Pokistonda besh ekipaj a’zosi bo‘lgan yuk samolyoti g‘oyib bo‘ldi
Pokistonda K2 Airways aviakompaniyasiga qarashli Boeing 737-400 rusumli yuk samolyoti parvoz vaqtida radarlardan g‘oyib bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu kutilmagan hodisa munosabati bilan darhol keng ko‘lamli qidiruv va qutqaruv ishlari yo‘lga qo‘yildi. Mutasaddi tashkilotlar vaziyatni to‘liq nazoratga olishga harakat qilmoqda.
Olingan so‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, mazkur havo kemasi Birlashgan Arab Amirliklarining Sharja shahridan Pokistonning Karachi shahriga yuk tashiyotgan bo‘lgan. Samolyot Karachi shahridan taxminan 250 kilometr g‘arbda, Arabiston dengizi kengliklari uzra parvoz qilayotgan vaqtda aloqa to‘satdan uzilgan.
Shundan so‘ng dispetcherlar xizmati havo kemasi bilan qayta bog‘lana olmagan. Samolyot bortida besh nafar ekipaj a’zosi borligi tasdiqlandi.
Pokiston aeroportlar boshqarmasi vakillarining ta’kidlashicha, radarlar samolyot balandligining keskin pasayganini va uning belgilangan yo‘nalishdan sezilarli darajada chetga chiqqanini qayd etgan. Bu holat samolyotda jiddiy texnik nosozlik yuz bergan bo‘lishi mumkinligidan dalolat beradi.
Dastlabki taxminlarga ko‘ra, uchuvchi aloqa butunlay uzilishidan bir necha daqiqa avval navigatsiya tizimida muammolar yuzaga kelgani haqida yer usti xizmatlariga xabar berishga ulgurgan. Hozirgi vaqtda samolyotni qidirish ishlari Arabiston dengizining tegishli hududlarida jadal davom ettirilmoqda.
Qidiruv operatsiyasiga Pokiston harbiy dengiz kuchlarining maxsus kemalari, zamonaviy radar tizimlari bilan jihozlangan kuzatuv samolyotlari hamda hududga yaqin bo‘lgan Lahor nomli tijorat kemasi jalb etilgan. Hozircha havo kemasining taqdiri va hodisaning aniq sabablari haqida rasmiy ma’lumotlar mavjud emas.

В Пакистане пропал грузовой самолет с пятью членами экипажа.
В Пакистане Boeing 737-400 авиакомпании K2 Airways, выполнявший грузовой рейс, исчез с радаров во время полета. Об этом сообщило Zamin.uz.
В связи с этим неожиданным инцидентом немедленно были развернуты масштабные поисково-спасательные операции. Задействованные организации стремятся полностью взять ситуацию под контроль.
Согласно последним полученным данным, указанный воздушный судно выполнял грузовой рейс из Шарджи, Объединённые Арабские Эмираты, в Карачи, Пакистан. Самолёт находился примерно в 250 километрах к западу от Карачи, летая над водами Аравийского моря, когда связь с ним прервалась.
После этого служба диспетчеров не смогла восстановить связь с воздушным судном. Подтверждено, что на борту самолёта находились пять членов экипажа.
Как подчеркнули представители управления аэропортами Пакистана, радары зафиксировали резкое снижение высоты самолёта и значительное отклонение от его заданного курса. Это указывает на возможное возникновение серьёзной технической неисправности на борту.
Согласно первоначальным оценкам, за несколько минут до полной потери связи экипаж сообщил наземным службам о проблемах в навигационной системе.
В настоящее время поисковые работы ведутся в соответствующих районах Аравийского моря. В операции задействованы специальные корабли военно-морских сил Пакистана, наблюдательные самолёты, оснащённые современными радарными системами, а также торговый судно Lahor, находящееся поблизости.