Putin Ukraina bilan tinchlik muzokaralari bo‘yicha takliflarni rad etdi
Rossiya prezidenti Vladimir Putin Ukraina bilan tinchlik muzokaralari olib borish bo‘yicha bildirilayotgan barcha takliflarni keskin rad etmoqda va yaqin oylar ichida qurolli to‘qnashuvni yanada kuchaytirishga intilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Nufuzli Reuters axborot agentligi Kreml rahbariyatiga yaqin bo‘lgan uchta mustaqil manbaga tayanib, shu haqda xabar tarqatdi. Rossiya rahbariyatining frontdagi rejalari va hukumat doiralaridagi ichki vaziyatga oid ma’lumotlar shuni ko‘rsatadiki, rasmiy Moskva hozircha yon berish niyatida emas.
Agentlik suhbatdoshlaridan birining so‘zlariga ko‘ra, Vladimir Putin ayni paytda Donetsk viloyatining hali egallanmagan qismlarini to‘liq nazoratga olish masalasida mutlaqo murosasiz pozitsiyada turibdi. Kremldagi ichki manbalar muhim bir holatni ochiqlashdi.
Yaqinda bir guruh maslahatchilar davlat rahbariga front chizig‘ida urushni vaqtincha to‘xtatib, o‘t ochishni to‘xtatish tartibini joriy etishni taklif qilgan. Biroq Putin ushbu maslahatchilar guruhining rejasini keskin tanqid qilib, taklifni rad etgan.
Ichki manbalarning ta’kidlashicha, Rossiya rahbari o‘z harbiylari tez orada butun Donbass hududini to‘liq egallashiga qat’iy ishonmoqda. Reuters manbalari Ukraina tomonidan Rossiya hududidagi neftni qayta ishlash zavodlariga qilinayotgan dron va raketa zarbalari kutilgan natijani bermaganini tushuntirmoqda.
Aksincha, bunday hujumlar Putinning jangovar harakatlarni oxirigacha davom ettirishga bo‘lgan qat’iyatini yanada oshirgan. Rossiya prezidenti bilan muntazam uchrashib turadigan manbaning aytishicha, yaqin oylarda frontda vaziyatning yangi bosqichda keskinlashuvi sodir bo‘lishi ehtimoli juda yuqori.
Biroq bu jarayon aniq qanday ko‘rinishda bo‘lishi hozircha ochiqlanmagan. Kreml matbuot kotibi Dmitriy Peskov ushbu ma’lumotlar yuzasidan rasmiy izoh berar ekan, Rossiya mojaroni tinch yo‘l bilan hal qilishga hamisha tayyorligini bildirdi.
Shu bilan birga, u mamlakat hech kimga qaram bo‘lmagan holda, mustaqil harakat qilish va harbiy harakatlarni yakuniga yetkazish uchun yetarli iqtisodiy hamda harbiy salohiyatga ega ekanini ta’kidladi. Ekspertlarning fikricha, Kremldan sizib chiqqan ushbu ma’lumotlar yaqin vaqt ichida tinchlik o‘rnatilishidan umid qilish qiyinligini anglatadi.

Путин отклонил предложения по мирным переговорам с Украиной
Президент России Владимир Путин категорически отвергает все предложения по проведению мирных переговоров с Украиной и, по данным ближайших планов, стремится к дальнейшему усилению военных столкновений. Об этом сообщает Zamin.uz.
Информационное агентство Reuters, опираясь на три независимых источника, близких к кремлевскому руководству, распространило эту информацию. Планы российского руководства на фронте и внутренняя обстановка в правительственных кругах свидетельствуют о том, что официальный Москва пока не намерена отступать.
По словам одного из собеседников, Владимир Путин в настоящее время полностью уверен в своей позиции по контролю над ещё не захваченными частями Донецкой области. Внутренние источники в Кремле раскрыли важный факт.
Недавно группа советников предложила главе государства временно прекратить боевые действия на фронте и ввести режим прекращения огня. Однако Путин резко осудил план этой группы советников и отверг предложение.
По данным внутренних источников, российский лидер полностью уверен, что его военные в ближайшее время смогут полностью захватить вся территорию Донбасса. Источники Reuters объясняют, что удары дронов и ракет по нефтеперерабатывающим заводам в российской территории, осуществляемые Украиной, не дают ожидаемых результатов.
Напротив, такие нападения только усилили его решимость продолжать военные действия до конца. По словам источника, регулярно встречающегося с президентом России, вероятность того, что в ближайшие дни на фронте произойдет новый резкий эскалации, очень высока.
Однако точный характер этого процесса в данный момент не раскрыт. Пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песов давно не делал официальных заявлений по этим вопросам, сообщая, что Россия всегда готова к мирному решению.
При этом он подчеркнул, что страна обладает достаточным экономическим и военным потенциалом, чтобы действовать независимо и завершить военные действия. По мнению экспертов, информация, вышедшая из Кремля, указывает на то, что надежда на скорый мир будет трудоемкой.