliy rahbari bilan vidolashuv marosimlari boshlandi
Eronning sobiq oliy rahbari Oyatulloh Ali Xomanaiy bilan vidolashuv marosimlari rasman boshlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Dastlabki motam tadbirlari mamlakat poytaxti Tehron shahrida o‘tkazilmoqda. Ushbu ma’lumotlar xalqaro ommaviy axborot vositalari, xususan, RBK nashri tomonidan tasdiqlandi.
Hozirda poytaxt ko‘chalarida xavfsizlik choralari kuchaytirilgan bo‘lib, marhum bilan xayrlashish uchun minglab odamlar yig‘ilmoqda. Belgilangan tartibga ko‘ra, motam tadbirlari joriy yilning 4-iyulidan 9-iyuliga qadar davom etadi.
Marosimlar faqat poytaxt bilan cheklanib qolmay, Eronning bir nechta yirik shaharlarida ham tashkil etilishi ko‘zda tutilgan. Ushbu tadbirlarda dunyoning turli mamlakatlaridan kelgan yuzga yaqin rasmiy delegatsiya a’zolari, davlat arboblari va diplomatik korpus vakillari ishtirok etishi kutilmoqda.
Bu esa vidolashuv marosimining xalqaro miqyosdagi ahamiyatini ko‘rsatadi. Rejaga muvofiq, 4-iyuldan 6-iyulga qadar Tehronda asosiy vidolashuv va dafn marosimlari bo‘lib o‘tadi.
Shundan so‘ng, 7-iyul kuni mamlakatning diniy markazlaridan biri hisoblangan Qum shahrida motam yurishi tashkil etiladi. 8-iyul kuni marhumning jasadi Iroq hududiga olib borilishi rejalashtirilgan bo‘lib, u yerda ham tegishli diniy marosimlar o‘tkaziladi.
Yakuniy bosqich sifatida, 9-iyul kuni Mashhad shahrida so‘nggi manzilga qo‘yish tadbiri amalga oshiriladi. Eslatib o‘tamiz, 86 yoshli Oyatulloh Ali Xomanaiy joriy yilning 28-fevral kuni AQSH va Isroil tomonidan amalga oshirilgan harbiy zarbalar oqibatida halok bo‘lgani haqida xabarlar tarqalgan edi.
Ushbu voqea mintaqadagi siyosiy vaziyatni keskinlashtirib, xalqaro hamjamiyatning diqqat markazida bo‘lib turibdi. Hozirda Eron hukumati motam marosimlarini yuksak saviyada o‘tkazish uchun barcha choralarni ko‘rmoqda.

В Тегеране начались церемонии прощания с высшим руководителем Ирана.
Похороны бывшего высшего руководителя Ирана аятоллы Али Хомайни официально начались. Об этом сообщило Zamin.uz.
Первоначальные мероприятия проводятся в столице страны Тегеране. Эта информация подтверждена международными общественными информационными СМИ, в частности, изданием RBK.
В настоящее время в улицах столицы усилены меры безопасности, и тысячи людей собираются, чтобы попрощаться с покойным. Согласно установленному порядку, похороны продлятся с 4 по 9 июля текущего года.
Церемонии не ограничиваются только столицей, планируется также проведение их в нескольких крупных городах Ирана. В этих мероприятиях ожидается участие представителей официальных делегаций из почти всех стран мира, государственных чиновников и членов дипломатического корпуса.
Это подчеркивает международное значение похоронной церемонии. Согласно плану, с 4 по 6 июля в Тегеране будут проходить основные похороны и церемония погребения.
Затем, 7 июля, в городе Кум, который считается одним из религиозных центров страны, состоится похоронная процессия. 8 июля планируется перевезти тело покойного в Ирак, где также будут проведены соответствующие религиозные обряды.
В качестве финального этапа, 9 июля в городе Мешхед состоится церемония захоронения на последнем месте упокоения. Напоминаем, что сообщения о том, что 86-летний аятолла Али Хомайни погиб в результате военных ударов, нанесённых США и Израилем 28 февраля текущего года, распространялись ранее.
Это событие обострило политическую ситуацию в регионе и находится в центре внимания международного сообщества. В настоящее время иранское правительство принимает все меры для проведения похоронных церемоний на высоком уровне.