Misr zaminida olib borilgan so‘nggi arxeologik qazishmalar natijasida mamlakat tarixining turli davrlarini o‘zida aks ettiruvchi noyob yodgorliklar va osori-atiqalar topildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakatning g‘arbiy qismidagi Liviya sahrosida joylashgan Daxla vohasida Vizantiya imperiyasi davriga oid, aniqrog‘i to‘rtinchi asrga mansub qadimiy shahar qoldiqlari aniqlandi. Shu bilan birga, Aleksandriya shahri yaqinidagi Marina-el-Alameyn hududida o‘n sakkizta qadimiy maqbara kashf etildi.
Bu haqda Misr Turizm va qadimiy yodgorliklar vazirligi ma’lumotlariga tayanib xalqaro axborot agentliklari xabar bermoqda. Daxla vohasida olib borilgan tadqiqotlar davomida shimol va janub hamda sharq va g‘arb yo‘nalishlarida kesishgan tartibli ko‘chalarga ega shahar tarhi namoyon bo‘ldi.
Arxeologlar markaziy ko‘chalar atrofida ibodatxona, ikkita kuzatuv minorasi, mustahkam mudofaa devorlari va gumbazli turarjoy binolarining poydevorlarini aniqlashdi. Tadqiqotchilarning fikricha, hududdagi ayrim inshootlar dastlab cherkov vazifasini o‘tagan, keyinchalik esa kengroq ibodatxonalarga aylantirilgan.
Bu esa o‘sha davrdagi diniy hayotning rivojlanish bosqichlarini ko‘rsatib beradi. Qazishmalar jarayonida o‘sha davr aholisining turmush tarzidan hikoya qiluvchi non pishirish pechlari, ro‘zg‘or buyumlari va don maydalash uchun mo‘ljallangan tosh qurollar ham topilgan.
Arxeologlar uchun eng qimmatli topilmalardan biri Vizantiya imperatorlari tasviri tushirilgan, lotincha yozuvlar va diniy ramzlar bilan bezatilgan bronza tangalardir. Shuningdek, Rim imperatori Konstansiy Ikkinchi hukmronlik qilgan yillarga oid oltin tangalar ham yaxshi holatda saqlangan holda topildi.
Bu buyumlar o‘sha davrdagi iqtisodiy aloqalar va pul muomalasi haqida boy ma’lumot beradi. Marina-el-Alameyn hududida aniqlangan o‘n sakkizta maqbaraning o‘n bittasi qoyalarga o‘yib ishlangan bo‘lsa, yettitasi yer ustida qurilgan.
Mazkur qabrlardan sopol idishlar, moychiroqlar, qurbongohlar va ohaktoshdan yasalgan kosalar chiqarib olindi. Ayniqsa, dafn marosimi odatlariga ko‘ra marhumlarning og‘ziga qo‘yilgan to‘rtta oltin tanga hamda ulkan granit tobut ichidagi skelet qoldiqlari mutaxassislarda katta qiziqish uyg‘otdi.
Shuningdek, gipsdan ishlangan sfinks haykalining bo‘laklari ham topilmalar ro‘yxatidan joy oldi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, ushbu yangi kashfiyotlar Misr hududida Vizantiya va Rim hukmronligi davridagi shaharsozlik madaniyati, ijtimoiy hayot va dafn marosimlarini chuqurroq o‘rganishga xizmat qiladi.

В Дакле Ваха в Египте обнаружен древний город византийской эпохи.
В результате последних археологических раскопок, проведённых на земле Египта, были обнаружены уникальные артефакты и памятники, отражающие различные периоды истории страны. Об этом сообщило Zamin.uz.
В западной части страны, в оазисе Дахла, расположенном в Ливийской пустыне, обнаружены остатки древнего города, относящегося к периоду Византийской империи и датируемого точным образом IV веком н.э. Вместе с тем, в районе Марина-эль-Аламейн, близ города Александрии, были раскопаны восемнадцать древних могил.
Об этом сообщают международные информационные агентства, ссылаясь на данные Министерства туризма и древностей Египта. Во время раскопок в оазисе Дахла было установлено, что город имел планировку с улицами, пересекающимися под прямым углом в направлениях север–юг и восток–запад.
Археологи обнаружили вокруг центральных улиц храм, две сторожевые башни, укреплённые оборонительные стены и фундаменты купольных жилых зданий. По мнению исследователей, некоторые постройки в районе первоначально выполняли функцию церкви, а позже были преобразованы в более крупные храмы.
Это указывает на этапы развития религиозной жизни того периода. В ходе раскопок были найдены печи для выпечки хлеба, бытовые предметы и каменные орудия для помола зерна, характерные для образа жизни населения того времени.
Одним из самых ценных находок для археологов являются бронзовые таблички с изображением византийских императоров, латинскими надписями и религиозными символами. Кроме того, хорошо preserved золотые монеты, относящиеся к периоду правления римского императора Константина II, также были обнаружены.
Эти находки дают ценную информацию о экономических связях и денежном обращении того времени. Из восемнадцати могил, обнаруженных в районе Марина-эль-Аламейн, десять были вырыты в скалах, а восемь — построены над землёй.
Из указанных могил были извлечены глиняные сосуды, лампы, жертвенники и саркофаги из известняка. Кроме того, согласно обычаям погребения, в рот умерших помещались четыре золотые монеты, а скелетные остатки, найденные в огромном гранитном саркофаге, вызвали большой интерес среди специалистов.
Также были обнаружены фрагменты статуи сфинкса, изготовленной из гипса. Как подчеркивают специалисты, эти новые находки способствуют более глубокому изучению градостроительной культуры, социальной жизни и обрядов погребения в период византийского и римского правления на территории Египта.
Указанные находки не только обогащают знания о Египте, но, безусловно, вносят новый вклад в науку об истории как неотъемлемой части мирового культурного наследия. В настоящее время научные и исследовательские работы в регионе продолжаются.