Qirg‘izistonda inson jasadlarini krematsiya qilish, ya’ni maxsus pechlarda kuydirish amaliyoti rasman taqiqlandi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Mamlakat Prezidenti Sadir Japarov tomonidan imzolangan “Dafn etish va dafn ishlari to‘g‘risida”gi qonunga kiritilgan o‘zgartirishlarga ko‘ra, endilikda marhumlarni kuydirish va ularning kulini dafn etish bilan bog‘liq barcha huquqiy normalar bekor qilindi. Ushbu qaror mamlakatning diniy va milliy qadriyatlaridan kelib chiqqan holda, an’anaviy dafn marosimlarini saqlab qolishga qaratilgan.
Qonunchilikdagi asosiy o‘zgarishlar Jogorku Kenesh tomonidan qabul qilingan yangi tahrirdagi qonun loyihasida “krematsiya” tushunchasining mazmuni butunlay o‘zgartirildi. Avvalari bu atama inson jasadini yo‘q qilish usuli sifatida tushunilgan bo‘lsa, endilikda u faqat tibbiy muassasalar faoliyati natijasida hosil bo‘ladigan biologik chiqindilarni termik yo‘l bilan zararsizlantirish jarayonini anglatadi.
Shunga ko‘ra, mamlakat hududidagi krematoriylardan inson jasadlarini, shuningdek, abort qilingan yoki o‘lik tug‘ilgan homilalarni kuydirish maqsadida foydalanish qat’iyan man etiladi. Mazkur inshootlar bundan buyon faqat sanitariya va epidemiologiya talablariga muvofiq, tibbiy chiqindilarni yo‘q qilish uchun xizmat qiladi.
Qonunda belgilangan yangi tartiblar shuni ko‘rsatadiki, davlat inson qadr-qimmatini vafotidan keyin ham himoya qilishni va jasadlarga nisbatan an’anaviy munosabatda bo‘lishni ustuvor vazifa deb biladi. Dafn etishning yangi tartibi Hujjatda shaxsi aniqlanmagan yoki yaqinlari tomonidan olib ketilmagan marhumlarni dafn etish masalasiga ham alohida to‘xtalib o‘tilgan.
Bunday toifadagi jasadlar ichki ishlar organlarining ruxsati bilan qabristonlarning maxsus ajratilgan qismlariga ixtisoslashtirilgan xizmatlar tomonidan ko‘miladi. Bu chora noma’lum shaxslarning xotirasini hurmat qilish va sanitariya holatini saqlash maqsadida joriy etilmoqda.
Yangi qonun rasmiy e’lon qilingan kundan boshlab o‘n kun o‘tgach to‘liq kuchga kiradi. Hozirda Qirg‘iziston hukumati amaldagi barcha quyi me’yoriy hujjatlarni ushbu qonun talablariga moslashtirish choralarini ko‘rmoqda.
Bu kabi o‘zgarishlar jamiyatda ko‘pdan buyon muhokama qilinayotgan edi va hukumat ushbu qadam orqali xalqning ko‘p asrlik an’analariga sodiqligini namoyon etdi.

В Кыргызстане кремация человеческих останков, то есть сжигание в специальных печах, официально запрещена. Об этом сообщает One.uz.
Согласно поправкам, внесённым в закон «О захоронении и похоронном деле», подписанный Президентом страны Садыром Жапаровым, все правовые нормы, связанные с сожжением останков умерших и захоронением их праха, отменены. Это решение принято с учётом религиозных и национальных ценностей страны и направлено на сохранение традиционных похоронных обрядов.
Основные изменения в законодательстве В проекте закона, принятом Жогорку Кенешем, содержание понятия «кремация» полностью изменено. Ранее этот термин понимался как метод уничтожения человеческого тела, теперь же он относится исключительно к процессу обезвреживания биологических отходов, возникающих в результате деятельности медицинских учреждений, с помощью тепловой обработки.
Таким образом, использование крематориев на территории страны для сжигания человеческих останков, а также плодов абортов или мертворождённых детей строго запрещено. Упомянутые установки с этого момента служат исключительно для уничтожения медицинских отходов в соответствии с санитарно-эпидемиологическими требованиями.
Новые положения закона указывают на то, что государство считает своей приоритетной задачей защиту достоинства человека даже после смерти и соблюдение традиционного отношения к телам умерших. Новый порядок захоронения В документе также отдельно рассмотрена проблема захоронения неустановленных лиц или тех, чьи родственники не забрали их тела.
Такие останки захороняются в специально выделенных участках кладбищ службами, действующими по разрешению органов внутренних дел. Это делается с целью уважения памяти неизвестных людей и поддержания санитарного состояния.
Новый закон вступает в полную силу через десять дней после его официального опубликования. В настоящее время правительство Кыргызстана работает над приведением всех действующих нормативных актов в соответствие с требованиями данного закона.
Подобные изменения долгое время обсуждались в обществе, и этим шагом правительство продемонстрировало свою верность многовековым традициям народа.