Yevropa shaharlarida Marokash va Fransiya o‘yinidan so‘ng tartibsizliklar chiqdi
Jahon chempionatining yarim final bosqichi doirasida bo‘lib o‘tgan Fransiya va Marokash terma jamoalari o‘rtasidagi uchrashuvdan so‘ng Yevropaning yirik shaharlarida ommaviy tartibsizliklar kuzatildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Fransiya terma jamoasining ikki nol hisobidagi g‘alabasi bilan yakunlangan o‘yindan keyin mag‘lubiyatni hazm qila olmagan Marokash ishqibozlari ko‘chalarga chiqib, jamoat tartibini buzishga harakat qildi. Ayniqsa, London va Parij kabi poytaxt shaharlarda vaziyat ancha keskin tus oldi.
Guvohlarning so‘zlariga ko‘ra, Marokashlik muxlislarning ayrim guruhlari markaziy ko‘chalardagi harakatni to‘sib qo‘ygan. Ular turli pirotexnika vositalarini yoqib, atrofga jiddiy xavf tug‘dirgan.
Shuningdek, tartibni saqlashga mas’ul bo‘lgan politsiya xodimlariga qarshi shisha idishlar va turli qattiq buyumlar uloqtirilgan. Huquq-tartibot idoralari vaziyatni jilovlash va xavfsizlikni ta’minlash maqsadida voqea joylariga qo‘shimcha kuchlarni safarbar etishga majbur bo‘ldi.
To‘qnashuvlar natijasida talafotlar ham qayd etilgan. Ma’lumotlarga ko‘ra, kamida bir nafar politsiya xodimi bosh qismidan og‘ir jarohat olib, zudlik bilan shifoxonaga yetkazilgan.
Tartibsizliklarda faol ishtirok etgan va qonunbuzarlik sodir etgan kamida to‘rt kishi voqea joyida qo‘lga olingan. Hozirda ushbu shaxslarga nisbatan tegishli choralar ko‘rilmoqda.
Bunday ko‘ngilsiz holatlar nafaqat Fransiya va Buyuk Britaniyada, balki Niderlandiyaning Amsterdam, Gaaga, Rotterdam shaharlarida hamda Belgiya poytaxti Bryusselda ham kuzatildi. Parij ma’muriyati ehtimoliy xavflarning oldini olish uchun misli ko‘rilmagan xavfsizlik choralarini ko‘rdi.
Shahar ko‘chalarida tartibni saqlash uchun yigirma mingga yaqin politsiya xodimi xizmatga jalb etildi. Shu bilan birga, Fransiya terma jamoasining chinakam muxlislari o‘z jamoasining g‘alabasini tinch yo‘l bilan nishonladilar.
Parijdagi mashhur Shanzelize xiyoboni g‘alaba nashidasini surayotgan minglab insonlar bilan to‘ldi. U yerda bayram kayfiyati hukm surgan bo‘lsa-da, xavfsizlik xodimlari har qanday provokatsiyalarning oldini olish uchun hushyorlikni saqlab turishdi.

В европейских городах после матча Марокко и Франция вспыхнули беспорядки.
В рамках полуфинала чемпионата мира матч между национальными сборными Франции и Марокко привёл к массовым беспорядкам в крупных городах Европы. Об этом сообщило Zamin.uz.
После матча, завершившегося победой сборной Франции со счётом 2:0, марокканские болельщики, не сумевшие смириться с поражением, вышли на улицы и попытались нарушить общественный порядок. В частности, ситуация резко обострилась в столичных городах, таких как Лондон и Париж.
По словам свидетелей, некоторые группы марокканских фанатов заблокировали движение на центральных улицах. Они запускали различные пиротехнические средства, создавая серьёзную угрозу для окружающих.
Кроме того, в сотрудников полиции, отвечающих за поддержание порядка, бросали стеклянные бутылки и различные тяжёлые предметы. Органы правопорядка были вынуждены направить дополнительные силы на места происшествий, чтобы стабилизировать ситуацию и обеспечить безопасность.
В результате столкновений также зафиксированы пострадавшие. По данным, как минимум один полицейский получил тяжёлую травму головы и был срочно доставлен в больницу.
Активное участие в беспорядках и совершение правонарушений приняли как минимум четыре человека, которые были задержаны на месте событий. В настоящее время в отношении этих лиц проводятся соответствующие проверки.
Подобные беспорядки наблюдались не только во Франции и Великобритании, но и в городах Нидерландов — Амстердаме, Гааге, Роттердаме, а также в бельгийской столице Брюсселе. Администрация Парижа, чтобы предотвратить возможные угрозы, ввела усиленные меры безопасности.
Для обеспечения порядка на улицах города в службу было привлечено около двадцати тысяч полицейских. Вместе с тем, спокойные болельщики сборной Франции отметили победу своей команды мирным способом.
Улица Елисейские поля в Париже заполнилась тысячами людей, празднующих победу. Несмотря на то, что атмосфера была festive, сотрудники службы безопасности сохраняли бдительность, чтобы предотвратить любые provocations.
Хотя спортивный праздник был омрачён агрессивными действиями некоторых групп, общий контроль был обеспечен.