Tramp Ho‘rmuz bo‘g‘ozini nazorat qilish va boj joriy etishini aytdi
Yaqin Sharq mintaqasida harbiy va siyosiy vaziyat keskinlashib, urush olovi yangi kuch bilan alanga olmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Tramp jahon iqtisodiyoti va xalqaro logistika tizimi uchun strategik ahamiyatga ega bo‘lgan Ho‘rmuz bo‘g‘ozini to‘liq nazoratga olishini hamda u yerdan o‘tadigan barcha kemalarga yigirma foizlik boj joriy etilishini e’lon qildi. Rasmiy Tehron esa ushbu qarorga javoban bo‘g‘ozni butunlay yopish va AQSH harbiy bazalariga zarba berish bilan tahdid qilmoqda.
Donald Tramp o‘zining ijtimoiy tarmoqlardagi sahifasida dunyo hamjamiyatini larzaga keltirgan bayonot bilan chiqdi. Uning ta’kidlashicha, endilikda Amerika Qo‘shma Shtatlari Ho‘rmuz bo‘g‘ozining asosiy qo‘riqchisi vazifasini bajaradi.
Yangi tartibga ko‘ra, mazkur suv yo‘li orqali harakatlanadigan barcha fuqarolik va savdo kemalari o‘z yukining qiymatidan yigirma foiz miqdorida boj to‘lashga majbur bo‘ladi. Shu bilan birga, Eron kemalari va ushbu davlat bilan hamkorlik qilayotgan xorijiy kompaniyalarga nisbatan qat’iy dengiz blokadasi qayta tiklanishi ma’lum qilindi.
Vaziyatning og‘irlashishi natijasida AQSH Harbiy havo kuchlari bir hafta ichida Eron hududiga uchinchi bor yirik havo hujumlarini amalga oshirdi. Eron davlat ommaviy axborot vositalari Tehron poytaxti bilan birga Sirik, Konarak, Chobahor, Jask va Bandar Abbos kabi strategik shaharlarda kuchli portlashlar sodir bo‘lganini tasdiqladi.
AQSH Markaziy qo‘mondonligi ushbu harbiy amaliyotlarni Eron tomonidan Kipr bayrog‘i ostidagi yuk kemasiga qilingan hujumga nisbatan munosib javob deb atadi. Eslatib o‘tamiz, o‘tgan yili imzolangan tinchlik kelishuvi tomonlarning bir-birini shartlarni buzishda ayblashi natijasida o‘z kuchini yo‘qotgan edi.

Трамп сказал о контроле над Персидским заливом и введении санкций.
В регионе Ближнего Востока военная и политическая ситуация обостряется, пламя войны разгорается с новой силой. Об этом сообщило Zamin.uz.
Президент Соединённых Штатов Америки Дональд Трамп объявил о получении полного контроля над Ормузским проливом — стратегически важным объектом для мировой экономики и международной логистической системы, а также о введении двадцатипроцентной пошлины на все суда, проходящие через него. Официальный Тегеран в ответ на это заявил о полном закрытии пролива и угрозе нанесения ударов по военным базам США.
Дональд Трамп разместил в своих социальных сетях заявление, которое взволновало мировое сообщество. По его словам, сейчас Соединённые Штаты Америки выполняют роль главного контролёра Ормузского пролива.
Согласно новому порядку, все гражданские и торговые суда, перемещающиеся по этому водному пути, обязаны уплачивать пошлину в размере двадцати процентов от стоимости своего груза. Кроме того, объявлено о восстановлении полной морской блокады в отношении иранских судов и иностранных компаний, сотрудничающих с этой страной.
В результате ухудшения ситуации ВВС США нанесли третью за неделю крупную авиационную атаку на территорию Ирана. Государственные информационные органы Ирана подтвердили, что вместе с Тегераном в стратегических городах Сирик, Конарак, Чобахар, Джаск и Бандар-Аббас произошли мощные взрывы.
Центральное командование США характеризует эти военные операции как соответствующий ответ на атаку Ирана на грузовое судно под флагом Кипра. Напомним, что в прошлом году подписанное мирное соглашение потеряло силу из-за нарушений условий одной из сторон.
В настоящее время напряжённость в регионе продолжает представлять серьёзную угрозу глобальной безопасности.