Marhumning vafoti munosabati bilan mamlakatda to‘rt kunlik rasmiy motam e’lon qilindi. Bu haqda mahalliy rasmiy manbalar va davlat axborot agentliklari xabar bermoqda.
Ma’lum qilinishicha, 13-iyuldan boshlab Qatar bo‘ylab motam tadbirlari o‘tkaziladi. Shu munosabat bilan davlat muassasalari va qator jamoat tashkilotlari faoliyati vaqtincha to‘xtatildi, davlat bayroqlari esa motam belgisi sifatida yarim ustunga tushirildi.
Mamlakat xalqi va hukumati ushbu og‘ir judolikni chuqur qayg‘u bilan kutib oldi. Shayx Hamad bin Xalifa Ol Soniy 1995-yildan 2013-yilgacha bo‘lgan davr mobaynida Qatarni boshqargan.
U mamlakatning zamonaviy taraqqiyotiga ulkan hissa qo‘shgan va davlatning bugungi qiyofasini shakllantirgan eng yirik arboblardan biri sifatida e’tirof etiladi. Uning rahbarligi davrida Qatar iqtisodiyoti misli ko‘rilmagan darajada jadal rivojlandi, xalqaro sarmoyalar oqimi keskin ko‘paydi va mamlakat dunyodagi eng yirik suyultirilgan tabiiy gaz eksportchilaridan biriga aylandi.
Shu bilan birga, Qatarning xalqaro siyosiy va iqtisodiy nufuzi ham jahon miqyosida sezilarli darajada oshdi. Sobiq amir boshqaruvi davrida, aniqrog‘i 1996-yilda Al-Jazira axborot tarmog‘i tashkil etildi.
Keyinchalik ushbu telekanal jahondagi eng nufuzli ommaviy axborot vositalaridan biriga aylanib, mintaqa hayotini yoritishda yangi davrni boshlab berdi. Shuningdek, 2004-yilda mamlakatning birinchi doimiy Konstitutsiyasi qabul qilinib, davlat boshqaruvida muhim islohotlar amalga oshirildi.
Jumladan, mahalliy saylovlarda ayollarning ishtirok etishi uchun huquqiy asos yaratildi va jamiyatda demokratik tamoyillar mustahkamlandi. 2013-yilda Shayx Hamad hokimiyatni o‘g‘li Shayx Tamim bin Hamad Ol Soniyga ixtiyoriy ravishda topshirgan edi.
Bu Fors ko‘rfazi davlatlari tarixida juda kam uchraydigan, demokratik va oqilona siyosiy qarorlardan biri sifatida yuqori baholangan. Bugungi kunda Qatar xalqaro maydondagi faol ishtiroki, energetika sohasidagi yetakchiligi va 2022-yilgi futbol bo‘yicha jahon chempionatiga yuqori saviyada mezbonlik qilgan davlat sifatida butun dunyoda keng tanilgan.
Shayx Hamad bin Xalifa Ol Soniyning vafoti nafaqat Qatar, balki butun arab dunyosi uchun katta yo‘qotish bo‘ldi.

Бывший эмир Катара шейх Хамад бин Халифа скончался.
Qatarning sobiq amiri Shayx Hamad bin Xalifa vafot etdi<Бывший эмир Катара, действующий глава государства шейх Тамим бин Хамад Аль Тани, потерял своего отца — шейха Хамада бин Халифа Аль Тани, который скончался в возрасте 74 лет. Об этом сообщило Zamin.uz.
В связи со смертью покойного в стране объявлен четырехдневный официальный траур. Об этом сообщают местные официальные источники и государственные информационные агентства.
Как сообщается, с 13 июля по всей Катаре проводятся траурные мероприятия. В связи с этим деятельность государственных учреждений и ряда общественных организаций временно приостановлена, а государственные флаги опущены на половину высоты в качестве знака траура.
Население и правительство страны глубоко переживают эту тяжелую утрату. Шейх Хамад бин Халифа Аль Тани руководил Катаром с 1995 по 2013 год.
Он считается одним из крупнейших архитекторов современного развития страны, сформировавшим её нынешний облик. При его руководстве экономика Катара достигла беспрецедентного роста, поток иностранных инвестиций резко увеличился, а страна стала одним из крупнейших экспортёров сжиженного природного газа в мире.
Кроме того, международное политическое и экономическое влияние Катара значительно возросло на глобальном уровне. Во время его правления в 1996 году была создана медиасеть Al-Jazeera.
Позже этот телеканал превратился в один из самых влиятельных общественных информационных ресурсов мира и открыл новую эру в освещении событий региона. Кроме того, в 2004 году была принята первая постоянная Конституция страны, в ходе которой в государственном управлении были проведены важные реформы.
В частности, в местных выборах была создана правовая основа для участия женщин, а демократические принципы в обществе укрепились. В 2013 году шейх Хамад добровольно передал власть своему сыну — шейху Тамиму бин Хамаду Аль Тани.
Это решение оценивается как один из редких, демократичных и разумных политических шагов в истории стран Персидского залива.
Сегодня Катар широко известен во всём мире как страна, активно участвующая в международных делах, лидирующая в энергетическом секторе и проявившая высокое гостеприимство при организации Чемпионата мира по футболу 2022 года.
Смерть шейха Хамада бин Халифа Аль Тани стала большой потерей не только для Катара, но и для всего арабского мира.>