Turkmanistonning O‘zbekiston bilan chegaradosh hududlarida mahalliy huquq tartibot idoralari xodimlari tomonidan keng ko‘lamli tekshiruv tadbirlari boshlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu reydlar davomida O‘zbekiston mobil aloqa operatorlarining SIM kartalaridan foydalanayotgan fuqarolarni aniqlash choralari ko‘rilmoqda. Olingan ma’lumotlarga ko‘ra, bunday tadbirlar asosan Toshhovuz viloyatidagi oltmishdan ortiq aholi punktlarida jadal olib borilmoqda.
Xususan, Diovar qishlog‘ida o‘tkazilgan tekshiruvlar natijasida bir nechta xonadonlardan qo‘shni davlatga tegishli aloqa vositalari va SIM kartalar olib qo‘yilgani haqida xabarlar tarqalmoqda. Tekshiruvlar davomida aniqlangan qonunbuzarlik holatlari bo‘yicha turli choralar ko‘rilmoqda.
Ayrim fuqarolar birinchi marta ogohlantirish bilan kifoyalangan bo‘lsa, boshqa holatlarda xorijiy mobil aloqa xizmatlaridan foydalangan shaxslarga nisbatan yirik miqdorda jarimalar belgilanishi yoki hatto qamoq jazosi qo‘llanishi mumkinligi haqida qat’iy ogohlantirishlar berilgan. Rasmiy idoralar xorijiy aloqa xizmatlaridan foydalanishni milliy xavfsizlikka nisbatan xavf sifatida baholamoqda.
Bu esa nazorat tadbirlarining yanada kuchaytirilishiga sabab bo‘lmoqda. Chegara hududlarida istiqomat qiluvchi aholi vakillari esa O‘zbekiston aloqa operatorlari xizmatlaridan foydalanishga majbur ekanliklarini bildirishmoqda.
Ularning so‘zlariga ko‘ra, mahalliy aloqa tarmoqlarida internet sifati juda past yoki ayrim chekka hududlarda tarmoq umuman mavjud emas. Shu bilan birga, O‘zbekiston operatorlari taqdim etayotgan internet tezligi va xizmat sifati mahalliy imkoniyatlardan bir necha barobar yuqori ekani ta’kidlanmoqda.
Shu sababli qo‘shni davlatga borib keladigan shaxslar u yerdan SIM kartalar va internet tarqatuvchi moslamalarni olib kelib, boshqa fuqarolarga ham xizmat ko‘rsatish bilan shug‘ullanib kelishgan. Mazkur reydlarning keskinlashuviga yaqinda Toshhovuz viloyatida yuz bergan fojiali voqea haqidagi xabarlarning internet tarmoqlarida keng tarqalib ketgani sabab bo‘lgani taxmin qilinmoqda.
Ayrim ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu noxush xabar aynan qo‘shni davlat mobil operatorlari orqali internetga chiqqan foydalanuvchilar tomonidan tarqatilgan bo‘lishi mumkin. Hozirda huquq tartibot idoralari xodimlarida SIM kartalarni masofadan turib aniqlaydigan maxsus texnik uskunalar mavjud emasligi sababli, tekshiruvlar asosan uyma-uy yurish va joylardagi bevosita nazorat orqali amalga oshirilmoqda.

В Туркменистане выявлены лица, использующие узбекские SIM-карты
В приграничных с районах Туркменистана, где проводятся широкомасштабные проверочные мероприятия сотрудниками органов местного правопорядка. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе этих проверок не предпринимаются меры по выявлению граждан, использующих SIM-карты мобильных операторов Узбекистана. Согласно полученной информации, такие мероприятия в основном активно проводятся в более чем пятидесяти населённых пунктах Ташкентской области.
В частности, в связи с результатами проверок в селе Диевар сообщается, что из нескольких квартир изъяли средства связи и SIM-карты, относящиеся к соседнему государству. За выявленные нарушения закона принимаются различные меры.
Если некоторые граждане впервые получат предупреждение, в других случаях за использование иностранных мобильных связей предусмотрены большие штрафы или даже арестные сроки. Предупреждения о применении значительных штрафов или даже арестных сроков. Официальные органы оценивают использование иностранных связей как угрозу национальной безопасности.
Это способствует усилению контрольных мероприятий. Представители населённых пунктов на границе жалуются на вынужденность пользоваться услугами узбекских операторов связи.
По их словам, качество интернета в местных сетях очень низкое или в отдалённых районах сеть вообще отсутствует. В то же время, скорость и качество интернета, предоставляемые узбекскими операторами, несколько раз выше местных возможностей.
Поэтому приезжие из соседнего государства берут SIM-карты и интернет-раздающие устройства туда, обслуживают других граждан. Предполагается, что возрастание таких проверок связано с широким распространением в интернете информации о недавнем фатальном случае, произошедшем в Ташкентской области.
Согласно некоторым данным, это негативное сообщение могло быть распространено пользователями, вышедшими в интернет через мобильных операторов соседнего государства. В данный момент у сотрудников органов правопорядка нет специального технического оборудования для удалённого определения SIM-карт, поэтому проверки проводятся в основном посредством выездов по домам и прямого контроля на местах.