Argentinada o‘quv parvozi vaqtida yuz bergan kutilmagan va mudhish voqea butun mamlakat jamoatchiligini hayratga soldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tajribali parvoz o‘qituvchisi mashg‘ulotning qizg‘in pallasida samolyotni tark etgan, uning yosh shogirdi esa osmonda bir o‘zi qolib, havo kemasini mustaqil ravishda yerga qo‘ndirishga majbur bo‘lgan. Mahalliy prokuratura organlari tomonidan taqdim etilgan ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu hodisa Argentinaning Toledo shahri osmonida sodir bo‘lgan.
O‘sha kuni o‘quv samolyotida parvoz darsini o‘tayotgan instruktor Leandro Andres Bertatsso kutilmaganda 22 yoshli talabasi Rozarioga qarata nima qilish kerakligini bilishini aytib, unga davom etishni buyurgan va o‘zi samolyotdan sakrab ketgan. Xususiy uchuvchilik litsenziyasiga ega bo‘lgan talaba og‘ir vaziyatda o‘zini yo‘qotib qo‘ymay, zudlik bilan Kordovadagi parvoz maktabi dispetcherlari bilan aloqaga chiqqan.
Mutaxassislar unga radioaloqa orqali zarur ko‘rsatmalarni berib turishgan. Talaba kuchli ruhiy bosim ostida bo‘lishiga qaramay, samolyotni aerodromga xavfsiz qo‘ndirishga muvaffaq bo‘lgan.
Parvoz maktabi rahbariyati talabaning harakatlarini yuqori baholab, uning bosiqlik va professionallik bilan ish tutganini alohida ta’kidladi. Afsuski, qidiruv ishlari natijasida instruktorning jasadi Kordova viloyatidagi qishloq hududlaridan birida topilgan.
Rasmiy idoralar uning vafot etganini tasdiqladi va hodisa yuzasidan keng qamrovli tergov harakatlarini boshladi. Tergov jarayonida ma’lum bo‘lishicha, marhum instruktor so‘nggi vaqtlarda ruhiy salomatligi bilan bog‘liq muammolar tufayli muolajalar olib kelgan.
Biroq bu holatdan uning yaqin qarindoshlaridan boshqa hech kim, jumladan, ish joyidagilar ham xabardor bo‘lmagan. Hamkasblari va shogirdlari uning xatti-harakatlarida hech qanday shubhali holatni sezmaganliklarini bildirishgan.
Mutaxassislar samolyot eshigini parvoz vaqtida ochish texnik jihatdan juda qiyin ekanini, bu yuqori tezlikda ketayotgan mashina eshigini ochish bilan barobar ekanini qayd etishmoqda. Shunga qaramay, havo kemasiga jiddiy zarar yetmagan.
Hozirda huquqni muhofaza qiluvchi idoralar ko‘p yillik tajribaga ega bo‘lgan ushbu uchuvchining nima sababdan bunday qarorga kelganini va voqeaning barcha tafsilotlarini o‘rganishda davom etmoqda.

В Аргентине инструктор выпрыгнул из самолета во время полета
В Аргентине во время учебного полёта произошёл неожиданный и пугающий инцидент, который привёл в замешательство всю страну. Об этом сообщило Zamin.uz.
Опытный инструктор по лётной подготовке, находясь в разгаре занятия, покинул самолёт, а его юный ученик остался один в кабине и был вынужден самостоятельно посадить воздушное судно. Согласно информации, предоставленной местными прокуратурными органами, этот инцидент произошёл в небе над городом Толедо в Аргентине.
В тот день, во время урока полёта на учебном самолёте, инструктор Леандро Андрес Бертассо, не ожидая ничего, сказал своему 22-летнему ученику из Росарио, что делать, и приказал продолжить полёт, после чего сам покинул самолёт. Студент, обладающий лицензией частного пилота, не растерялся в критической ситуации и быстро связался с диспетчерами лётной школы в Кордове.
Специалисты через радиосвязь продолжали давать ему необходимые указания. Несмотря на сильное психологическое давление, ученик успешно и безопасно посадил самолёт на аэродром.
Руководство лётной школы высоко оценило действия студента, особо подчеркнув его самообладание и профессионализм. К сожалению, в результате поисковых операций тело инструктора было найдено в одном из сельских районов провинции Кордова.
Официальные органы подтвердили его смерть и начали широкомасштабное расследование инцидента. По данным следствия, покойный инструктор в последние время проходил лечение из-за проблем с психическим здоровьем.
Однако, кроме его близких родственников, никто, включая коллег на работе, не был осведомлён о его состоянии. Коллеги и ученики заявили, что не замечали в его поведении ничего подозрительного.
Специалисты отмечают, что открыть дверь самолёта во время полёта технически крайне сложно, и это сравнимо с открытием двери движущегося на высокой скорости транспортного средства. Несмотря на это, воздушное судно не получило серьёзных повреждений.
В настоящее время органы, отвечающие за защиту прав, продолжают изучать, по какой причине этот опытный лётчик оказался в таком состоянии, и детали инцидента.