Buyuk Britaniyadagi Longleat safari bog‘ida tabiatda kamayib borayotgan noyob Amur yo‘lbarslarining ikki egizak bolasi dunyoga keldi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Mazkur quvonchli voqea 29-iyul – Xalqaro yo‘lbarslar kunida yuz bergani sababli mutaxassislar buni o‘ziga xos ramziy ma’noga ega deb hisoblamoqda. Yangi tug‘ilgan yo‘lbarslar bog‘da yashovchi Red va Yana ismli juftlikning uchinchi nasli bo‘lib, hozircha ularning jinsi va ismlari ma’lum qilinmagan.
Ushbu egizaklarning tug‘ilishi nafaqat hayvonot bog‘i xodimlari, balki butun dunyo tabiatshunoslari uchun muhim yangilikdir. Bog‘ ma’muriyati tomonidan e’lon qilingan videotasvirlarda yangi tug‘ilgan yo‘lbarschalarning bir-biriga suyanib yotgani va onasi Yana ularni mehr bilan parvarish qilayotgani aks etgan.
Ushbu lavhalar ijtimoiy tarmoq foydalanuvchilari orasida katta qiziqish va iliq munosabat uyg‘otdi. Noyob turning ko‘payishi yo‘lidagi muhim qadam Safari bo‘limi rahbari Emi Uollerning ta’kidlashicha, yo‘qolib borayotgan ushbu noyob hayvonlarning ko‘payishi bog‘ jamoasi uchun ulkan yutuqdir.
Ayniqsa, bu voqea safari bog‘ining 60 yillik yubileyi arafasida sodir bo‘lgani uning ahamiyatini yanada oshiradi. Ona yo‘lbars Yana o‘zining g‘amxo‘rligi va tajribasi bilan ajralib turadi, u shu vaqtgacha oltita bolani muvaffaqiyatli voyaga yetkazgan.
Mutaxassislarning tushuntirishicha, yo‘lbars bolalari dastlabki olti oy davomida faqat ona suti bilan oziqlanadi. Shundan so‘ng ular asta-sekin go‘sht iste’mol qilishga o‘rgatiladi.
Hozirda egizaklarning sog‘lig‘i yaxshi, ular baquvvat o‘sib bormoqda. Shu sababli ona yo‘lbarsning quvvatini tiklash va bolalarini yetarli sut bilan ta’minlashi uchun unga beriladigan kundalik ozuqa miqdori ko‘paytirilgan.
Amur yo‘lbarslarini saqlab qolish harakati Amur yo‘lbarsi dunyodagi eng yirik yovvoyi mushuksimon hayvon hisoblanadi. Afsuski, bugungi kunda tabiatda ularning soni keskin kamayib ketgan.
Tabiatni muhofaza qilish xalqaro ittifoqi ma’lumotlariga ko‘ra, yovvoyi tabiat qo‘ynida ushbu turning atigi 450 taga yaqini saqlanib qolgan. Shu bois, Longleat safari bog‘i Yevropa ko‘paytirish dasturida faol ishtirok etib, ushbu turning genofondini saqlab qolishga hissa qo‘shmoqda.
Hozirgi vaqtda mazkur bog‘da jami yettita Amur yo‘lbarsi istiqomat qilmoqda. Bu ko‘rsatkich Longleat bog‘ini Buyuk Britaniyadagi eng katta Amur yo‘lbarslari oilasiga ega maskanga aylantirdi.
Avvalgi yillarda tug‘ilgan yo‘lbarslarning bir qismi boshqa hayvonot bog‘lariga ko‘chirilgan bo‘lsa, ba’zilari allaqachon o‘zlari ham nasl qoldirishni boshlagan. Bog‘ ma’muriyati yangi tug‘ilgan egizaklarga ism tanlash jarayonini avvalgi an’analarga muvofiq jamoatchilik ovozi orqali amalga oshirishni rejalashtirmoqda.
Bu esa odamlarning yovvoyi tabiatni asrashga bo‘lgan e’tiborini yanada kuchaytirishga xizmat qiladi.

В сафари-парке Лонгли в Великобритании на свет появились два редких амурских тигра-близнеца, численность которых в дикой природе сокращается. Об этом сообщает One.uz
Эти радостные события произошли 29 июля – в Международный день тигра, поэтому специалисты считают это событием, имеющим особый символический смысл. Новорожденные тигры стали третьим потомством пары по имени Ред и Яна, живущей в парке, однако их пол и имена пока не объявлены.
Рождение этих близнецов стало важной новостью не только для сотрудников зоопарка, но и для всех любителей природы во всем мире. В видеозаписях, опубликованных администрацией парка, показано, как новорожденные тигрята лежат, обнявшись, а их мать Яна с любовью ухаживает за ними.
Эти кадры вызвали большой интерес и теплые отзывы среди пользователей социальных сетей. Важный шаг на пути сохранения редкого вида По словам руководителя отдела сафари Эми Уоллер, размножение этих исчезающих редких животных является огромным достижением для команды парка.
Особенно важно, что это событие произошло накануне 60-летия сафари-парка, что придает ему еще большее значение. Мать-тигр Яна выделяется своей заботливостью и опытом, она успешно вырастила шесть детенышей.
По словам специалистов, тигрята в первые шесть месяцев питаются только материнским молоком. После этого их постепенно приучают к мясу.
Сейчас близнецы здоровы и крепко растут. Поэтому количество ежедневного корма для матери-тигрицы увеличено, чтобы она могла восстановить силы и обеспечить своих детенышей достаточным количеством молока.
Усилия по сохранению амурского тигра Амурский тигр считается крупнейшим диким хищным млекопитающим в мире. К сожалению, в настоящее время их численность в дикой природе резко сократилась.
По данным Всемирного союза охраны природы, в дикой природе осталось всего около 450 особей этого вида. Поэтому сафари-парк Лонгли активно участвует в европейской программе разведения, внося свой вклад в сохранение генофонда этого вида.
В настоящее время в парке проживает всего семь амурских тигров. Этот показатель делает Лонгли местом с самой большой семьей амурских тигров в Великобритании.
Часть тигров, рожденных в предыдущие годы, была переведена в другие зоопарки, а некоторые уже начали приносить потомство. Администрация парка планирует выбрать имена для новорожденных близнецов путем народного голосования, как это было принято ранее.