Tehronda Ali Xomanaiy bilan vidolashuv marosimida qizil bayroq ko‘tarildi
Tehrondagi Imom Xumayniy majmuasi gumbazida qasos ramzi hisoblangan qizil bayroq ko‘tarildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur diniy markazda so‘nggi uch kun davomida Eronning vafot etgan oliy rahbari Ali Xomanaiy va uning yaqinlari bilan vidolashuv marosimlari o‘tkazildi. Xalqaro axborot vositalarining xabar berishicha, ushbu tadbirlar mamlakat miqyosida katta aks-sado berdi.
Ali Xomanaiyning tobuti majmuada bo‘lgan so‘nggi soatlar davomida u bilan xayrlashish maqsadida bir necha million kishi tashrif buyurgani aytilmoqda. Marosim ishtirokchilari davlat bayroqlari va marhum rahbarning suratlarini ko‘targan holda o‘z ehtiromlarini bildirdilar.
Motam tadbirlari faqat majmua ichida cheklanib qolmasdan, poytaxtning boshqa ko‘plab hududlarida ham davom etmoqda. Kechki payt Tehronning asosiy maydonlariga ko‘plab aholi vakillari yig‘ilib, Islom Respublikasi rahbariyatiga o‘z xayrixohliklarini namoyish etdilar.
Hozirda shaharda Ali Xomanaiy va u bilan birga halok bo‘lgan yaqinlarining tobutlari olib o‘tiladigan ulkan motam yurishiga jiddiy tayyorgarlik ko‘rilmoqda. Eron rasmiy doiralari ushbu ommaviy tadbirda 15 milliondan 20 milliongacha odam ishtirok etishi mumkinligini taxmin qilmoqda.
Shialik an’analariga ko‘ra, gumbaz ustida ko‘tarilgan qizil bayroq qasos olish zarurligini anglatadi. Ushbu bayroqda Husayn roziyallohu anhuning qotillaridan qasos oluvchilarga qarata yozilgan maxsus chaqiriq matni joylashtirilgan.
Mazkur ramziy harakat mintaqadagi siyosiy va ijtimoiy vaziyatning yanada keskinlashganidan dalolat beradi. Hozirda poytaxt ko‘chalari motam libosiga burkangan bo‘lib, xavfsizlik choralari yuqori darajaga ko‘tarilgan.

В Тегеране во время церемонии прощания с Али Хомейни был поднят красный флаг.
В Тегеране на куполе комплекса имама Хумэйни был поднят красный флаг, символизирующий месть. Об этом сообщило Zamin.uz.
В указанном религиозном центре в течение последних трёх дней проводились церемонии прощания с покойным высшим руководителем Ирана Али Хаменеи и его близкими. Согласно сообщениям международных информационных агентств, эти мероприятия оказали широкое резонансное воздействие по всей стране.
Сообщается, что во время последних часов, проведённых покойным в комплексе, несколько миллионов человек пришли попрощаться с ним. Участники церемонии выражали своё уважение, держа в руках государственные флаги и портреты покойного лидера.
Церемонии прощания проходили не только внутри комплекса, но и продолжались в numerous районах столицы. Вечером жители Тегерана собирались на главных площадях города, чтобы выразить свою соболезнование руководству Исламской Республики.
В настоящее время в городе готовятся к масштабной похоронной процессии, в ходе которой будут перенесены гроба Али Хаменеи и его близких, погибших вместе с ним. Официальные органы Ирана оценивают, что в этом общественном мероприятии может принять участие от 15 до 20 миллионов человек.
Согласно шиитским традициям, красный флаг, поднятый над куполом, символизирует необходимость мести. На этом флаге размещён специальный призыв, написанный в адрес тех, кто будет мстить за убийство сыновей Хусейна, да будет доволен им Аллах.
Эта символическая акция указывает на дальнейшее обострение политической и социальной ситуации в регионе. В настоящее время улицы столицы заполнены людьми в траурной одежде, а меры безопасности были повышены до высокого уровня.