Indoneziyada isyonchilar amerikalik uchuvchini o‘ldirib samolyotni yoqib yubordi
Indoneziyaning Papua hududida qurolli isyonchilar tomonidan amalga oshirilgan navbatdagi hujum xalqaro hamjamiyat e’tiborini o‘ziga qaratdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Olingan so‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu hodisa oqibatida amerikalik uchuvchi halok bo‘lgan, fuqarolik maqsadlarida foydalaniladigan samolyot esa butunlay yoqib yuborilgan. Ushbu fojiali voqea mintaqadagi xavfsizlik holati naqadar qaltis ekanini yana bir bor ko‘rsatib berdi.
Xalqaro axborot agentliklarining xabar berishicha, voqea Tog‘li Papua provinsiyasining Yahukimo tumanida sodir bo‘lgan. Mahalliy ayirmachi guruh hisoblangan G‘arbiy Papua milliy ozodlik armiyasi vakili ushbu hujum uchun mas’uliyatni to‘liq o‘z zimmasiga olganini ma’lum qildi.
Guruh vakillarining ta’kidlashicha, amerikalik uchuvchi Nikolas Gosselin boshqaruvidagi havo kemasi aerodromga qo‘nganidan so‘ng qurolli shaxslar tomonidan hujumga uchragan. Isyonchilarning da’vosiga ko‘ra, mazkur samolyotdan avvalroq Indoneziya harbiylarini tashishda foydalanilgani hujumga asosiy sabab bo‘lgan.
Indoneziya huquq-tartibot idoralari va armiya vakillari voqea joyida samolyot yongan holda topilganini rasman tasdiqladi. Biroq hukumat vakillari hozircha uchuvchining o‘limi yoki hujumning aniq tafsilotlari bo‘yicha qo‘shimcha tekshiruvlar o‘tkazilayotganini bildirdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, samolyot bortida uchuvchidan tashqari yana yetti nafar yo‘lovchi bo‘lgan va ularning barchasi mahalliy aholi vakillari ekani aytilmoqda. Hozirda ularning taqdiri va salomatligi haqida aniq ma’lumotlar to‘planmoqda.
Isyonchi guruh vakili ushbu harakatni Indoneziya va AQSH hukumatlariga yo‘llangan jiddiy siyosiy ogohlantirish deb atadi. Shuningdek, u agar isyonchilar nazoratidagi hududlarga fuqarolik samolyotlari qatnovi to‘xtatilmasa, bunday hujumlar kelgusida ham davom etishi mumkinligidan ogohlantirdi.
Hozircha AQSHning Jakartadagi elchixonasi ushbu holat yuzasidan rasmiy bayonot bergani yo‘q. Indoneziya Transport vazirligi esa samolyot qo‘nganidan so‘ng u bilan aloqa butunlay uzilganini va qidiruv-qutqaruv ishlari olib borilayotganini ma’lum qildi.

В Индонезии мятежники убили американского пилота и подожгли самолёт.
В Папуа Индонезии вооруженные повстанцы совершили очередное нападение, привлекшее внимание международного сообщества. Об этом сообщило Zamin.uz.
По последним данным, в результате этого инцидента погиб американский пилот, а гражданский самолет, использовавшийся в гуманитарных целях, полностью сгорел. Эта трагедия еще раз показала, насколько напряжена ситуация с безопасностью в регионе.
Согласно сообщениям международных информационных агентств, инцидент произошел в районе Яхукимо провинции Горная Папуа. Представитель Западно-Папуанской армии национального освобождения, которую считают местной вооруженной группой, взял на себя полную ответственность за это нападение.
Как заявили представители группы, самолет, пилотируемый американцем Николасом Госселин, был атакован вооруженными лицами сразу после посадки на аэродром. По утверждению повстанцев, причиной нападения стало то, что ранее этот самолет использовался для высадки индонезийских военных.
Правоохранительные органы и военные представители Индонезии официально подтвердили, что на месте происшествия был найден сгоревший самолет. Однако представители правительства заявили, что в настоящее время проводятся дополнительные проверки по поводу смерти пилота и точных деталей нападения.
По информации, помимо пилота, на борту самолета находились еще семь пассажиров, которые, как сообщается, являются представителями местного населения. На данный момент точная информация об их судьбе и состоянии здоровья уточняется.
Представитель повстанческой группы охарактеризовал это действие как серьезное политическое предупреждение, направленное правительствам Индонезии и США. Кроме того, он предупредил, что если гуманитарные самолеты будут продолжать летать над территориями, контролируемыми повстанцами, такие атаки могут повториться в будущем.
На данный момент посольство США в Джакарте не выдало официального заявления по этой ситуации. Министерство транспорта Индонезии сообщило, что связь с самолетом после посадки полностью прервана, и ведутся поисково-спасательные работы.