Tramp Eron obektlariga zarba berish bo‘yicha qaror qabul qildi
Yaqin Sharq mintaqasida siyosiy va harbiy vaziyat yana keskin nuqtaga yetdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Trampning Eron hududidagi nishonlarga yashirincha zarba berish haqidagi qarori hamda Ho‘rmuz bo‘g‘ozida boshlangan yangi harbiy amaliyotlar Vashingtondagi siyosiy doiralarda jiddiy bahslarga sabab bo‘ldi. Oq uy va Kongress o‘rtasidagi vakolatlar borasidagi nizo ushbu voqealar fonida yanada chigallashdi.
Shu bilan birga, mazkur to‘qnashuvlar insoniyat harbiy tarixida yangi turdagi qurollarning ilk bor amalda qo‘llanilishi bilan ham yodda qoladigan bo‘ldi. Nufuzli nashrlarning xabar berishicha, Donald Tramp iyul oyi o‘rtalarida Kongress rahbarlariga yo‘llagan rasmiy maktubida mamlakat harbiylari Eron hududidagi bir qator obektlarga mudofaa maqsadida zarbalar berganini tasdiqlagan.
Ushbu ma’lumot jamoatchilikka oshkor bo‘lgach, Oq uy va qonun chiqaruvchi organ o‘rtasida eski ziddiyatlar qayta alangalandi. Gap shundaki, AQSH Kongressining har ikki palatasi avvalroq davlat rahbaridan harbiy harakatlarni boshlash uchun rasmiy rozilik olishni talab qiluvchi qarorlarni qabul qilgan edi.
Biroq prezident ma’muriyati davlat rahbari qurolli kuchlar oliy qo‘mondoni sifatida konstitutsiyaviy vakolatlari doirasida mustaqil qaror qabul qilish huquqiga ega ekanini ta’kidlamoqda. Harbiy amaliyotlar doirasida AQSH Markaziy qo‘mondonligi Eronga nisbatan keng ko‘lamli bosim o‘tkazishni boshladi.
Xususan, iyul oyi davomida bir necha bor havo hujumlari uyushtirildi. Ushbu amaliyotlardan ko‘zlangan asosiy maqsad Eronning Ho‘rmuz bo‘g‘ozidagi xalqaro kemalar harakatiga tahdid solish imkoniyatlarini cheklashdan iboratdir.
Shuningdek, mintaqada dengiz blokadasi o‘rnatilib, Eron portlariga kirayotgan va chiqayotgan kemalar qattiq nazoratga olindi. Faqat xalqaro qonunlarni buzmagan tinchliksevar kemalargagina harakatlanish uchun ruxsat berilmoqda.
Ushbu to‘qnashuvlarning eng e’tiborli jihati shundaki, AQSH armiyasi Bandar Abbosdagi harbiy bazaga qilingan hujumda ilk bor uchuvchisiz boshqariladigan dengiz dronlaridan foydalandi. Bu zamonaviy urushlar tarixida yangi sahifa ochgan voqea sifatida baholanmoqda.
O‘z navbatida, Eron tomoni ham AQSHning ushbu harakatlarini javobsiz qoldirmadi. Eron qurolli kuchlari kamikadze dronlari yordamida Kuvayt hududida joylashgan Amerika harbiy bazalariga zarbalar yo‘lladi.
Afsuslanarli jihati shundaki, shu yilning iyun oyida ikki davlat o‘rtasida jangovar harakatlarni to‘xtatish va blokadani bekor qilish bo‘yicha erishilgan kelishuv uzoqqa cho‘zilmadi. Tinchlik bitimi imzolanganiga qaramay, tomonlar o‘rtasidagi ishonchsizlik va strategik manfaatlar to‘qnashuvi mintaqani yana qurolli nizolar girdobiga tortdi.

Трамп принял решение нанести удар по объектам Ирана
Ближний Восток вновь оказался на грани обострения политической и военной ситуации. Об этом сообщило Zamin.uz.
Решение президента США Дональда Трампа о нанесении скрытого удара по объектам в Иране, а также начавшиеся в Ормузском проливе новые военные операции вызвали серьёзные дискуссии в политических кругах Вашингтона. Напряжённость между Белым домом и Конгрессом на фоне этих событий усилилась.
Вдобавок к этому, упомянутые столкновения вошли в историю как первые боевые применения нового типа оружия в истории человечества. Как сообщают влиятельные издания, в официальном письме, направленном Трампом в середине июля руководителям Конгресса, подтверждается, что вооружённые силы страны нанесли удары по ряду объектов в Иране в целях обороны.
После того как эта информация стала достоянием общественности, старые разногласия между Белым домом и законодательным органом возобновились. Дело в том, что обе палаты Конгресса США ранее приняли решения, требующие получения официального разрешения от главы государства перед началом военных действий.
Однако администрация президента подчеркивает, что как верховный главнокомандующий вооружёнными силами, президент обладает конституционным правом самостоятельно принимать решения в рамках своих полномочий. В сфере военных операций центральное командование США начало оказывать широкое давление на Иран.
В частности, в течение июля несколько раз наносились воздушные удары. Основной целью этих операций было ограничение возможностей Ирана по угрозе международному судоходству в Ормузском проливе.
Кроме того, в регионе было введено морское blockade, и суда, заходящие и выходящие из иранских портов, стали находиться под строгим контролем. Разрешение на движение предоставляется только тем судам, которые не нарушают международное право.
Особое внимание привлекает тот факт, что вооружённые силы США впервые применили беспилотные надводные дроны без пилота в атаке на военную базу в Бандар-Аббасе. Это событие рассматривается как открытие новой главы в истории современной войны.
В свою очередь, Иран не оставил без ответа эти действия США. Вооружённые силы Ирана, используя камикадзе-дроны, нанесли удары по американским военным базам, расположенным на территории Кувейта.
К сожалению, достигнутое в июне этого года соглашение между двумя странами о прекращении боевых действий и отмене блокады не продлилось долго. Несмотря на подписание перемирия, недоверие между сторонами и столкновение стратегических интересов вновь втянули регион в вихрь вооружённых конфликтов.