AQSHda o‘zbekistonlik yuk mashinasi haydovchisi yosh sportchi o‘limiga sababchi bo‘ldi
Amerika Qo‘shma Shtatlarida 42 yoshli O‘zbekiston fuqarosi Behzod Asrarov ishtirokida yuz bergan ayanchli yo‘l-transport hodisasi keng jamoatchilik e’tiborini tortdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur halokat oqibatida Massachusets universiteti futbol jamoasining 21 yoshli darvozaboni hayotdan ko‘z yumdi. Ushbu fojia yuzasidan qo‘zg‘atilgan jinoiy ish doirasida hamyurtimiz asosiy ayblanuvchi sifatida ishtirok etmoqda.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, Behzod Asrarov boshqaruvidagi yuk mashinasi yosh sportchi ketayotgan yengil avtomobil bilan to‘qnashgan. Kuchli zarba natijasida yuk mashinasi qarama-qarshi yo‘nalishga chiqib ketib, yana bir nechta transport vositalari bilan to‘qnashuvlar sodir etgan.
Tergov jarayonida ma’lum bo‘lishicha, haydovchi AQSHga 2024-yilda grin-karta yutib olib ko‘chib o‘tgan. U ingliz tilini yetarli darajada bilmagani sababli huquq-tartibot idoralari xodimlari u bilan maxsus onlayn tarjimon yordamida muloqot qilishga majbur bo‘lishgan.
Asrarovga nisbatan nafaqat ehtiyotsizlik orqasidan odam o‘limiga sabab bo‘lish, balki jinoyat dalillarini yashirishga urinish ayblovi ham qo‘yilmoqda. Tergov talqiniga ko‘ra, haydovchi avariya sodir bo‘lganidan so‘ng yuk mashinasidagi videoregistratorni yechib olgan.
Shuningdek, u o‘zidagi uchta mobil telefonni hamda ish vaqtini hisobga olib boruvchi elektron qurilmani qasddan shikastlagan. Mutaxassislar ushbu harakatlar orqali yuk mashinasining harakatlanish tezligi va haydovchining ish tartibiga oid muhim ma’lumotlarni yo‘q qilish ko‘zlangan deb hisoblamoqda.
Ushbu voqea butun mamlakat bo‘ylab qizg‘in bahs-munozaralarga sabab bo‘ldi. Hatto AQSH transport vaziri ham mazkur holat yuzasidan munosabat bildirib, ingliz tilini bilmaydigan yuk mashinasi haydovchilariga mehnat faoliyati bilan shug‘ullanishni taqiqlash masalasini ko‘rib chiqishni taklif qildi.

Водитель грузовика из Узбекистана стал причиной смерти молодого спортсмена в США
В Соединённых Штатах Америки 42-летний гражданин Узбекистана Бехзод Асраров стал участником трагического дорожно-транспортного происшествия, которое привлекло широкое общественное внимание. Об этом сообщил Zamin.uz.
В результате этого инцидента 21-летний вратарь футбольной команды Массачусетсского университета скончался. В связи с этим трагическим событием в рамках уголовного дела Бехзод Асраров проходит в качестве основного подозреваемого.
Согласно предварительным данным, грузовой автомобиль, которым управлял Бехзод Асраров, столкнулся с легковым автомобилем, в котором находился молодой спортсмен. В результате сильного удара грузовик выехал на встречную полосу и столкнулся ещё с несколькими транспортными средствами.
Как сообщается, водитель переехал в США в 2024 году, получив грин-карту. Из-за недостаточного знания английского языка сотрудники правоохранительных органов вынуждены были общаться с ним при помощи специального онлайн-переводчика.
В отношении Асрарова выдвинуты обвинения не только в халатности, повлёкшей смерть человека, но и в попытке скрыть улики преступления. По данным следствия, после аварии водитель извлёк видеорегистратор из грузового автомобиля.
Кроме того, он намеренно повредил три своих мобильных телефона и электронное устройство, фиксирующее рабочее время. Специалисты считают, что эти действия были направлены на уничтожение важной информации о скорости движения грузовика и режиме труда водителя.
Это происшествие вызвало широкий общественный резонанс по всей стране. Даже министр транспорта США выразил озабоченность по данному поводу и предложил рассмотреть вопрос о запрете трудовой деятельности для водителей грузовиков, не владеющих английским языком.
В настоящее время судебный процесс продолжается, и ожидается, что будет дана правовая оценка всем обстоятельствам дела.