Pokistonning yuk samolyoti besh nafar ekipaj bilan radarlardan yo‘qoldi
Havo kemasi bortida besh nafar ekipaj a’zosi bo‘lgani ma’lum qilingan. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, samolyot Karachi shahrining g‘arbiy qismida, Arab dengizi kengliklari uzra harakatlanayotganda radarlardan yo‘qolgan.
Aloqa butunlay uzilishidan bir oz avval havo kemasi uchuvchisi navigatsiya tizimida jiddiy muammolar yuzaga kelgani haqida yer usti xizmatlariga xabar berishga ulgurgan. Pokiston aeroportlari boshqarmasi vakillari radarlar samolyotning balandlikni keskin yo‘qotgani va parvoz yo‘nalishini kutilmaganda o‘zgartirganini qayd etganini bildirdi.
Shundan so‘ng ekipaj bilan bog‘lanishning imkoni bo‘lmagan. Parvozlar holatini kuzatib boruvchi Flightradar24 xizmati ham olingan dastlabki ma’lumotlar ehtimoliy aviahalokatdan dalolat berishi mumkinligini taxmin qilmoqda.
Shunga qaramay, hozircha samolyotning qulagani haqida rasmiy tasdiqlangan ma’lumotlar mavjud emas. Ayni paytda voqea sodir bo‘lishi mumkin bo‘lgan hududga Pokiston Harbiy-dengiz va Harbiy-havo kuchlarining maxsus bo‘linmalari jalb etilgan.
Qidiruv va qutqaruv ishlarida PNS Zulfiqar harbiy kemasi, uzoq masofali radiolokatsion kuzatuv olib boruvchi Saab 2000 Erieye samolyoti hamda tijorat maqsadlarida foydalaniladigan Lahore kemasi ishtirok etmoqda. Mutaxassislar dengiz hududini sinchiklab ko‘zdan kechirmoqdalar.
Ma’lumot o‘rnida aytish joizki, ushbu Boeing 737-400 havo kemasi avval yo‘lovchi tashish uchun xizmat qilgan, biroq 2012 yilda u yuk tashishga moslashtirilib, qayta jihozlangan edi. Pokiston aviatsiyasi tarixidagi oxirgi eng yirik fojia 2020 yilda yuz bergan bo‘lib, o‘shanda Karachi aeroportiga qo‘nish vaqtida yo‘lovchi samolyoti qulab tushgan va bortdagi 99 kishidan faqat ikki nafari omon qolgan edi.

Самолёт грузового назначения Пакистана пропал с радаров с пятью членами экипажа на борту.
В Пакистане самолет Boeing 737-400, принадлежащий авиакомпании K2 Airways, потерял связь во время полета из Шарджи, Объединенные Арабские Эмираты, в Карачи. Об этом сообщило Zamin.uz.
На борту самолета находились пять членов экипажа. Согласно предварительным данным, самолет исчез с радаров над западной частью Карачи, двигаясь вдоль берегов Аравийского моря.
За несколько минут до полной потери связи пилот сообщил наземным службам о серьезных проблемах в навигационной системе. Представители управления аэропортами Пакистана заявили, что радары зафиксировали резкое падение высоты самолета и неожиданное изменение курса полета.
После этого связь с экипажем прервалась. Сервис Flightradar24, отслеживающий состояние полетов, также отметил, что полученные предварительные данные могут указывать на возможную авиакатастрофу.
Однако на данный момент официального подтверждения крушения самолета нет. В то же время в район, где, возможно, произошло происшествие, были направлены специальные подразделения Пакистанского военно-морского и военно-воздушного флота.
В поисково-спасательной операции участвуют военный корабль PNS Zulfiqar, самолет дальнего радиолокационного наблюдения Saab 2000 Erieye и коммерческий лайнер из Лахора. Специалисты обследуют морскую зону визуально.
Кстати, этот Boeing 737-400 ранее использовался для перевозки пассажиров, но в 2012 году был переоборудован под грузовые перевозки. Последняя крупная авиакатастрофа в истории пакистанской авиации произошла в 2020 году, когда при посадке в аэропорту Карачи пассажирский самолет разбился, и из 99 человек на борту выжили только двое.
В настоящее время все ответственные органы работают над определением судьбы пропавшего грузового самолета.