Germaniyaning Kyoln shahrida Ikkinchi jahon urushi davriga tegishli aviatsiya bombasi topilishi keng ko‘lamli xavfsizlik choralarini ko‘rishga sabab bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Topilma tufayli hududdagi bolalar shifoxonasi to‘liq evakuatsiya qilindi, minglab aholi o‘z uylarini vaqtincha tark etishga majbur bo‘ldi. Mahalliy nashrlarning xabar berishicha, og‘irligi 500 kilogramm bo‘lgan Amerika aviatsiya bombasi Kyoln-Nippes tumanidagi bog‘lardan birida rejalashtirilgan obodonlashtirish ishlari oldidan o‘tkazilgan tekshiruv vaqtida aniqlangan.
Mutaxassislar xavfli topilma haqida xabar topgach, zudlik bilan hududni o‘rab olishdi va favqulodda xavfsizlik choralarini ko‘rishga kirishishdi. O‘sha kuni tushdan keyin politsiya va qutqaruv xizmatlari aholini xavfsiz joyga ko‘chirish bo‘yicha keng ko‘lamli operatsiyani boshladi.
Mutaxassislar tomonidan olib borilgan sa’y-harakatlar natijasida Ikkinchi jahon urushi davridan qolgan ushbu portlovchi moslama muvaffaqiyatli tarzda zararsizlantirildi. Xavfsizlikni ta’minlash maqsadida yaqin atrofdagi bolalar shifoxonasidan 60 nafar bemor, jumladan, maxsus parvarishga muhtoj chaqaloqlar, ularning ota-onalari hamda tibbiyot xodimlari vaqtincha boshqa shifoxonalarga ko‘chirildi.
Shuningdek, bomba topilgan joy atrofidagi 500 metrlik hududda yashovchi 4000 nafardan ortiq aholi ham o‘z uylaridan evakuatsiya qilindi. Zararsizlantirish ishlari davomida shaharning bir qator muhim transport yo‘nalishlari va ko‘priklari vaqtincha yopildi.
Bu holat shahar ko‘chalarida yirik tirbandliklarni keltirib chiqardi. Bolalar shifoxonasining shoshilinch yordam bo‘limi ham xavfsizlik nuqtayi nazaridan o‘z ishini to‘xtatib turishga majbur bo‘ldi.
Barcha bemorlar boshqa shahar shifoxonalariga joylashtirildi va operatsiya yakunlanganidan so‘ng ularni qaytarish choralari ko‘rildi. Ikkinchi jahon urushi yakunlanganiga qariyb sakson yil to‘lgan bo‘lsa-da, Germaniya hududlarida o‘sha davrdan qolgan portlamagan bombalar hali ham tez-tez topilib turadi.
Shu sababli mamlakatda har qanday qurilish yoki obodonlashtirish ishlaridan avval hududni portlovchi moddalardan tozalash bo‘yicha maxsus tekshiruvlar o‘tkazish majburiy tartib etib belgilangan. Bu galgi operatsiya ham mutaxassislarning yuqori tajribasi va tezkor harakatlari tufayli hech qanday talafotlarsiz yakunlandi.

В Кёльне из-за обнаружения авиационной бомбы была проведена эвакуация населения.
В Кёльне, Германия, обнаружение авиационной бомбы времён Второй мировой войны привело к масштабным мерам безопасности. Об этом сообщило Zamin.uz.
Из-за обнаружения детская больница в районе была полностью эвакуирована, тысячи жителей вынуждены были временно покинуть свои дома. По данным местных СМИ, авиационная бомба американского производства весом 500 килограммов была обнаружена в одном из садов района Кёльн-Нippes во время проверки, проведённой перед запланированными работами по благоустройству.
Как только специалисты получили информацию об опасной находке, они оперативно оцепили территорию и приступили к выполнению повышенных мер безопасности. В тот же день после обеда полиция и службы спасения начали масштабную операцию по переселению жителей в безопасные зоны.
Благодаря действиям специалистов эта воздушная бомба, оставшаяся со времён Второй мировой войны, была успешно нейтрализована. В целях обеспечения безопасности 60 пациентов детской больницы, включая новорождённых, требующих особого ухода, их родителей и медицинский персонал, были временно переведены в другие больницы.
Кроме того, более 4000 человек, проживающих в радиусе 500 метров от места обнаружения бомбы, также были эвакуированы из своих домов. Во время работ по нейтрализации несколько ключевых транспортных маршрутов и мостов города были временно закрыты.
Эта ситуация привела к серьёзным пробкам на улицах города. Отделение неотложной помощи детской больницы также было вынуждено приостановить свою работу из-за соображений безопасности.
Все пациенты были размещены в других больницах города, а после завершения операции были организованы мероприятия по их возвращению. Несмотря на то, что со времени окончания Второй мировой войны прошло почти восемьдесят лет, на территории Германии всё ещё регулярно обнаруживаются неразорванные бомбы того периода.
По этой причине в стране обязательным является проведение специальных проверок на наличие взрывоопасных материалов перед началом любых строительных или благоустроительных работ. Эта операция завершилась без каких-либо потерь благодаря высокому профессионализму и оперативным действиям специалистов.