Rossiya Ukrainaga raketa va dronlar bilan hujum qildi
Rossiya qurolli kuchlari 8-iyulga o‘tar kechasi Ukraina hududiga raketa va zarbali uchuvchisiz uchish apparatlari yordamida navbatdagi keng ko‘lamli hujumni amalga oshirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu havo hujumlari natijasida Kiyev va Xarkiv shaharlarida kuchli portlashlar, yong‘inlar hamda jiddiy vayronagarchiliklar yuz berganligi qayd etildi. Mahalliy hokimiyat vakillarining bergan ma’lumotlariga ko‘ra, hujumlar oqibatida tinch aholi vakillari orasida jarohatlanganlar bor.
Kiyev shahri meri Vitaliy Klichkoning ma’lum qilishicha, poytaxtga qilingan hujum oqibatida kamida ikki kishi jabrlangan va ulardan biri zudlik bilan shifoxonaga yotqizilgan. Shaharning Desnyansk tumanida raketa zarbasi natijasida yirik omborxonalarda yong‘in kelib chiqqan bo‘lsa, Svyatoshin tumanida noturar joy binosi alanga ichida qolgan.
Mazkur hodisalar tufayli butun shahar bo‘ylab havo hujumidan himoya tizimi ishga tushirildi va xavf darajasi yuqori ekanligi e’lon qilindi. Kiyev shahar harbiy ma’muriyati rahbari Timur Tkachenko poytaxt atrofi va unga yaqin hududlarda dushmanning hujumkor dronlari harakati davom etayotganini bildirdi.
Uning ta’kidlashicha, shahar aholisi uchun havodan kelayotgan xavf hali ham saqlanib qolmoqda. Shu bilan birga, Ukraina Qurolli kuchlari Havo kuchlari qo‘mondonligi Rossiya tomonidan Kiyev yo‘nalishiga shimoliy hududlardan bir nechta ballistik raketa uchirilganini tasdiqladi.
Xarkiv shahri ham tungi hujumlardan jiddiy talofat ko‘rdi. Shahar hokimi Igor Terexovning so‘zlariga ko‘ra, hujumlar natijasida yigirmadan ortiq xususiy xonadon, ibodatxona binolari, ko‘cha yoritish tizimlari hamda beshta yengil avtomobil shikastlangan.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu shaharda ham ikki nafar fuqaro turli darajadagi jarohatlar olgan. Xususan, Nemishlyansk tumaniga raketa kelib tushgani oqibatida infratuzilmaga katta zarar yetgan.
Ukraina harbiy mutasaddilarining xabar berishicha, Rossiyaning Kiyev, Xarkiv hamda mamlakatning markaziy va sharqiy viloyatlariga qarshi qaratilgan tungi hujumlari bir necha soat davom etgan. Hozirda barcha hududlarda qutqaruv ishlari olib borilmoqda.
Mutaxassislar aholini ehtiyotkorlik choralarini ko‘rishga va havo hujumi haqidagi ogohlantirishlarga qat’iy amal qilishga chaqirmoqda. Vaziyat to‘liq nazoratga olingunga qadar xavfsizlik choralarini susaytirmaslik tavsiya etiladi.

Россия атаковала Украину ракетами и дронами.
Rossiya Ukrainaga raketa va dronlar bilan hujum qildiРоссийские вооружённые силы в ночь на 8 июля нанесли очередной массированный удар по территории Украины с использованием ракет и ударных беспилотных летательных аппаратов. Об этом сообщило Zamin.uz.
В результате этих воздушных атак в городах Киеве и Харькове зафиксированы мощные взрывы, пожары и серьёзные разрушения. Согласно данным местных властей, в результате ударов среди мирного населения есть пострадавшие.
Как сообщил мэр Кие Кличко, в результате атаки на столицу пострадали как минимум два человека, один из которых был срочно доставлен в больницу. В результате ракетного удара в районе Деснянского района Киева в крупных складах вспыхнул пожар, а в районе Святошинского района обрушилось здание нежилого назначения.
В связи с этими событиями по всему городу была активирована система противовоздушной обороны и объявлен высокий уровень тревоги. Руководитель военной администрации Киева Тимур Ткаченко сообщил, что в окрестностях столицы и прилегающих районах продолжается движение вражеских ударных дронов.
Как он подчеркнул, угроза со стороны воздуха для жителей города пока не устранена. Вместе с тем, Военно-воздушные силы Вооружённых сил Украины подтвердили, что с северных направлений по Киеву было запущено несколько баллистических ракет.
Харьков также понёс серьёзные потери в результате ночных атак. Согласно словам мэра города Игоря Терехова, в результате ударов повреждены более двадцати частных домов, зданий культового назначения, систем уличного освещения и пять легковых автомобилей.
По предварительным данным, в этом городе также двое граждан получили ранения различной степени тяжести. Особенно серьёзный ущерб инфраструктуре был нанесён в результате падения ракеты в Немышлянском районе.
Согласно сообщениям украинских военных источников, ночные атаки России на Киев, Харьков, а также на центральные и восточные области страны продолжались несколько часов. В настоящее время во всех регионах проводятся спасательные работы.
Эксперты призывают население проявлять бдительность и неукоснительно следовать указаниям по безопасности в связи с воздушной атакой. Рекомендуется не ослаблять меры безопасности до полного взятия ситуации под контроль.