Eron AQSH va Isroilning hujumlariga javob qaytarishini ma'lum qildi
Eron Oliy rahbari Mujtabo Xomanaiy Amerika Qo‘shma Shtatlari va Isroil tomonidan amalga oshirilgan hujumlar oqibatida halok bo‘lgan sobiq Oliy rahbar Ali Xomanaiy hamda boshqa eronliklarning o‘limi uchun albatta javob qaytarilishini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu bayonot mintaqadagi keskinlik ortib borayotgan bir vaqtda Eron rahbariyatining rasmiy pozitsiyasini yana bir bor tasdiqladi. Fars axborot agentligi tarqatgan ma’lumotlarga ko‘ra, Mujtabo Xomanaiyning ushbu maxsus murojaati Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi tomonidan rasman e’lon qilingan.
Hujjatda qasos olish choralarini ko‘rish Eron xalqining qat’iy va o‘zgarmas talabi ekani alohida ta’kidlangan. Murojaatda aytilishicha, mazkur urushlarda halok bo‘lgan barcha shaxslarning to‘kilgan qoni uchun aybdorlar munosib jazolanishi shart va bu borada maxsus qasamyod qilingan.
Eron tomonining qayd etishicha, bu kabi harakatlar shunchaki hissiyotlarga berilish emas, balki butun mamlakat xalqining irodasi va davlatning strategik maqsadi hisoblanadi. Mujtabo Xomanaiy o‘z so‘zida ushbu masala faqat ayrim shaxslarning taqdiri bilan bog‘liq emasligini, balki milliy g‘urur va xavfsizlik masalasi ekanini uqtirgan.
Eron hukumati o‘z oldiga qo‘ygan maqsadlaridan hech qachon voz kechmasligini va dushman deb bilgan tomonlarga nisbatan tegishli choralar ko‘rilishini bildirgan. Mazkur bayonot Ali Xomanaiyning dafn marosimi munosabati bilan tayyorlangan keng qamrovli murojaatdan o‘rin olgan.
Unda halok bo‘lganlar xotirasi yod etilib, yuz bergan yo‘qotishlar uchun javobgarlik masalasi yana bir bor qat’iy tarzda kun tartibiga qo‘yilgan. Hozirda mintaqadagi siyosiy vaziyat ushbu bayonotlardan so‘ng yanada murakkablashishi kutilmoqda, chunki rasmiy Tehron o‘z harakatlarini xalqaro hamjamiyat oldida ochiq e’lon qilmoqda.

Иран заявил об ответе на атаки США и Израиля
Высший лидер Ирана Мухамад Хомейни заявил, что ответственность за гибель бывшего Верховного лидера Али Хомейни и других иранцев в результате атак, осуществленных США и Израилем, обязательно будет возмещена. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это заявление прозвучало в условиях нарастания напряженности в регионе и еще раз подтвердило официальную позицию иранского руководства. Согласно информации, распространенной иранским информационным агентством Fars, это специальное обращение Мухамада Хомейни было официально объявлено Корпусом стражей исламской революции.
В документе подчеркивается, что требование возмездия за пролитую кровь является непреклонным и неизменным требованием иранского народа. В обращении говорится, что виновные в гибели всех лиц, погибших в этих конфликтах, должны нести соответствующее наказание за пролитую кровь, и в этом случае было применено специальное возмездие.
Как заявляет иранская сторона, такие действия направлены не просто на выражение эмоций, а представляют собой волю всего народа страны и стратегическую цель государства. Мухамад Хомейни в своем заявлении подчеркнул, что этот вопрос связан не только с судьбой отдельных лиц, но и с национальной гордостью и вопросом безопасности.
Иранское правительство заявило, что никогда не откажется от своих целей и будет обеспечивать применение соответствующих мер в отношении тех, whom оно считает врагами. Это заявление было сделано в рамках широкого обращения, приуроченного к похоронам Али Хомейни.
В нем память о погибших чтится, а вопрос ответственности за понесенные потери вновь ставится на повестку дня в абсолютно определенной форме. Ожидается, что политическая ситуация в регионе после этих заявлений усложнится, поскольку официальный Тегеран открыто объявляет свои действия перед международным сообществом.