Venesueladagi kuchli yer silkinishi oqibatida halok bo‘lganlar soni ortdi
Venesuelada sodir bo‘lgan ikki kuchli yer silkinishi oqibatida halok bo‘lganlar soni keskin ortib, so‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra 2 295 nafarga yetdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Milliy assambleya raisi Xorxe Rodriges bergan bayonotga ko‘ra, tabiiy ofat natijasida jarohatlanganlar soni ham 11 ming kishidan oshib ketgan. Mazkur fojia munosabati bilan mamlakat bo‘ylab yetti kunlik milliy motam e’lon qilindi.
Davlat rahbari vazifasini bajarayotgan Delsi Rodriges vayronalar ostidan tirik qolganlarni qutqarib olish ehtimoli bor ekan, qidiruv ishlari bir daqiqa bo‘lsa-da to‘xtatilmasligini alohida ta’kidladi. Tabiiy ofatdan eng ko‘p talafot ko‘rgan hudud sifatida La-Guayra shtati qayd etilmoqda.
Ushbu hududda nafaqat aholi yashash joylari, balki ko‘plab davlat idoralari va ijtimoiy obektlar ham butunlay vayron bo‘lgan. Vaziyat og‘ir bo‘lishiga qaramay, qutqaruvchilar va ko‘ngillilar guruhlari yetarli darajada maxsus texnika mavjud bo‘lmagan joylarda ham qo‘l mehnati bilan vayronalarni tozalash ishlarini davom ettirmoqdalar.
Har bir daqiqa inson hayoti uchun kurash maydoniga aylangan. Rasmiy organlar tomonidan berilayotgan ma’lumotlar muntazam ravishda yangilanib bormoqda.
Eng so‘nggi hisobotlarga ko‘ra, qurbonlar soni 2 595 nafarga yetgan, jarohat olgan fuqarolar soni esa 12 400 nafarni tashkil etmoqda. Mutaxassislarning fikricha, vayronalar ostida hali ham ko‘plab odamlar qolayotgan bo‘lishi mumkin, shu sababli qidiruv va qutqaruv amaliyotlari to‘liq yakunlangani yo‘q.
Hukumat barcha kuchlarni ofat oqibatlarini bartaraf etishga va jabrlanganlarga yordam ko‘rsatishga qaratgan.

В Венесуэле в результате двух мощных оползней число погибших резко возросло и, по последним данным, достигло 2 295 человек. Об этом сообщил Zamin.uz.
По словам председателя Национальной ассамблеи Хорхе Родригеса, число пострадавших в результате стихийного бедствия также увеличилось на 11 тысяч человек. В связи с этой трагедией по всей стране объявлен семидневный национальный траур.
Исполняющий обязанности главы государства Дельси Родригес заявил, что есть шанс найти живыми тех, кто остался под завалами, и особо подчеркнул, что поисково-спасательные работы не должны прерываться ни на минуту. Как наиболее пострадавшая от стихийного бедствия область отмечается штат Ла-Гуайра.
В этом районе не только жилые дома, но и многие государственные учреждения и социальные объекты полностью разрушены. Несмотря на тяжелую ситуацию, спасатели и волонтерские группы продолжают очищать завалы ручным трудом даже в тех местах, где нет достаточного специального оборудования.
Каждая минута стала борьбой за жизнь человека. Информация, предоставляемая официальными органами, регулярно обновляется.
По последним данным, число жертв достигло 2 595 человек, а количество пострадавших граждан составляет 12 400 человек. По мнению специалистов, под завалами могут еще оставаться многие люди, поэтому поисково-спасательные операции пока не завершены.
Правительство направляет все силы на ликвидацию последствий стихийного бедствия и оказание помощи пострадавшим.