Tramp Eronga nisbatan misli ko‘rilmagan harbiy zarba berishga chaqirdi
Amerika Qo‘shma Shtatlarining sobiq prezidenti va ayni paytdagi prezidentlikka nomzod Donald Tramp Eron tomonidan o‘ziga nisbatan uyushtirilishi mumkin bo‘lgan suiqasd ehtimoli haqida navbatdagi keskin bayonotini berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning ta’kidlashicha, agar o‘ziga nisbatan biror ko‘ngilsiz hodisa sodir bo‘lsa va u halok bo‘lsa, Vashington Eronga nisbatan tarixda misli ko‘rilmagan darajada kuchli harbiy zarba berishi lozim. Tramp bu borada tegishli ko‘rsatmalar allaqachon berib qo‘yilganini ochiqladi.
Ushbu chiqish AQSH va Eron o‘rtasidagi diplomatik hamda harbiy munosabatlar o‘ta taranglashgan bir sharoitda yangradi va jahon hamjamiyatining diqqat markazida turibdi. New York Post nashriga bergan intervyusida Donald Tramp o‘zini Eron hukumatining asosiy nishonlaridan biri deb bilishini ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Eronga nisbatan misli ko‘rilmagan kuch bilan javob qaytarish va ushbu mamlakatni qattiq bombardimon qilish bo‘yicha aniq talablar mavjud. Shuningdek, Tramp Isroil razvedka ma’lumotlariga tayanib, Tehronning uni yo‘q qilish istagi yangilik emasligini, bu niyat ko‘p yillardan buyon ma’lum ekanini aytib o‘tdi.
Siyosatchining fikricha, bunday tahdidlar uning prezidentlik davridagi qat’iy tashqi siyosati bilan bevosita bog‘liqdir. Ekspertlarning fikricha, Eronning Trampga nisbatan bunday keskin munosabati 2020-yilda general Qosim Sulaymoniyning AQSH havo zarbasi natijasida halok bo‘lishi bilan bog‘liq.
O‘shandan buyon AQSH maxsus xizmatlari sobiq prezidentning xavfsizligini ta’minlash choralarini sezilarli darajada kuchaytirgan. 2024-yilning iyul oyida Pensilvaniya shtatida bo‘lib o‘tgan saylovoldi mitingida sodir etilgan suiqasd harakati davomida Tramp qulog‘idan jarohat olgan edi.
Garchi rasmiy idoralar ushbu voqeaning Eron bilan aloqasini tasdiqlamagan bo‘lsa-da, tahdidlar darajasi yuqoriligicha qolmoqda. So‘nggi vaqtlarda ikki davlat o‘rtasidagi ziddiyatlar yangi bosqichga ko‘tarildi.
Xabarlarga ko‘ra, AQSH Maxfiy xizmati xavfsizlik nuqtayi nazaridan Trampga hatto samolyot tanlash masalasida ham maxsus tavsiyalar bermoqda. Masalan, u xavfsizroq deb topilgan davlat samolyotlaridan foydalanishga majbur bo‘lmoqda.
Eron tomoni esa o‘z navbatida Trampga qarshi suiqasd tayyorlanayotgani haqidagi barcha ayblovlarni mutlaqo asossiz deb hisoblab, ularni qat’iyan rad etib kelmoqda. Shunga qaramay, AQSH siyosiy doiralarida ushbu masala dolzarbligini yo‘qotgani yo‘q.

Трамп призвал к оказанию Эритрее беспрецедентной военной помощи.
Бывший президент и нынешний кандидат в президенты США Дональд Трамп сделал очередное резкое заявление о возможности покушения на него со стороны Ирана. Об этом сообщило Zamin.uz.
По его словам, если с ним произойдет какой-либо несчастный случай и он погибнет, Вашингтон должен нанести Ирану беспрецедентно мощный военный удар. Трамп сообщил, что соответствующие инструкции по этому поводу уже даны.
Это выступление прозвучало в условиях крайне напряженных дипломатических и военных отношений между США и Ираном и оказалось в центре внимания мирового сообщества. В интервью изданию New York Post Дональд Трамп заявил, что считает себя одной из главных целей правительства Ирана.
По его словам, существуют четкие требования ответить Ирану с беспрецедентной силой и подвергнуть эту страну массированным бомбардировкам. Также Трамп, опираясь на данные израильской разведки, отметил, что желание Тегерана уничтожить его не является новостью и это намерение известно уже много лет.
По мнению политика, такие угрозы напрямую связаны с его жесткой внешней политикой в период президентства. По мнению экспертов, столь резкое отношение Ирана к Трампу связано с гибелью генерала Касема Сулеймани в результате авиаудара США в 2020 году.
С тех пор спецслужбы США значительно усилили меры по обеспечению безопасности бывшего президента. В июле 2024 года во время попытки покушения на предвыборном митинге в штате Пенсильвания Трамп получил ранение в ухо.
Хотя официальные органы не подтвердили связь этого происшествия с Ираном, уровень угроз остается высоким. В последнее время противоречия между двумя государствами перешли на новый этап.
Сообщается, что Секретная служба США с точки зрения безопасности дает Трампу специальные рекомендации даже по вопросу выбора самолета. Например, он вынужден использовать государственные самолеты, которые признаны более безопасными.
Иранская сторона, в свою очередь, считает все обвинения в подготовке покушения на Трампа абсолютно необоснованными и категорически их отвергает. Несмотря на это, в политических кругах США данный вопрос не теряет своей актуальности.