Venesuela poytaxtida yangi yer silkinishi sodir bo‘ldi
Olingan so‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, joriy yilning 24-iyun kuni yuz bergan kuchli zilzila oqibatida halok bo‘lganlar soni 4 118 nafarga yetdi. Shuningdek, 16 ming 740 dan ortiq kishi turli darajadagi tan jarohatlarini olgan.
Minglab fuqarolar esa hanuzgacha bedarak yo‘qolganlar ro‘yxatida qolmoqda, bu esa qurbonlar soni yana ortishi mumkinligidan dalolat beradi. Mutaxassislarning fikricha, ushbu tabiiy ofat Venesuela tarixida so‘nggi yuz yildan ortiq vaqt mobaynida kuzatilgan eng talafotli va vayronkor zilzilalardan biri bo‘ldi.
Ayniqsa, dengiz bo‘yida joylashgan La-Guayra shtatida ko‘plab turar joy binolari, maktablar va boshqa muhim infratuzilma obektlari butunlay vayron bo‘lgan yoki jiddiy zarar ko‘rgan. Rasmiy doiralar vakillari vayronalar ostidan tirik qolganlarni qidirish va qutqarish ishlari yakunlanganini e’lon qildi.
Biroq, yaqinlaridan hech qanday xabar topa olmagan mahalliy aholi vakillari hali ham umidini uzmasdan, xarobalar orasida o‘z yaqinlarini mustaqil ravishda izlashda davom etmoqda. 11-iyul kuni sodir bo‘lgan navbatdagi yer qimirlashi poytaxt aholisi o‘rtasida sarosima keltirib chiqardi va ehtiyot chorasi sifatida bir qator ko‘p qavatli binolardan odamlar xavfsiz joylarga ko‘chirildi.
Shu bilan birga, Birlashgan Millatlar Tashkiloti dunyo hamjamiyatiga murojaat qilib, Venesueladagi gumanitar inqirozni yumshatish uchun qariyb 300 million AQSH dollari miqdorida shoshilinch yordam ajratishga chaqirdi. Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, mamlakat iqtisodiyotiga, xususan uy-joy va infratuzilma tizimiga yetkazilgan umumiy zarar 37 milliard AQSH dollaridan oshib ketgan.

В Венесуэле в столице произошло новое землетрясение.
Государство Венесуэла переживает повторяющиеся стихийные бедствия, в результате чего оказывается в тяжелом положении. Об этом сообщило Zamin.uz.
Сегодня, 11 июля, в столице страны городе Каракас зарегистрировано землетрясение магнитудой 3 балла. Об этом инциденте сообщили международные информационные агентства.
По последним данным, в результате сильного землетрясения, произошедшего 24 июня текущего года, число погибших достигло 4 118 человек. Кроме того, более 16 740 человек получили травмы различной степени тяжести.
Тысячи граждан до сих пор находятся в списке пропавших без вести, что указывает на возможность дальнейшего увеличения числа жертв. По мнению специалистов, это стихийное бедствие стало одним из самых разрушительных и катастрофических землетрясений, зафиксированных в истории Венесуэлы за последние сто лет и более.
Кроме того, в штате Ла-Гуайра, расположенном вдоль побережья, полностью разрушены или серьезно повреждены множество жилых зданий, школ и других важных объектов инфраструктуры. Представители официальных органов объявили о завершении поисково-спасательных работ под завалами.
Однако представители местных властей, не получившие никаких сведений от соседей, все еще не теряют надежды и продолжают самостоятельно искать своих близких среди руин. Землетрясение, произошедшее 11 июля, вызвало панику среди жителей столицы, и в качестве меры предосторожности людей из нескольких многоэтажных зданий эвакуировали в безопасные места.
В то же время Организация Объединенных Наций обратилась к мировому сообществу с призывом выделить экстренную помощь в размере около 300 миллионов долларов США для смягчения гуманитарного кризиса в Венесуэле. Согласно предварительным подсчетам, общий ущерб, нанесенный национальной экономике, особенно жилищному фонду и инфраструктурной системе, превысил 37 миллиардов долларов США.