Olimpiada chempioni Daniyar Yeleusinov mast holda mashina haydagani uchun qamaldi
Qozog‘istonlik taniqli bokschi, Olimpiada o‘yinlari g‘olibi Daniyar Yeleusinov yo‘l harakati qoidalarini qo‘pol ravishda buzgani uchun ma’muriy javobgarlikka tortildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Sportchi mast holatda avtomobil boshqarib, yo‘l-transport hodisasini sodir etganlikda aybdor deb topildi. Sud qaroriga ko‘ra, u yigirma sutka muddatga qamoq jazosiga hukm qilindi va uzoq vaqtga haydovchilik huquqidan mahrum etildi.
Noxush hodisa Ostona shahrida yuz bergan. Ma’lumotlarga ko‘ra, Toyota Land Cruiser rusumli avtomobil ishtirokida ketma-ket ikki marta to‘qnashuv sodir bo‘lgan.
Shundan so‘ng haydovchi voqea joyidan yashiringan. Huquq-tartibot idoralari xodimlari tomonidan olib borilgan tezkor qidiruv tadbirlari natijasida avtomobilning manzili aniqlanib, qoidabuzar shahar ko‘chalaridan birida qo‘lga olindi.
Quvonarlisi shundaki, ushbu hodisalar oqibatida hech kim tan jarohati olmagan. Dastlabki bosqichda politsiya xodimlari ushlangan shaxsning kimligini rasman ochiqlamadi.
Biroq mutasaddilar qonun hamma uchun barobar ekanini, insonning jamiyatdagi o‘rni yoki sportda erishgan yutuqlari uni javobgarlikdan qutqarib qolmasligini qat’iy ta’kidlashdi. Keyinchalik o‘tkazilgan sud majlisida rulda aynan Olimpiada chempioni Daniyar Yeleusinov bo‘lgani o‘z tasdig‘ini topdi.
Sportchiga nisbatan mast holatda mashina boshqarish va hodisa joyidan ketib qolish bandlari bo‘yicha ish qo‘zg‘atildi. Sud jarayonida bokschi o‘z aybiga to‘liq iqror bo‘ldi va sodir etgan qilmishidan qattiq pushaymonligini bildirdi.
Sud hay’ati uning muqaddam bunday qonunbuzarliklar sodir etmaganini inobatga olgan holda yakuniy hukmni e’lon qildi. Unga ko‘ra, Daniyar Yeleusinov yigirma sutkalik qamoq jazosini o‘tashi bilan birga, kelgusi yetti yil davomida har qanday transport vositasini boshqarish huquqidan mahrum etildi.

Олимпийский чемпион Данияр Елеусинов был задержан за вождение в нетрезвом виде
Казахстанский известный боксер, олимпийский чемпион Данияр Елеусинов был привлечен к административной ответственности за грубое нарушение правил дорожного движения. Об этом сообщило Zamin.uz.
Спортсмен, находясь в состоянии опьянения, управлял автомобилем и стал виновником дорожно-транспортного происшествия. Согласно решению суда, ему было назначено наказание в виде двадцати суток ареста и лишение права управления транспортным средством на длительный срок.
Инцидент произошел в городе Оштан. По данным, в столкновении участвовали два последовательных удара с участием автомобиля Toyota Land Cruiser с российскими номерами.
После этого водитель скрылся с места происшествия. В результате оперативных поисковых мероприятий, проведенных сотрудниками правоохранительных органов, местоположение автомобиля было установлено, и нарушитель был задержан на одной из улиц города.
К счастью, в результате этих инцидентов никто не получил телесных повреждений. На первоначальном этапе сотрудники полиции не раскрыли личность задержанного.
Однако представители подчеркнули, что закон равный для всех, и социальное положение человека или его достижения в спорте не освобождают от ответственности. Позже, на судебном заседании, было подтверждено, что за рулем находился именно олимпийский чемпион Данияр Елеусинов.
В отношении спортсмена было возбуждено дело по статьям о управлении транспортным средством в состоянии опьянения и оставлении места происшествия. В ходе судебного разбирательства боксер полностью признал свою вину и выразил глубокое раскаяние за совершенное правонарушение.
Суд, учитывая, что это первое подобное нарушение закона, вынес окончательное приговор. Согласно ему, Данияр Елеусинов, помимо отбытия двадцатисуточного ареста, лишается права управления любым транспортным средством на срок семь лет.