AQSHda o'zbekistonlik haydovchi ishtirokidagi avtohalokatda yosh futbolchi vafot etdi
Amerika Qo‘shma Shtatlarida 42 yoshli o‘zbekistonlik yuk mashinasi haydovchisi Behzod Asrorov ishtirokida sodir bo‘lgan mudhish yo‘l-transport hodisasi keng jamoatchilik e’tiborini tortdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur fojia oqibatida Massachusets universiteti futbol jamoasining 21 yoshli iqtidorli darvozaboni hayotdan ko‘z yumdi. Hozirda hamyurtimizga nisbatan og‘ir ayblovlar ilgari surilmoqda va tergov harakatlari olib borilmoqda.
Tergov xulosalariga ko‘ra, Behzod Asrorov boshqaruvidagi yuk mashinasi sportchi harakatlanayotgan yengil avtomobil bilan to‘qnashgan. Kuchli zarba natijasida yuk mashinasi qarama-qarshi yo‘nalishga chiqib ketib, yana bir nechta transport vositalari bilan to‘qnashuv sodir etgan.
Afsuski, yosh futbolchi olgan og‘ir jarohatlari tufayli voqea joyida vafot etgan. Ushbu holat AQSHda katta rezonans keltirib chiqardi.
Aniqlanishicha, Asrorov 2024-yilda grin-karta yutib olib, AQSHga ko‘chib o‘tgan. U ingliz tilini yetarli darajada bilmagani sababli, voqea joyiga kelgan politsiya xodimlari u bilan maxsus onlayn tarjimon dasturlari orqali muloqot qilishga majbur bo‘lgan.
Aynan shu holat mamlakatda xorijlik haydovchilarning til bilish darajasi va xavfsizlik talablari bo‘yicha yangi bahs-munozaralarni keltirib chiqardi. Huquqni muhofaza qiluvchi organlar haydovchini dalillarni qasddan yo‘q qilishda ayblamoqda.
Tergovchilarning ta’kidlashicha, avariyadan so‘ng yuk mashinasidagi videoregistrator uzib qo‘yilgan, uchta mobil aloqa vositasi shikastlangan hamda haydovchining ish vaqtini qayd etuvchi elektron moslama ishdan chiqarilgan. Mutaxassislar bu harakatlarni yuk mashinasining avariyagacha bo‘lgan haqiqiy holatini yashirishga urinish deb baholamoqda.
Hozirda Behzod Asrorovga nisbatan ehtiyotsizlik orqasida odam o‘ldirish va dalillarni soxtalashtirish bo‘yicha ayblovlar e’lon qilingan. Sud jarayonlari hali yakuniga yetmagan bo‘lsa-da, mazkur voqea siyosiy darajadagi muhokamalarga sabab bo‘ldi.
AQSH transport vaziri ingliz tilini bilmaydigan haydovchilarning tijoriy transport vositalarini boshqarishiga cheklovlar qo‘yish masalasini ko‘tarib chiqdi. Endilikda ushbu sud ishi mamlakatdagi transport xavfsizligi qoidalarining yanada kuchaytirilishiga turtki bo‘lishi mumkin.

В США в результате дорожно-транспортного происшествия с участием узбекского водителя погиб юный футболист.
В Соединённых Штатах Америки 42-летний водитель грузового автомобиля из Узбекистана Бехзод Асронов, участвовавший в дорожно-транспортном происшествии, привлёк широкое общественное внимание. Об этом сообщил Zamin.uz.
В результате этой трагедии 21-летний талантливый вратарь футбольной команды Массачусетсского университета скончался. В настоящее время родственникам оказывается психологическая поддержка, проводятся следственные мероприятия.
Согласно выводам следствия, грузовой автомобиль, которым управлял Бехзод Асронов, столкнулся с легковым автомобилем, в котором находился спортсмен. В результате сильного удара грузовик выехал на встречную полосу и столкнулся ещё с несколькими транспортными средствами.
К сожалению, юный футболист скончался на месте происшествия от полученных тяжёлых травм. Этот случай вызвал большой резонанс в США.
Как установлено, Асронов в 2024 году получил грин-карту и переехал в США. Из-за недостаточного знания английского языка сотрудники полиции, прибывшие на место происшествия, были вынуждены общаться с ним с помощью специальных онлайн-переводчиков.
Именно эта ситуация вызвала в стране новые дискуссии о уровне знания языка иностранными водителями и требованиях безопасности. Органы, защищающие закон, обвиняют водителя в умышленном уничтожении доказательств.
Согласно утверждениям следователей, после аварии видеорегистратор в грузовом автомобиле был вырван, три мобильных средства связи повреждены, а электронный журнал, фиксирующий рабочее время водителя, изъят. Эксперты оценивают эти действия как попытку скрыть реальное состояние грузового автомобиля перед аварией.
В настоящее время против Бехзода Асронова выдвинуты обвинения в халатности, повлекшей смерть человека, и в подделке доказательств. Хотя судебный процесс ещё не завершён, данное происшествие стало причиной дискуссий на политическом уровне.
Министр транспорта США поднял вопрос о введении ограничений на управление коммерческим транспортом для водителей, не знающих английского языка. Возможно, это судебное дело станет толчком к дальнейшему ужесточению правил транспортной безопасности в стране.