Turkiya sudi Binyamin Netanyahuni hibsga olish haqida qaror chiqardi
Yaqin Sharqdagi siyosiy va harbiy vaziyat keskinlashib borayotgan bir paytda, Turkiya sud tizimi Isroil rahbariyatiga nisbatan kutilmagan va qat’iy qarorni e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Istanbul shahridagi 11-Oliy jinoyat sudi G‘azo sektoriga insonparvarlik yordami olib ketayotgan xalqaro flotiliyani kuch bilan to‘xtatgani munosabati bilan Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyahuni hibsga olish bo‘yicha xalqaro buyruq berdi. Mazkur sud qarori xalqaro hamjamiyatda katta shov-shuvga sabab bo‘lib, uning ortidagi tafsilotlar ko‘pchilikning e’tiborini tortmoqda.
Ushbu keskin choraga G‘azo sektoridagi qamal ostida qolgan tinch aholiga tibbiy buyumlar va oziq-ovqat mahsulotlarini yetkazishga uringan Global Sumud Flotilla gumanitar karvoni bilan bog‘liq voqealar asos bo‘lgan. Istanbul prokuraturasi tomonidan tayyorlangan ayblov xulosasida Isroil harbiy kuchlarining harakatlari keskin qoralangan.
Xususan, Isroilning ochiq dengizdagi harakatlari xalqaro huquqning asosiy me’yorlarini qo‘pol ravishda buzish deb baholangan. Shuningdek, kemalarni majburan to‘xtatish, tinchlik faollari va shifokorlarni zo‘ravonlik bilan hibsga olish hamda inson qadr-qimmatini kamsituvchi muomalada bo‘lish holatlari qayd etilgan.
Joriy yilning aprel oyida prokuratura flotiliya kemalarini qurolli ravishda egallashda ayblab, jami o‘ttiz besh kishiga nisbatan rasmiy ayblov e’lon qilgan edi. Turkiyalik huquqshunoslar ayblanuvchilarning har biri uchun o‘ta og‘ir jazo choralarini so‘ramoqda.
Xususan, ularni umrbod ozodlikdan mahrum etish hamda qo‘shimcha ravishda ming yildan ortiq muddatga qamoq jazosiga hukm qilish talabi ilgari surilgan. Sud tomonidan chiqarilgan buyruqda ayblanuvchilar zimmasiga insoniyatga qarshi jinoyatlar, genotsid, insonlarni noqonuniy ozodlikdan mahrum qilish va qiynoqqa solish kabi og‘ir ayblar yuklangan.
Mazkur jinoiy ish doirasida faqat bosh vazir emas, balki Isroilning deyarli barcha yuqori martabali harbiy va siyosiy rahbarlari ayblanmoqda. Ro‘yxatda mudofaa vaziri Israel Kas, sobiq mudofaa vaziri Yoav Galant, milliy xavfsizlik vaziri Itamar Ben-Gvir hamda armiya bosh shtabi boshlig‘i Eyal Zamir kabi shaxslar bor.
Isroil rasmiylari ushbu ayblovlarni mutlaqo asossiz deb hisoblab, ularni rad etayotgan bo‘lsa-da, Istanbul sudining ushbu qarori Isroil rahbariyatining xalqaro miqyosdagi harakatlari va diplomatik aloqalariga jiddiy to‘siq bo‘lishi mumkin. Ushbu voqea mintaqadagi siyosiy munosabatlarni yanada murakkablashtirishi kutilmoqda.
Turkmanistonning O‘zbekiston bilan chegaradosh hududlarida mahalliy huquq tartibot idoralari xodimlari tomonidan keng ko‘lamli tekshiruv tadbirlari boshlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ushbu
Ukraina parlamenti bosh vazir Yuliya Sviridenkoning iste’fosini ma’qulladi
Ukraina siyosiy hayotida jiddiy o‘zgarishlar yuz berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Mamlakat parlamenti hisoblangan Oliy Rada bosh vazir Yuliya Sviridenkoning iste’foga chiqish haqidagi arizasini
Braziliya prezidenti terma jamoa futbolchilarining vataniga qaytmaganini qoraladi
Braziliya milliy terma jamoasining 2026-yilgi jahon chempionatidagi muvaffaqiyatsiz ishtiroki mamlakat miqyosida juda keng va keskin muhokamalarga sabab bo‘lmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.

Суд Турции вынес решение об аресте Биньямина Нетаньяху.
На фоне обострения политической и военной ситуации на Ближнем Востоке судебная система Турции вынесла неожиданное и строгое решение в отношении руководства Израиля. Об этом сообщает Zamin.uz.
Суд по тяжким преступлениям 11-й инстанции в Стамбуле выдал международный ордер на арест премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху в связи с тем, что международная флотилия, доставляющая гуманитарную помощь в сектор Газа, была остановлена силой. Решение суда вызвало широкий резонанс в международном сообществе, а содержащиеся в нём детали привлекли внимание большинства.
Эти события связаны с гуманитарным караваном Global Sumud Flotilla, который пытался доставить медицинские средства и продовольствие оставшимся в блокаде жителям сектора Газа. В обвинительном заключении, подготовленном прокуратурой Стамбула, действия израильских вооружённых сил охарактеризованы как агрессивные.
В частности, действия Израиля в открытом море были оценены как грубое нарушение основных норм международного права. Кроме того, зафиксированы случаи принудительной остановки судов, ареста активистов мира и медицинского персонала, а также обращения с ними, унижающего человеческое достоинство.
В апреле текущего года прокуратура обвинила флот в вооружённом захвате и официально предъявила обвинения тридцати пяти лицам. Турецкие юристы требуют для каждого из обвиняемых чрезвычайно строгого наказания.
В частности, они требуют лишения свободы пожизненно и, дополнительно, назначения срока заключения свыше тысячи лет. В приказе суда обвиняемым предъявлены тяжкие обвинения: преступления против человечности, геноцид, незаконное лишение свободы и пытки.
В рамках этого уголовного дела обвиняемыми являются не только премьер-министр, но и практически все высшие военные и политические руководители Израиля. В списке фигурируют министр обороны Израиль Кац, бывший министр обороны Йоав Галант, министр национальной безопасности Итамар Бен-Гвир и начальник генерального штаба армии Эяль Замир.
Израильские официальные лица считают эти обвинения полностью безосновательными и отвергают их, однако решение стамбульского суда может серьёзно повлиять на международную деятельность и дипломатические связи израильского руководства. Ожидается, что данное событие ещё больше осложнит политическую ситуацию в регионе.