Shveysariya tog‘laridagi muzliklar issiq havo tufayli tez erimoqda
Yevropa qit’asida kuzatilayotgan g‘ayritabiiy issiq havo to‘lqinlari Shveysariya tog‘laridagi muzliklarning odatdagidan ancha vaqtli va tez sur’atlarda erishiga sabab bo‘lmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mutaxassislar ushbu holat Alp tog‘lari tizmasidagi muzlik massasining navbatdagi katta yo‘qotishiga olib kelishi mumkinligidan jiddiy xavotir bildirmoqda. Bu haqda xalqaro axborot agentliklari olimlarning xulosalariga tayanib ma’lumot tarqatdi.
So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, joriy yilning iyun oyi oxirlarida Shveysariya janubidagi Rona muzligi o‘ziga xos kritik nuqtaga yetib keldi. Olimlar bu davrni muzliklarni yo‘qotish bosqichi deb atashadi.
Mazkur jarayon qish davomida to‘plangan qor qatlami butunlay erib bitganini va endilikda ko‘p asrlik muz qatlamlarining bevosita erishi boshlanganini anglatadi. Kuzatuvlar shuni ko‘rsatmoqdaki, bu yilgi erish jarayoni tarixiy o‘lchovlar bo‘yicha ikkinchi eng erta ko‘rsatkich sifatida qayd etildi.
Bundan ham ertaroq holat faqat ikki yil muqaddam kuzatilgan edi. Shveysariya muzliklarini kuzatish xizmati rahbari Mattias Xussning ta’kidlashicha, qish mavsumida yog‘ingarchilikning kam bo‘lgani va yozning ilk kunlaridanoq boshlangan jazirama issiq vaziyatni yanada og‘irlashtirgan.
Uning hisob-kitoblariga ko‘ra, iyun oyidagi issiq kunlarda erigan suv miqdori hayratlanarli darajaga yetgan. Ikki hafta davomida har olti soniyada ulkan suzish havzasini to‘ldirishga yetadigan miqdordagi muz suvga aylangan.
Rona muzligining ayrim nuqtalarida bor-yo‘g‘i ikki haftalik issiq natijasida bir yarim metr qalinlikdagi muz qatlami yo‘q bo‘lib ketgan. Ushbu salbiy o‘zgarishlar nafaqat olimlar, balki hududga doimiy tashrif buyuruvchi sayyohlar tomonidan ham yaqqol sezilmoqda.
Ko‘p yillardan buyon ushbu maskanni ziyorat qiluvchi kishilar muzliklarning ko‘z o‘ngida kichrayib, yo‘qolib borayotganini chuqur qayg‘u bilan ta’riflamoqda. Muzliklarning bunday jadal qisqarishi iqlim o‘zgarishining eng yaqqol va xavotirli isbotidir.
Agar havo harorati shu tarzda yuqori darajada saqlanib qolsa, Shveysariya muzliklari joriy yilda ham rekord darajadagi yo‘qotishlarga uchrashi muqarrar. Bu esa nafaqat tabiat manzaralariga, balki butun mintaqaning suv zaxiralariga ham jiddiy ta’sir ko‘rsatadi.

Ледники в горах Швейцарии тают быстро из-за жаркой погоды.
Аномальные волны жары, наблюдаемые на европейском континенте, приводят к тому, что ледники в швейцарских горах тают гораздо дольше и быстрее, чем обычно. Об этом сообщило Zamin.uz.
Специалисты выражают серьезную обеспокоенность тем, что эта ситуация может привести к очередной крупной потере ледниковой массы в системе Альп. Об этом сообщили международные информационные агентства, опираясь на выводы ученых.
Согласно последним данным, в конце июня текущего года ледник Рона на юге Швейцарии достиг определенной критической точки. Ученые называют этот период стадией исчезновения ледников.
Данный процесс означает, что слой снега, накопившийся за зиму, полностью растаял, и теперь началось прямое таяние многовековых слоев льда. Наблюдения показывают, что процесс таяния в этом году был зафиксирован как второй самый ранний показатель по историческим меркам.
Еще более ранняя ситуация наблюдалась всего два года назад. По словам руководителя службы мониторинга швейцарских ледников Маттиаса Хусса, недостаток осадков в зимний сезон и изнуряющая жара, начавшаяся с первых дней лета, еще больше усугубили ситуацию.
По его расчетам, количество растаявшей воды в жаркие июньские дни достигло поразительного уровня. В течение двух недель каждые шесть секунд объем льда, достаточный для заполнения огромного плавательного бассейна, превращался в воду.
В некоторых точках ледника Рона всего за две недели жары исчез слой льда толщиной полтора метра. Эти негативные изменения заметны не только ученым, но и туристам, постоянно посещающим этот регион.
Люди, посещающие это место на протяжении многих лет, с глубокой печалью описывают, как ледники уменьшаются и исчезают на их глазах. Такое стремительное сокращение ледников является самым явным и тревожным доказательством изменения климата.
Если температура воздуха будет оставаться на таком высоком уровне, швейцарские ледники неизбежно столкнутся с рекордными потерями и в текущем году. Это окажет серьезное влияние не только на природные ландшафты, но и на водные ресурсы всего региона.