Ukraina yangi ballistik raketasini parvoz sinovlaridan o‘tkazishga tayyorlanmoqda
Flamingo deb nomlangan ushbu raketani yaratuvchi mutaxassisning so‘zlariga ko‘ra, parvoz sinovlarini boshlash uchun hozirda faqat bitta asosiy vazifa, ya’ni dvigatelni amaliy sinovdan o‘tkazish qolgan. Bu jarayon yakunlangach, qurilmaning havoga ko‘tarilish imkoniyatlari to‘liq tekshiriladi.
Stillerman o‘z intervyusida tayyorgarlikning borishi haqida to‘xtalib, navbatdagi bosqichda raketaning boshqaruv tizimi va parvoz paytidagi barqarorligi sinovdan o‘tkazilishini ta’kidladi. Shuningdek, raketaning belgilangan algoritm buyruqlarini qanchalik aniq bajarishi ham mutaxassislar nazoratida bo‘ladi.
Agar qurilma havoda o‘zini barqaror tutsa va berilgan ko‘rsatmalarga asosan harakatlansa, loyihaning yanada murakkab qismlariga o‘tiladi. Shu bilan birga, kompaniya vakilining raketa sinovlari o‘tkaziladigan hududlar borasidagi fikrlari ko‘pchilikning e’tiborini tortdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, joriy yilning kuz faslida yangi raketalarni bevosita Rossiya hududidagi nishonlarda sinab ko‘rish rejalashtirilmoqda. Ehtimoliy nishonlar sifatida Moskva shahri va qo‘shni davlatdagi himoyalangan harbiy korxonalar tilga olingan.
Bu kabi bayonotlar Ukraina raketa dasturi atrofidagi muhokamalarni yanada kuchaytirishi tabiiy. Fire Point kompaniyasi tomonidan amalga oshirilayotgan Flamingo loyihasi bugungi kunda harbiy-siyosiy doiralarda katta qiziqish uyg‘otmoqda.
Agar bosh konstruktor tomonidan aytilgan muddatlar va rejalar o‘z tasdig‘ini topsa, yaqin oylarda mintaqadagi harbiy muvozanatda sezilarli o‘zgarishlar yuz berishi mumkin. Bu esa o‘z navbatida qurolli to‘qnashuvlar kechayotgan hududlarda xavfsizlik va mudofaa tizimlariga bo‘lgan yondashuvni butunlay yangilashni taqozo etadi.

Украина готовится провести летные испытания своей новой баллистической ракеты
Генеральный конструктор компании Fire Point из Украины Денис Стиллерман сообщил, что работа над новым баллистическим ракетным проектом, разрабатываемым в стране, приближается к важному этапу. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
По словам специалиста, разрабатывающего ракету под названием Flamingo, для начала лётных испытаний в настоящее время остаётся выполнить только одну ключевую задачу — провести практическое испытание двигателя. После завершения этого процесса будут полностью проверены возможности подъёма аппарата в воздух.
Стиллерман в своём интервью отметил, что готовность к следующему этапу подразумевает проведение испытаний системы управления ракетой и её устойчивости во время полёта. Кроме того, под наблюдением специалистов проверяется, насколько точно ракета выполняет заданные алгоритмы команд.
Если аппарат будет удерживать равновесие в воздухе и двигаться в соответствии с данными указаниями, проект перейдёт к более сложным этапам. Одновременно мнение представителя компании о районах, где будут проводиться испытания ракет, привлекло внимание широкой общественности.
По его словам, в осенний период текущего года планируется непосредственно испытывать новые ракеты на полигонах на территории России. В качестве потенциальных целей рассматриваются город Москва и защищённые военные объекты в приграничных государствах.
Такие заявления естественным образом усиливают дискуссии вокруг украинской ракетной программы. Проект Flamingo, реализуемый компанией Fire Point, в настоящее время вызывает значительный интерес в военных и политических кругах.
Если сроки и планы, озвученные главным конструктором, подтвердятся, то в ближайшие месяцы в региональном военном балансе могут произойти заметные изменения. Это, в свою очередь, может привести к полному пересмотру подходов к безопасности и системам обороны в регионах, где ведутся вооружённые конфликты.