Damashqda Makron to‘xtagan mehmonxona yaqinida kuchli portlashlar bo‘ldi
Suriya poytaxti Damashq shahrida Fransiya prezidenti Emmanuel Makron to‘xtagan mehmonxona yaqinida bir nechta kuchli portlash sodir bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda xavfsizlik xizmati manbalariga tayanib Reuters axborot agentligi xabar tarqatdi. Guvohlarning so‘zlariga ko‘ra, mehmonxona atrofida ketma-ket portlash ovozlari eshitilgan va hudud uzra qalin tutun ko‘tarilgan.
Hodisadan so‘ng darhol xavfsizlik xizmati xodimlari voqea joyini o‘rab olib, harakatlanish yo‘llarini vaqtincha yopib qo‘ydi. Shuningdek, shaharda qo‘shimcha xavfsizlik choralari kuchaytirildi.
Yelisey saroyi vakillari bergan rasmiy ma’lumotga ko‘ra, portlashlar Fransiya prezidenti korteji harakatlanayotgan vaqtda yuz bermagan. Makronga hamrohlik qilayotgan jurnalistlar ham ertalabki rasmiy tadbirlar davomida hech qanday shubhali tovush yoki portlash ovozini eshitmaganliklarini tasdiqlashdi.
Bu esa davlat rahbarining xavfsizligi to‘liq ta’minlanganidan dalolat beradi. Ko‘p o‘tmay, Emmanuel Makron Suriya prezidenti Ahmad ash-Shara’a bilan prezident saroyida rasmiy uchrashuv o‘tkazdi.
Shu tariqa Makron 2024-yilda Bashar Asad hokimiyati ag‘darilganidan keyin Suriyaga tashrif buyurgan Yevropaning birinchi davlat rahbariga aylandi. Ushbu tashrif mintaqadagi yangi siyosiy vaziyatni o‘rganish va diplomatik aloqalarni o‘rnatish yo‘lidagi muhim qadam sifatida baholanmoqda.
Suriya rasmiylarining so‘nggi ma’lumotlariga ko‘ra, portlashlar oqibatida jami o‘n sakkiz kishi tan jarohati olgan. Yaradorlar orasida to‘rt nafar politsiya xodimi ham borligi aytilmoqda.
Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan tasvirlarda yonayotgan avtomobillar va ko‘chada yuzaga kelgan vayronagarchiliklarni ko‘rish mumkin. Xavfsizlik xizmati manbalari portlovchi qurilmalar chiqindi qutisiga va mehmonxona yaqinidagi avtomobilga joylashtirilganini ma’lum qildi.
Hozircha hodisa oqibatida halok bo‘lganlar haqida aniq ma’lumotlar mavjud emas. Shuningdek, ushbu qo‘poruvchilik harakati uchun hech qaysi qurolli guruh yoki tashkilot javobgarlikni o‘z zimmasiga olgani yo‘q.
Hukumat organlari tomonidan voqea yuzasidan keng ko‘lamli tergov va surishtiruv ishlari olib borilmoqda. Damashq ko‘chalarida nazorat kuchaytirilgan bo‘lib, vaziyat to‘liq nazorat ostida ekani bildirilmoqda.

В Дамаске рядом с отелем, где остановился Макрон, произошли сильные обстрелы.
Столица Сирии Дамаск, в отеле рядом с которым остановился президент Франции Эмманюэль Макрон, была потрясена рядом мощных взрывов. Об этом сообщило Zamin.uz.
Об этом, ссылаясь на источники в службах безопасности, сообщило информационное агентство Reuters. По словам свидетелей, рядом с отелем были слышны последовательные взрывы, а в районе поднялся густой дым.
Сразу после инцидента сотрудники служб безопасности оцепили место происшествия и временно перекрыли пути передвижения. Кроме того, в городе были усилены дополнительные меры безопасности.
Согласно официальной информации, предоставленной представителями Елисейского дворца, взрывы, взрывы не произошли во время движения кортежа президента Франции не произошли. Журналисты, сопровождающие Макрона, также подтвердили, что во время официальных мероприятий утром они не слышали никаких подозрительных звуков или взрывов.
Это свидетельствует о том, что безопасность главы государства была полностью обеспечена. Вскоре после этого Эмманюэль Макрон провел официальную встречу с президентом Сирии Ахмедом аш-Шараа в президентском дворце.
Таким образом, Макрон стал первым главой государства из Европы, посетившим Сирию после свержения режима Башара Асада в 2024 году. Этот визит рассматривается как важный шаг в изучении новой политической ситуации в регионе и установлении дипломатических связей.
Согласно последним данным сирийских властей, в результате взрывов пострадали восемнадцать человек. Среди пострадавших указаны четверо сотрудников полиции.
На изображениях, распространяющихся в социальных сетях, можно увидеть горящие автомобили и следы разрушений на улицах. Службы безопасности сообщили, что устройства, использованные для взрывов, были размещены в мусорном баке и в автомобиле рядом с отелем.
На данный момент точной информации о погибших в результате инцидента нет. Кроме того, за это террористическое действие ни одна вооруженная группа или организация не взяла на себя ответственность.
Правоохранительные органы проводят широкомасштабное расследование и розыск в связи с событием. На улицах Дамаска усилен контроль, и сообщается, что ситуация находится под полным контролем.