Dunyo bo‘ylab milliarderlar soni bir yilda o‘n uch foizga ko‘paydi
UBS bankining navbatdagi yillik hisobotida keltirilgan ma’lumotlarga ko‘ra, 2026-yilning aprel oyiga kelib sayyoramizdagi milliarderlar soni 3302 nafarga yetgan. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 13 foizlik o‘sishni anglatadi.
Bir yil ichida 383 nafar yangi sarmoyador ushbu nufuzli ro‘yxatdan joy oldi. Milliarderlarning umumiy moliyaviy aktivlari ham sezilarli darajada ortib, o‘sish sur’ati 25 foizni tashkil etdi.
Tahlillarga ko‘ra, eng yuqori dinamika Janubiy Koreyada kuzatilgan. Ushbu mamlakatda milliarderlar soni 31 nafardan 52 nafarga yetdi.
Shu bilan birga, ularning jami boyligi kutilmagan darajada, ya’ni 139 foizga ko‘paygan. Janubiy Amerika davlati bo‘lmish Chilida boylar soni o‘zgarmagan bo‘lsa-da, ularning sarmoyasi 80 foizga oshgan.
Chexiya Respublikasida esa ro‘yxatga yana ikki nafar yangi vakil qo‘shilib, umumiy mablag‘ miqdori 60 foizga yuksalgan. Milliarderlar soni bo‘yicha Amerika Qo‘shma Shtatlari hamon jahonda yetakchilik qilmoqda.
Bugungi kunda ushbu mamlakatda 1000 nafardan ortiq milliarder istiqomat qiladi. Keyingi o‘rinlarni Xitoy 562 nafar, Hindiston 211 nafar, Germaniya 193 nafar va Rossiya 122 nafar vakil bilan egallab turibdi.
Bu davlatlar jahon iqtisodiyotining asosiy harakatlantiruvchi kuchlari hisoblanadi. Hisobotda boylikning taqsimlanishi bo‘yicha ham qiziqarli ma’lumotlar berilgan.
Dunyo milliarderlarining aksariyati 50 milliard dollardan kamroq mablag‘ga egalik qiladi. Aktivlari 50 milliarddan 100 milliard dollargacha bo‘lgan shaxslar soni 18 nafarni tashkil etadi.
Eng yuqori pog‘onada turuvchi, ya’ni boyligi 100 milliard dollardan oshadigan o‘ta badavlat insonlar esa jami 19 nafardir. Bu raqamlar jahon moliya bozoridagi asosiy boyliklar juda kichik guruh qo‘lida to‘planganini ko‘rsatadi.

Количество миллиардеров в мире за год выросло на 13 процентов.
Согласно данным ежегодного отчёта банка UBS, к апрелю 2026 года число миллиардеров на планете достигло 3302 человек. Этот показатель вырос на 13 процентов по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
За один год в этот влиятельный список вошли 383 новых инвестора. Общая финансовая активность миллиардеров также значительно увеличилась, темп роста составил 25 процентов.
Согласно анализу, наибольшая динамика наблюдалась в Южной Корее. В этой стране число миллиардеров выросло с 31 до 52 человек.
При этом их совокупное состояние увеличилось неожиданно сильно — на 139 процентов. В Чили, несмотря на то, что число миллиардеров осталось неизменным, их капитал вырос на 80 процентов.
В Чешской Республике в список добавились ещё два новых представителя, и общая сумма их состояния увеличилась на 60 процентов. По количеству миллиардеров Соединённые Штаты Америки по-прежнему лидируют в мире.
Сегодня в этой стране проживает более 1000 миллиардеров. Следующие позиции занимают Китай — 562 человека, Индия — 211 человек, Германия — 193 человека и Россия — 122 человека.
Эти страны считаются основными движущими силами мировой экономики. В отчёте также приведены интересные данные по распределению состояния.
Большинство мировых миллиардеров имеют состояние менее 50 миллиардов долларов. Количество лиц, чьи активы составляют от 50 до 100 миллиардов долларов, равно 18 человек.
На вершине пирамиды находятся сверхбогатыеIndividuals, состояние которых превышает 100 миллиардов долларов — их всего 19 человек. Эти цифры показывают, что основное богатство в мировых финансовых рынках сосредоточено в очень узкой группе людей.