AQSHda o‘likxonada tirilgan go‘dak bilan bog‘liq voqea muhokama qilinmoqda
Amerika Qo‘shma Shtatlarida o‘n sakkiz oylik go‘dak bilan bog‘liq kishini hayratga soladigan voqea sodir bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Dastlab shifokorlar tomonidan vafot etgan deb e’lon qilingan chaqaloq shifoxona o‘likxonasida tirik ekani ma’lum bo‘ldi. Ushbu g‘ayritabiiy holat yuzasidan huquqni muhofaza qilish organlari tomonidan taqdim etilgan ma’lumotlar jamoatchilik o‘rtasida keng muhokamalarga sabab bo‘ldi.
Voqea tafsilotlariga ko‘ra, Arizona shtatining Gilbert shahridagi xonadonlardan birida oila a’zolari dam olish uchun to‘planishgan edi. Ular hovlidagi suv havzasida bolani yuzi bilan suvga qaragan holda topishgan va zudlik bilan qutqaruv xizmatiga qo‘ng‘iroq qilishgan.
Voqea joyiga yetib kelgan mutaxassislar go‘dakka birinchi yordam ko‘rsatib, uni shifoxonaga yetkazishgan. Biroq tibbiyot muassasasida shifokor Aryan Tusi qariyb bir soatlik urinishlardan so‘ng bolaning vafot etganini rasman tasdiqlagan.
Qiziqarli jihati shundaki, voqea joyida bo‘lgan politsiya xodimlari shifokorga bolada hayot alomatlarini ko‘rayotganliklarini aytib, e’tiroz bildirishgan. Ammo shifokor o‘z bilimiga ishonishini aytib, ularning gaplariga quloq solmagan.
Oradan besh soat o‘tgach, sud-tibbiy ekspertiza xodimi o‘likxonaga kelganida, go‘dakning hali ham nafas olayotganini payqab qolgan. Shundan so‘ng bola zudlik bilan boshqa shifoxonaga ko‘chirilgan va uzoq muolajalardan so‘ng sog‘ayib, uyiga qaytgan.
Hozirda mazkur holat yuzasidan tergov harakatlari olib borilmoqda. Politsiya xodimlari bolaning ota-onasiga nisbatan ehtiyotsizlik bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atishni taklif qilmoqda.
Tekshiruv davomida aniqlanishicha, o‘sha kuni xonadonda kattalar nazorati susaygan va bu bolaning suv havzasiga yolg‘iz yaqinlashishiga sabab bo‘lgan. Prokuratura ota-onaga nisbatan yakuniy ayblov xulosasini tayyorlamoqda.

В США рассматривается дело, связанное с младенцем, умершим в больнице.
В Соединенных Штатах Америки произошел удивительный случай, связанный с восьмимесячным младенцем. Об этом сообщил Zamin.uz.
Сначала врачи объявили ребёнка умершим в морге больницы, однако позже выяснилось, что он жив. Эта необычная ситуация привела к тому, что информация, предоставленная органами по защите прав, вызвала широкие обсуждения в обществе.
Согласно деталям инцидента, в одном из домов в городе Гилберт, штат Аризона, семья отдыхала у бассейна. Они обнаружили ребёнка лицом вниз в воде и немедленно вызвали службу спасения.
Прибывшие на место специалисты оказали первую помощь младенцу и доставили его в больницу. Однако врач Ариан Туси, после примерно часовой реанимации, официально подтвердил смерть ребёнка.
Интересно, что полицейские, находившиеся на месте происшествия, сказали врачу, что заметили признаки жизни у ребёнка, и выразили возражение. Но врач, доверяя своим знаниям, не прислушался к их словам.
Через пять часов после этого сотрудник судебно-медицинской экспертизы, придя в морг, заметил, что младенец всё ещё дышит. После этого ребёнка срочно перевели в другую больницу, где после длительного лечения он поправился и вернулся домой.
В настоящее время по этому факту проводятся следственные действия. Полицейские предлагают возбудить уголовное дело против родителей ребёнка по статье о халатности.
По ходу расследования выяснилось, что в тот день взрослые в доме ослабили контроль, и это привело к тому, что ребёнок один подошёл к бассейну. Прокуратура готовит итоговое постановление о штрафе в отношении родителей.