Arabiston dengizida Pokistonning yo‘qolgan yuk samolyoti qoldiqlari topildi
Ushbu ma’lumot Flightradar24 xizmati vakili Yan Petchenik tomonidan jamoatchilikka yetkazildi. K2 Airways aviakompaniyasiga tegishli bo‘lgan ushbu havo kemasining bo‘laklari Arabiston dengizi hududidan, Ormara shahridan taxminan 98 kilometr janubiy yo‘nalishda aniqlangan.
Hozirgi vaqtda qidiruv va qutqaruv guruhlari voqea joyida ish olib bormoqda hamda ekipaj a’zolarini qidirish jarayoni davom etmoqda. Samolyot bortida jami besh kishi, jumladan, ikki nafar uchuvchi, ikki nafar bort muhandisi va bir nafar texnik mutaxassis bo‘lgani ma’lum qilingan.
Dastlabki o‘rganishlar natijasiga ko‘ra, havo kemasi Karachi port shahridan taxminan 250 kilometr g‘arbda, Arabiston dengizi ustida harakatlanayotgan vaqtda radarlardan yo‘qolgan. Pokiston aeroportlari boshqarmasi taqdim etgan hisobotda qayd etilishicha, radar tizimlari samolyotning juda qisqa vaqt ichida balandlikni keskin yo‘qotganini va o‘z yo‘nalishini kutilmaganda o‘zgartirganini aniqlagan.
Halokatdan bir necha daqiqa avval havo kemasi komandiri dispetcherlik xizmati bilan bog‘lanib, navigatsiya tizimida jiddiy nosozliklar yuzaga kelgani haqida xabar berishga ulgurgan. Flightradar24 xizmati mutaxassislari zamonaviy texnologiyalar yordamida olingan ma’lumotlar samolyotning halokatga uchraganini to‘liq tasdiqlashini bildirmoqda.
Pokiston bosh vaziri Shahboz Sharif yuz bergan ushbu mudhish hodisa munosabati bilan ekipaj a’zolarining oila a’zolari va yaqinlariga o‘zining chuqur hamdardligini izhor etdi. Ayni paytda qidiruv ishlarini davlat aviatsiya agentligi muvofiqlashtirib bormoqda.
K2 Airways aviakompaniyasi rahbariyati ham barcha favqulodda xizmatlar bilan doimiy hamkorlikda ishlayotganini ma’lum qildi. Ma’lumot o‘rnida aytish joizki, halokatga uchragan ushbu Boeing 737-400 samolyoti uzoq yillik xizmat tarixiga ega.
U dastlab yo‘lovchi tashish maqsadida ishlab chiqarilgan bo‘lib, 1999-yilda Rossiyaning Aeroflot aviakompaniyasi tarkibida parvozlarni boshlagan. Keyinchalik Indoneziyaning Garuda Indonesia kompaniyasida xizmat qilgan.
2012-yilda esa havo kemasi maxsus uskunalar bilan jihozlanib, yuk tashuvchi samolyotga aylantirilgan. Shundan so‘ng u bir qator xalqaro yuk tashuvchi kompaniyalar tomonidan foydalanib kelingan.
Mutaxassislar hozirda texnik nosozlik yoki tashqi omillar halokatga sabab bo‘lgani borasidagi taxminlarni o‘rganmoqda.

В Аравийском море найдены обломки пропавшего грузового самолёта Пакистана.
Представители правительства Пакистана официально подтвердили, что были найдены обломки грузового самолета Boeing 737-400, который пропал со связи во время полета из города Шарджа (ОАЭ) в Карачи 7 июля. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта информация была доведена до общественности представителем сервиса Flightradar24 Яном Печеником. Обломки воздушного судна, принадлежавшего авиакомпании K2 Airways, были обнаружены в акватории Аравийского моря, примерно в 98 километрах к югу от города Омара.
В настоящее время на месте происшествия работают поисково-спасательные группы, продолжаются поиски членов экипажа. Сообщается, что на борту самолета находились пять человек: два пилота, два бортинженера и один технический специалист.
Согласно предварительным данным, воздушное судно исчезло с радаров, когда находилось над Аравийским морем примерно в 250 километрах к западу от портового города Карачи. В отчете управления аэропортов Пакистана отмечается, что радарные системы зафиксировали резкую потерю высоты самолетом за очень короткий промежуток времени и неожиданное изменение курса.
За несколько минут до катастрофы командир воздушного судна успел связаться с диспетчерской службой и сообщить о серьезных сбоях в системе навигации. Специалисты сервиса Flightradar24 заявляют, что данные, полученные с помощью современных технологий, полностью подтверждают факт крушения самолета.
Премьер-министр Пакистана Шехбаз Шариф выразил глубокие соболезнования семьям и близким членов экипажа в связи с этим ужасным происшествием. В настоящее время поисковые работы координируются государственным авиационным агентством.
Руководство авиакомпании K2 Airways также сообщило, что работает в постоянном взаимодействии со всеми экстренными службами. Стоит отметить, что потерпевший крушение Boeing 737-400 имеет многолетнюю историю эксплуатации.
Первоначально он был произведен для пассажирских перевозок и начал полеты в 1999 году в составе российской авиакомпании «Аэрофлот». Позже он эксплуатировался в индонезийской компании Garuda Indonesia.
В 2012 году воздушное судно было переоборудовано в грузовой самолет с установкой специального оборудования. После этого он использовался рядом международных грузоперевозочных компаний.
Специалисты в настоящее время изучают версии о том, стала ли причиной катастрофы техническая неисправность или внешние факторы.