Amerika Qo'shma Shtatlarining 48 yoshli taniqli tadbirkori va milliarder Brayan Jonson inson organizmining biologik qarish jarayonini to'xtatish hamda yoshartirishga qaratilgan navbatdagi tajribasini e'lon qildi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Avvalroq o'z o'g'lining qon plazmasini tanasiga quyish orqali yoshlikni saqlab qolishga urinishi bilan shov-shuv ko'targan bioxaker, endilikda "Kichik Brayan" deb nomlangan yangi loyiha ustida ish boshladi. Ushbu loyiha doirasida tadbirkorning qon namunalaridan olingan hujayralar maxsus laboratoriya sharoitida embrion ildiz hujayralariga o'xshash holatga keltirildi.
Hujayralarni qayta dasturlash texnologiyasi Brayan Jonsonning ta'kidlashicha, ushbu jarayon Yamanaka omillari deb ataladigan maxsus vositalar yordamida amalga oshirilgan. Natijada oddiy hujayralar pluripotent holatga, ya'ni tanadagi istalgan to'qimaga aylanish xususiyatiga ega bo'lgan shaklga o'tgan.
Bunday hujayralar kelajakda asab tizimi, yurak, teri yoki ko'z to'r pardasi kabi turli a'zolarni tiklashda qo'llanilishi mumkin. Tadbirkor ushbu texnologiya yordamida kelajakda transplantatsiya uchun sun'iy organlar yetishtirish va qarish bilan bog'liq o'zgarishlarga qarshi samarali kurashish mumkinligiga ishonadi.
Hozirgi vaqtda dunyo olimlari shunga o'xshash usullarni Parkinson xastaligini davolash, ko'rish qobiliyatini tiklash va yurak yetishmovchiligini bartaraf etish yo'nalishlarida sinovdan o'tkazmoqdalar. Jonson o'zining "O'lmaslik" harakati doirasida barcha ichki a'zolarini 18 yoshli yigitning holatiga qaytarishni maqsad qilgan.
U o'zining ushbu maqsadlariga erishish uchun yiliga 2 million dollardan ortiq mablag' sarflaydi. Qat'iy tartib va nazorat ostidagi hayot Milliarderning kundalik hayoti 30 nafar malakali shifokordan iborat guruh tomonidan to'liq nazorat qilinadi.
Uning har bir kuni qat'iy algoritmlarga asoslangan bo'lib, u kuniga aniq 1977 kilokaloriya miqdoridagi o'simlik mahsulotlarini iste'mol qiladi. Bundan tashqari, Jonson har kuni 100 dan ortiq turli xil biologik qo'shimchalar va vitaminlarni qabul qiladi, bir soat davomida jismoniy mashqlar bilan shug'ullanadi hamda tashqi shovqinlardan to'liq himoyalangan xonada uxlaydi.
Tadbirkor o'z sog'lig'ini kuzatish uchun har hafta yuzlab tibbiy tahlillardan, jumladan, magnit-rezonans tomografiyasi va qonning biomarker testlaridan o'tadi. Brayan Jonson hatto Karib dengizi hududida gen terapiyasi bo'yicha murakkab muolajalarni ham qabul qilgan.
Uning organizmida jiddiy autoimmun xastalik aniqlanganiga qaramay, milliarder zamonaviy texnologiyalar yordamida ushbu kasallikni yengishga va inson umrini maksimal darajada uzaytirishga intilmoqda.

48-летний известный американский предприниматель и миллиардер Брайан Джонсон объявил о новом эксперименте, направленном на остановку и обращение вспять биологического старения человеческого организма. Об этом сообщает One.uz.
Биохакинг, ранее прославившийся попытками сохранить молодость путем переливания плазмы крови собственного сына, теперь приступил к работе над новым проектом под названием «Младший Брайан». В рамках этого проекта клетки, взятые из образцов крови предпринимателя, были приведены в состояние, подобное эмбриональным стволовым клеткам, в специальных лабораторных условиях.
Технология перепрограммирования клеток По словам Брайана Джонсона, этот процесс был осуществлен с помощью специальных средств, известных как факторы Яманаки. В результате обычные клетки перешли в плюрипотентное состояние, то есть приобрели способность превращаться в любую ткань организма.
Такие клетки могут быть использованы в будущем для восстановления различных органов, таких как нервная система, сердце, кожа или сетчатка глаза. Предприниматель уверен, что с помощью этой технологии в будущем можно будет выращивать искусственные органы для трансплантации и эффективно бороться со старением.
В настоящее время ученые всего мира тестируют аналогичные методы в направлениях лечения болезни Паркинсона, восстановления зрения и устранения сердечной недостаточности. В рамках своего движения «Бессмертие» Джонсон поставил перед собой цель вернуть все внутренние органы в состояние 18-летнего юноши.
Для достижения этих целей он тратит более 2 миллионов долларов в год. Строгий распорядок и контролируемая жизнь Ежедневная жизнь миллиардера находится под полным контролем группы из 30 квалифицированных врачей.
Каждый его день основан на строгих алгоритмах: он потребляет ровно 1977 килокалорий растительной пищи в день. Кроме того, Джонсон ежедневно принимает более 100 различных биологических добавок и витаминов, час занимается физическими упражнениями и спит в комнате, полностью защищенной от внешнего шума.
Для мониторинга своего здоровья предприниматель каждую неделю проходит сотни медицинских анализов, включая магнитно-резонансную томографию и тесты на биомаркеры крови. Брайан Джонсон даже проходил сложные процедуры генной терапии в районе Карибского моря.
Несмотря на выявленное в его организме серьезное аутоиммунное заболевание, миллиардер стремится с помощью современных технологий преодолеть эту болезнь и максимально продлить человеческую жизнь.