Filippin orollarida yetishtiriladigan bananning abaka turi bugungi kunda shunchaki qishloq xo‘jaligi mahsuloti bo‘lib qolmay, yirik sanoat tarmoqlari uchun qimmatli xomashyoga aylanmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mahalliy dehqonlar ushbu o‘simlik poyasidan maxsus tola ajratib olish orqali tabiatga zarar yetkazmaydigan Bananatex deb nomlanuvchi mato ishlab chiqarish jarayonida faol ishtirok etmoqdalar. Bu yangilik to‘qimachilik sanoatida ekologik toza texnologiyalarni qo‘llash borasida muhim qadam hisoblanadi.
Ishlab chiqarish jarayoni o‘ziga xos bosqichlardan iborat bo‘lib, dastlab abaka poyasidan ingichka va pishiq tolalar ajratib olinadi. Ushbu tolalar quyoshda yaxshilab quritilgandan so‘ng, ulardan o‘ta mustahkam iplar yigiriladi.
Tayyor bo‘lgan iplardan esa yuqori sifatli mato to‘qiladi. Ushbu material o‘zining chidamliligi bilan ajralib turadi va undan asosan kundalik hayotda ko‘p ishlatiladigan sumkalar, ryukzaklar hamda turli sayohat anjomlari tayyorlanmoqda.
Bananatex matosining eng asosiy afzalligi uning butunlay o‘simlik xomashyosidan tayyorlanishidir. Shuningdek, ushbu material tabiiy ravishda suv o‘tkazmaslik xususiyatiga ega bo‘lib, bu uning amaliy jihatdan foydaliligini yanada oshiradi.
Mutaxassislarning fikricha, bunday tabiiy matolar kelajakda plastik asosida tayyorlanadigan sintetik mahsulotlarning o‘rnini to‘liq egallashi mumkin. Bu esa o‘z navbatida tabiatni mikroplastik chiqindilar bilan ifloslanishdan asrab qolishga xizmat qiladi.
Mazkur loyihaning ijtimoiy va iqtisodiy ahamiyati ham beqiyosdir. Abaka yetishtirish Filippindagi qishloq aholisi, ayniqsa kichik fermer xo‘jaliklari uchun doimiy va barqaror daromad manbaiga aylandi.
Shu bilan birga, ushbu o‘simlikning keng maydonlarda ekilishi mahalliy o‘rmonlar qoplamini qayta tiklashga va tuproq unumdorligini saqlab qolishga yordam bermoqda. Shu tariqa, tabiat va inson mehnati uyg‘unlashgan holda yangi turdagi sanoat mahsulotlari yaratilmoqda.

На Филиппинах из банановых плантаций производится экологически чистый материал.
Filippinda banan tolasidan ekologik toza mato ishlab chiqarilmoqdaБанан, выращиваемый на Филиппинах, сегодня уже не просто сельскохозяйственная культура, а превратился в ценное сырье для крупных промышленных отраслей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Местные фермеры активно участвуют в производстве ткани под названием Bananatex, получаемой из волокон бананового растения методом выделения специальной полосы, не нанося вреда окружающей среде. Это важный шаг в направлении внедрения экологически чистых технологий в текстильную промышленность.
Процесс производства включает уникальные этапы: сначала из волокон банана отделяются короткие и пушистые волокна. После тщательной сушки на солнце из них получают очень прочные нити.
Из этих нитей ткут высококачественную ткань. Этот материал отличается своей прочностью, и из него изготавливаются сумки, рюкзаки и различные туристические принадлежности, широко используемые в повседневной жизни.
Основное преимущество ткани Bananatex заключается в том, что она полностью изготовлена из растительного сырья. Кроме того, этот материал обладает естественной водонепроницаемостью, что дополнительно повышает его практическую полезность.
Согласно мнению экспертов, такие натуральные ткани в будущем могут полностью заменить синтетические изделия на пластиковой основе. Это, в свою очередь, поможет защитить природу от загрязнения микропластиком.
Социальное и экономическое значение проекта также огромно. Выращивание банана стало стабильным и надежным источником дохода для сельского населения Филиппин, особенно для мелких фермерских хозяйств.
Кроме того, широкомасштабное выращивание этого растения способствует восстановлению местных лесов и сохранению плодородия почвы. Таким образом, при гармоничном взаимодействии природы и человеческого труда создаются новые виды промышленной продукции.