Amerika Qo‘shma Shtatlarida Mustaqillik kuni munosabati bilan o‘tkazilgan bayram tadbirlari bir qator shaharlarda yuz bergan mudhish otishmalar tufayli fojia bilan yakunlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, qurolli hujumlar oqibatida kamida olti kishi hayotdan ko‘z yumgan, o‘nlab fuqarolar turli darajadagi tan jarohatlari olgan. Bu haqda xalqaro axborot vositalari xabar bermoqda.
Eng ayanchli voqealardan biri Nyu-York shahrining Bruklin tumanida joylashgan Koni-Aylend hududida sodir bo‘ldi. Guvohlarning so‘zlariga ko‘ra, yuziga qora niqob taqqan noma’lum shaxs oilaviy dam olish tadbiriga yig‘ilgan odamlarga qarata tartibsiz ravishda o‘q uzgan.
Ushbu hujum natijasida sakkiz kishi jarohatlangan bo‘lib, ularning to‘rt nafari voyaga yetmagan bolalardir. Bayram kunidagi qurolli to‘qnashuvlar faqat Nyu-York bilan cheklanib qolmadi.
Indiana, Kaliforniya, Missuri va Ogayo shtatlarida ham shunga o‘xshash qonli hodisalar qayd etildi. Achinarlisi shundaki, ko‘plab holatlarda qurbonlar va jabrlanuvchilar orasida yosh bolalar hamda o‘smirlar borligi aniqlangan.
Florida shtatining Pensakola shahri markazida yuz bergan otishmada 19 yoshli yigit voqea joyida vafot etdi, yana olti kishi og‘ir jarohatlar bilan shifoxonaga yetkazildi. Indiana shtatida sodir bo‘lgan turli to‘qnashuvlar esa bir ayol va 10 yoshli bolaning umriga zomin bo‘ldi.
Bu yerda sakkiz nafar katta yoshli fuqaro shifokorlar nazoratiga olingan. Missuri shtatida ham vaziyat barqaror emas.
Bu yerda 17 yoshli yigit o‘qotar quroldan yetkazilgan jarohat oqibatida halok bo‘ldi. Shuningdek, 16 yoshli ikki nafar o‘smir og‘ir ahvolda kasalxonaga yotqizilgan.
Hozirda huquq-tartibot idoralari ushbu jinoyatlarning sabablarini o‘rganmoqda va aybdorlarni qo‘lga olish choralarini ko‘rmoqda. Mamlakat bo‘ylab xavfsizlik choralari kuchaytirilgan.

В США во время празднования Дня независимости произошли перестрелки.
В Соединённых Штатах Америки праздничные мероприятия, посвящённые Дню независимости, завершились трагедией из-за серии перестрелок, произошедших в ряде городов. Об этом сообщает Zamin.uz.
По последним данным, в результате вооружённых нападений погибли не менее шести человек, десятки граждан получили ранения различной степени тяжести. Об этом сообщают международные СМИ.
Одним из самых шокирующих инцидентов стало событие в районе Кони-Айленд в Бруклине, Нью-Йорк. По словам свидетелей, неизвестный человек в чёрной маске, закрывающей лицо, открыл беспорядочную стрельбу по людям, собравшимся на семейный отдых.
В результате этого нападения восемь человек получили ранения, среди них четверо — несовершеннолетние дети. Вооружённые столкновения в День независимости не ограничились только Нью-Йорком.
Аналогичные кровавые инциденты были зафиксированы также в штатах Индиана, Калифорния, Миссури и Огайо. Ужасающе то, что во многих случаях среди жертв и пострадавших оказались маленькие дети и подростки.
В перестрелке, произошедшей в центре города Пенсакола, штат Флорида, 19-летний юноша погиб на месте происшествия, ещё шесть человек с тяжёлыми ранениями были доставлены в больницу. В Индиане серия столкновений унесла жизнь одной женщины и десятилетнего мальчика.
Там восемь взрослых граждан находятся под наблюдением врачей. В Миссури ситуация также остаётся напряжённой.
Там 17-летний юноша скончался от ранения, полученного из огнестрельного оружия. Кроме того, двое подростков в возрасте 16 лет находятся в тяжёлом состоянии и госпитализированы.
В настоящее время правоохранительные органы изучают причины этих преступлений и принимают меры по задержанию виновных. По всей стране усилены меры безопасности.