Mutaxassislarning ta’kidlashicha, ushbu tabiiy hodisa oziq-ovqat xavfsizligiga jiddiy tahdid solib, insonlarning eng asosiy kundalik ehtiyojlarini qondirish imkoniyatini cheklab qo‘yishi mumkin. Hozirgi kunda o‘tkir oziq-ovqat tanqisligidan aziyat chekayotganlar soni 225 million nafarni tashkil etsa, yil yakuniga qadar bu ko‘rsatkich 274 million nafargacha ko‘tarilishi prognoz qilinmoqda.
Iqlim o‘zgarishining global oqibatlari Butunjahon oziq-ovqat dasturi rahbariyati millionlab insonlarning hayoti va turmush tarziga salbiy ta’sir ko‘rsatadigan ushbu jarayonga qarshi xalqaro hamjamiyatni birlashishga chaqirmoqda. Iqlim bilan bog‘liq xavflarga qanchalik erta tayyorgarlik ko‘rilsa, shunchalik ko‘p inson hayotini saqlab qolish va aholining daromad manbalarini himoya qilish imkoniyati ortadi.
El-Nino hodisasi joriy yilning kuz oylarida yanada kuchayishi kutilayotgani sababli, oziq-ovqat tanqisligi darajasi qariyb 22 foizga oshishi mumkin. Eng og‘ir oqibatlar asosan Markaziy Amerika hamda Afrikaning janubiy qismidagi davlatlarda kuzatilishi kutilmoqda.
Shuningdek, Sharqiy Afrika, Janubiy Osiyo va Janubi-Sharqiy Osiyo mamlakatlari ham jiddiy xavf ostidagi hududlar ro‘yxatiga kiritilgan. Mutaxassislarning fikricha, El-Nino ta’siri barcha mintaqalarda turlicha namoyon bo‘ladi.
Ayrim hududlar kuchli qurg‘oqchilik va g‘ayrioddiy issiqlikdan aziyat chekayotgan bo‘lsa, boshqa joylarda shiddatli suv toshqinlari qishloq xo‘jaligiga katta zarar yetkazmoqda. Profilaktika va iqtisodiy samaradorlik Tarixiy ma’lumotlarga ko‘ra, 2015–2016-yillarda yuz bergan shunday iqlimiy o‘zgarishlar dunyo bo‘ylab 100 milliongacha insonning turmush darajasiga salbiy ta’sir ko‘rsatgan edi.
Yangi prognozlarga ko‘ra, kelgusi yillarda ham shunga o‘xshash ko‘lamdagi gumanitar inqiroz takrorlanishi ehtimoli yuqori. Garchi tabiiy hodisaning eng yuqori nuqtasi joriy yil oxiriga to‘g‘ri kelsa-da, uning qishloq xo‘jaligi va hosildorlikka ko‘rsatadigan salbiy oqibatlari butun 2027-yil davomida ham saqlanib qolishi mumkin.
Ekspertlar oldindan amalga oshirilgan profilaktika choralarining ahamiyatini alohida qayd etmoqdalar. Hisob-kitoblar shuni ko‘rsatadiki, bugun tayyorgarlik ishlariga sarflangan har bir dollar kelajakda yetti dollargacha bo‘lgan iqtisodiy yo‘qotishlarning oldini olish imkonini beradi.
Shu sababli, BMT barcha mamlakatlarni iqlimiy xavflarga qarshi hozirdanoq aniq strategik rejalarni ishlab chiqishga va favqulodda vaziyatlarga tayyor turishga chaqirmoqda. Faqatgina o‘z vaqtida ko‘rilgan choralar oziq-ovqat inqirozining oldini olishda asosiy omil bo‘lib xizmat qiladi.

Программа Всемирной продовольственной программы ООН предупредила, что из-за усиления климатического явления Эль-Ниньо в ближайшие месяцы еще около 50 миллионов человек во всем мире могут столкнуться с угрозой острого голода. Об этом сообщает One.uz
По словам экспертов, это природное явление может создать серьезную угрозу продовольственной безопасности и ограничить возможность удовлетворения основных повседневных потребностей людей. Если на данный момент число людей, страдающих от острого дефицита продовольствия, составляет 225 миллионов человек, то к концу года этот показатель может вырасти до 274 миллионов человек
Глобальные последствия изменения климата Руководство Всемирной продовольственной программы призывает международное сообщество объединиться против этого процесса, который оказывает негативное влияние на жизнь и условия существования миллионов людей. Чем раньше будет проведена подготовка к климатическим рискам, тем выше будет возможность спасти жизни людей и защитить источники доходов населения
Поскольку ожидается, что явление Эль-Ниньо усилится осенью этого года, уровень дефицита продовольствия может вырасти почти на 22%. Ожидается, что самые тяжелые последствия будут наблюдаться в основном в странах Центральной Америки и южной части Африки
Кроме того, в список регионов, находящихся под серьезной угрозой, вошли страны Восточной Африки, Южной и Юго-Восточной Азии. По мнению экспертов, влияние Эль-Ниньо будет проявляться в разных регионах по-разному
В то время как одни регионы страдают от сильной засухи и необычной жары, в других сильные наводнения наносят огромный ущерб сельскому хозяйству. Профилактика и экономическая эффективность Согласно историческим данным, подобные климатические изменения, произошедшие в 2015–2016 годах, негативно сказались на уровне жизни до 100 миллионов человек во всем мире
Согласно новым прогнозам, вероятность повторения гуманитарного кризиса такого масштаба в последующие годы остается высокой. Хотя пик природного явления придется на конец текущего года, его негативные последствия для сельского хозяйства и урожайности могут сохраняться на протяжении всего 2027 года
Эксперты особо подчеркивают важность заблаговременных профилактических мер. Расчеты показывают, что каждый доллар, потраченный сегодня на подготовительные работы, позволит предотвратить экономические потери в размере до семи долларов в будущем
По этой причине ООН призывает все страны уже сейчас разрабатывать четкие стратегические планы противодействия климатическим рискам и быть готовыми к чрезвычайным ситуациям. Только своевременно принятые меры станут ключевым фактором в предотвращении продовольственного кризиса