Eron oliy rahbarining dafn marosimidagi sirli shaxs kimligi ma'lum bo'ldi
Oyatulloh Ali Xomanaiyning dafn marosimi vaqtida birinchi qatorda yuziga qora niqob taqqan holda ko‘ringan sirli shaxs ijtimoiy tarmoqlarda keng muhokamalarga sabab bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ko‘pchilik ushbu shaxsni Eronning yangi oliy rahbari lavozimiga asosiy nomzod sifatida ko‘rilayotgan Mujtabo Xomanaiy deb taxmin qildi. Biroq xalqaro nashrlarning ma’lumotlariga ko‘ra, marosimda ko‘ringan bu inson Mujtabo Xomanaiy emas, balki marhum oliy rahbarning to‘ng‘ich nabirasi Muhammad Javod Xomanaiy bo‘lib chiqdi.
Xabarda aytilishicha, u qora niqob va sport uslubidagi bosh kiyimda marosimning oldingi safida turib, diniy rasm-rusumlarda ishtirok etgan. Aynan uning g‘ayritabiiy ko‘rinishi jamoatchilik orasida turli taxminlar va bahslarni keltirib chiqardi.
Ayrim manbalarning iddao qilishicha, Muhammad Javod Xomanaiy joriy yilning fevral oyi oxirida amalga oshirilgan havo hujumlari oqibatida og‘ir jarohat olgan. Ma’lumotlarga ko‘ra, u yuz qismida kuchli kuyish jarohatlari borligi sababli jamoat joylarida niqob taqib yurishga majbur bo‘lmoqda.
Shu bilan birga, Mujtabo Xomanaiyning o‘zi ham o‘sha hujumlarda tan jarohati olgani haqida razvedka ma’lumotlari mavjud. Oyatulloh Ali Xomanaiy sakson olti yoshida vafot etganidan so‘ng, mamlakatda keng ko‘lamli vidolashuv tadbirlari tashkil etildi.
Eron davlat ommaviy axborot vositalari bergan xabarlarga ko‘ra, olti kun davom etgan motam marosimlarida o‘n millionlab kishi ishtirok etgan. Shuningdek, Mujtabo Xomanaiy ijtimoiy tarmoqlar orqali maxsus bayonot berib, otasining o‘limi uchun mas’ul bo‘lgan tomonlardan qasos olishga va’da bergan.
Hozirda mamlakatdagi siyosiy vaziyat va yangi rahbarning tayinlanishi xalqaro hamjamiyat diqqat markazida bo‘lib turibdi. Ushbu sirli holatlar esa vaziyatning yanada murakkablashishiga xizmat qilmoqda.

Во время похорон Али Хомейни первый ряд увидел таинственную личность в черном никабе, что вызвало широкие обсуждения в социальных сетях. Об этом сообщил Zamin.uz.
Многие предположили, что этот человек — Мухтаба Хомейни, основной кандидат на пост нового высшего руководителя Ирана. Однако, согласно данным международных изданий, человек, присутствовавший на церемонии, не был Мухтаба Хомейни, а оказался племянником покойного высшего руководителя — Мухаммадом Джавадом Хомейни.
Как указано в сообщении, он находился в передней части процессии в черном никабе и спортивной головной одежде, участвуя в религиозных обрядах. Именно его необычный внешний вид спровоцировал различные предположения и дискуссии среди общества.
По некоторым источникам, Мухаммад Джавад Хомейни получил тяжелые травмы в результате воздушных атак, проведенных в конце февраля текущего года. По имеющимся данным, у него имеются серьезные повреждения лица, поэтому в общественных местах он вынужден носить никаб.
Кроме того, имеются разведывательные данные о том, что сам Мухтаба Хомейни также получил травмы тела в ходе тех же атак. После смерти Али Хомейни в возрасте 82 лет в стране были проведены масштабные траурные мероприятия.
Согласно сообщениям государственных информационных средств Ирана, в шестидневных траурных церемониях приняли участие миллионы людей. Кроме того, Мухтаба Хомейни через социальные сети распространил специальное заявление, пообещав возмездие тем, кто ответственен за смерть его отца.
В настоящее время политическая ситуация в стране и процесс назначения нового руководителя находятся в центре внимания международного сообщества. Эти таинственные обстоятельства способствуют дальнейшему осложнению ситуации.