Pavel Durov Parijda olti soat davomida so‘roq qilindi
Telegram messenjeri asoschisi Pavel Durov Fransiya poytaxti Parij shahrida 2024-yilda boshlangan shov-shuvli jinoiy ish doirasida yana bir bor so‘roq qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Fransiya ommaviy axborot vositalarining xabar berishicha, bu unga rasmiy ayblov e’lon qilinganidan beri o‘tkazilgan to‘rtinchi so‘roq bo‘lib, u olti soatdan ziyod davom etdi. Milliarder atrofidagi global bosim va tergovning yangi tafsilotlari jamoatchilik e’tiborida qolmoqda.
Le Figaro gazetasi manbalariga tayanib xabar berishicha, Fransiya huquqni muhofaza qiluvchi organlari Telegram platformasi orqali sodir etilishi mumkin bo‘lgan jinoyatlarga nisbatan messenjer rahbariyatining ehtimoliy javobgarligi yuzasidan tergov harakatlarini izchil davom ettirmoqda. Uzoq davom etgan so‘roq yakunlanganidan so‘ng, Pavel Durovning uch nafar advokati xalqaro agentliklarga bayonot berdi.
Himoyachilarning ta’kidlashicha, deyarli ikki yildan beri davom etayotgan tergov jarayonida ularning mijoziga qo‘yilgan ayblovlarni tasdiqlovchi birorta ham aniq dalil taqdim etilmagan. Hozirda advokatlar Fransiya sud organlari hamda Yevropa sud instansiyalariga tegishli shikoyatnomalarni kiritishgan.
Pavel Durov 2024-yil 24-avgust kuni Parij aeroportida kutilmaganda qo‘lga olingan edi. Fransiya tergov organlari unga nisbatan jiddiy siyosiy va jinoiy da’volarni ilgari surmoqda.
Bular qatoriga Telegram platformasida kontent nazoratining yetarli darajada ishlamagani hamda huquqni muhofaza qiluvchi organlarning qonuniy talablari va so‘rovlarini bajarmaslik kabi ayblar kiritilgan. Tergov xulosasiga ko‘ra, messenjerdagi bunday erkinlik ortidan noqonuniy savdo, firibgarlik hamda boshqa og‘ir jinoyatlarga qarshi kurashish tizimi jiddiy qiyinchiliklarga duch kelgan.
Pavel Durov ayni damda nafaqat G‘arbda, balki Rossiya rasmiylari tomonidan ham juda katta bosim ostida qolmoqda. Fransiyada tergov harakatlari hali ham davom etmoqda va Parij prokuraturasi jinoiy ish yopilmaganini rasman ma’lum qilgan.
Shu bilan birga, Rossiyada ham vaziyat murakkablashgan. 2025-yildan boshlab mamlakatda messenjer orqali qo‘ng‘iroqlar bloklangan, keyinchalik esa uning faoliyati sun’iy ravishda sekinlashtirilgan.
Hatto 2026-yilning fevral oyida Durovga nisbatan terrorizmga ko‘maklashish moddasi bo‘yicha yangi jinoiy ish qo‘zg‘atilgani haqida ma’lumotlar paydo bo‘ldi. Bu voqealar dunyo miqyosida raqamli erkinlik va davlat nazorati o‘rtasidagi ziddiyatni yana bir bor kun tartibiga chiqardi.

Павел Дуров был допрошен в Париже в течение шести часов.
Основатель мессенджера Telegram Павел Дуров был допрошен в Париже, столице Франции, в рамках продолжающегося с 2024 года громкого уголовного дела. Об этом сообщило Zamin.uz.
По данным французских государственных СМИ, это был четвертый допрос с момента официального предъявления обвинения, и он длился более шести часов. Растущее глобальное давление и внимание СМИ вокруг миллиардера продолжают оставаться в центре общественного интереса.
Ссылаясь на источники, газета Le Figaro сообщает, что французские правоохранительные органы продолжают расследовать возможную ответственность руководства мессенджера за преступления, которые могут быть совершены через платформу Telegram. После завершения длительного допроса трое адвокатов Павла Дурова выступили с заявлением перед международными агентствами.
Как подчеркивают защитники, в ходе расследования, продолжающегося почти два года, не было представлено ни одного конкретного доказательства, подтверждающего обвинения, выдвинутые против их клиента. В настоящее время адвокаты подали жалобы в судебные органы Франции и соответствующие институты Европы.
Павел Дуров был задержан 24 августа 2024 года в парижском аэропорту без предварительного уведомления. Французские антитеррористические органы выдвигают против него серьезные политические и уголовные обвинения.
В число обвинений входят недостаточная эффективность модерации контента на платформе Telegram и несоблюдение юридических требований и запросов правоохранительных органов. Согласно выводам следствия, такая свобода в мессенджере привела к серьезным трудностям в борьбе с незаконной торговлей, мошенничеством и другими тяжкими преступлениями.
В тот же день Павел Дуров находился под сильным давлением не только на Западе, но и со стороны российских властей. Расследование во Франции продолжается, и парижская прокуратура официально подтвердила, что уголовное дело пока не закрыто.
Кроме того, ситуация осложнилась и в России. С 2025 года в стране начали блокировать звонки через мессенджер, а позже его деятельность была искусственно замедлена.
Даже в феврале 2026 года появилась информация о том, что против Дурова возбуждено новое уголовное дело по статье о пособничестве терроризму. Эти события вновь подчеркнули глобальное противостояние между цифровой свободой и государственным контролем.