Isroil g‘azolik mahbusni qiynoqqa solgani yuzasidan surishtiruv boshladi
Isroil harbiylari tomonidan hibsga olingan g‘azolik erkakning ayanchli holati aks etgan surat ijtimoiy tarmoqlarda keng tarqalib, jamoatchilik orasida keskin bahs-munozaralarga sabab bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tasvirda erkakning qo‘l va oyoqlari bog‘langani, ko‘zlari yopilgani hamda uzun yog‘och tayoq yordamida karavotga yuztuban holda mahkamlab qo‘yilgani ko‘rinadi. Mazkur holat yuzasidan xalqaro hamjamiyat e’tiroz bildirgach, Isroil rasmiylari ichki surishtiruv ishlarini boshlaganini ma’lum qildi.
Al Jazeera nashrining xabar berishicha, ushbu voqea inson huquqlari bo‘yicha jiddiy xavotirlarni uyg‘otmoqda. Tarqalgan suratda g‘azolik mahbus kiyimlari yechilgan va harakatlanish imkoniyatidan butunlay mahrum qilingan holda tasvirlangan.
Isroil tomoni ushbu suratning haqiqiyligini tan oldi. Rasmiy bayonotda bunday xatti-harakatlar mamlakat harbiylarining xizmat qadriyatlari va belgilangan qoidalariga mutlaqo zid ekani ta’kidlandi.
Shunga qaramay, hozircha suratdagi shaxsning kimligi, uning sog‘lig‘i holati va qaysi hududda saqlanayotgani haqida aniq ma’lumotlar berilmadi. Ma’lum qilinishicha, ushbu surat dastlab Instagram ijtimoiy tarmog‘iga ibroniy tilidagi xayrli tong degan yozuv bilan joylashtirilgan.
Keyinchalik tasvir e’lon qilingan sahifa o‘chirib tashlangan. Isroil armiyasi rahbariyati voqea yuzasidan tekshiruv olib borilayotganini va agar askarlarning aybi isbotlansa, ular qonuniy tartibda javobgarlikka tortilishini bildirdi.
Suratni ko‘rgan Abu Nassar ismli shaxs undagi erkak o‘zining o‘g‘li Usama ekanini tasdiqladi. Otaning so‘zlariga ko‘ra, u o‘g‘lini tanasidagi o‘ziga xos belgilar va chandiqlar orqali tanib olgan.
Xususan, suratdagi shaxsning chap oyog‘idagi jarohat izlari Usamaning oyog‘idagi izlar bilan bir xil ekani aytilmoqda. Bu holat ota-ona uchun katta zarba bo‘ldi va ular o‘g‘lining taqdiridan qattiq xavotirda ekanini bildirishdi.
Yaqinlarining ma’lumot berishicha, Usama joriy yilning mart oyida Isroil va HAMAS o‘rtasidagi to‘qnashuvlar davrida bir yarim yoshli farzandi bilan birga qo‘lga olingan. Kichik yoshdagi bola o‘sha kuniyoq qo‘yib yuborilgan bo‘lsa-da, qarindoshlari go‘dakning oyoqlarida g‘ayritabiiy jarohat izlari borligini payqashgan.
Isroil harbiylari esa go‘dakka nisbatan zo‘ravonlik qilingani haqidagi iddaolarni rad etib, bu jarohatlar ogohlantiruvchi o‘qlar oqibatida tasodifan yuzaga kelgan bo‘lishi mumkinligini aytmoqda. Hozirda ushbu murakkab vaziyat yuzasidan surishtiruv ishlari davom etmoqda.

Израиль начал расследование из-за того, что заставил палестинского заключенного сидеть на коленях.
Газелист, задержанный израильскими военными, вызвал широкий резонанс в социальных сетях после публикации его тревожного состояния, что привело к острым дискуссиям в обществе. Об этом сообщил Zamin.uz.
На фотографии видно, что руки и ноги мужчины связаны, глаза закрыты, а он находится в положении лежа на животе с использованием длинной деревянной палки. В связи с этим положением международное сообщество выразило обеспокоенность, и израильские официальные лица заявили, что начали внутреннее расследование.
Как сообщает издание Al Jazeera, этот случай вызывает серьёзные опасения в отношении соблюдения прав человека. На распространённом фото задержанный палестинец изображён без одежды и полностью лишённый возможности двигаться.
Израильская сторона признала подлинность этой фотографии. В официальном заявлении подчеркнуто, что такие действия полностью противоречат ценностям и установленным правилам военной службы страны.
Однако на данный момент личность человека на фото, его состояние здоровья и место содержания не разглашаются. Как сообщается, эта фотография была впервые опубликована в Instagram с подписью на иврите «доброе утро».
Позже страница, где было размещено объявление, была удалена. Руководство израильской армии заявило, что проводит проверку в связи с этим инцидентом, и если вина солдат будет доказана, они будут привлечены к ответственности в соответствии с законом.
Человек по имени Абу Нассер, увидев фотографию, подтвердил, что изображенный мужчина — его сын Усама. По его словам, он узнал сына по особым отметинам и шрамам на теле.
В частности, говорится, что следы травмы на левой ноге человека на фото совпадают со следами на ноге Усамы. Эта ситуация стала тяжёлым ударом для родителей, которые выразили глубокую тревогу за судьбе.
Согласно информации, Усама был задержан вместе со своим полугодовалым ребёнком в марте текущего года в ходе столкновений между Израилем и ХАМАС. Маленький ребёнок был оставлен на этом месте, но родственники заметили на ногах младенца неестественные следы травм.
Израильские военные отвергли обвинения в жестоком обращении с младенцем, заявив, что такие травмы могли возникнуть случайно в результате предупредительных выстрелов. На данный момент расследование по этому сложному случаю продолжается.