Tailandning Nontxaburi provinsiyasida sodir bo‘lgan ommaviy otishma tafsilotlari ma’lum bo‘ldi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Tergov natijalariga ko‘ra, maktabda hujum uyushtirgan o‘smir ta’lim muassasasiga borishdan avval o‘z xonadonida bobosi va buvisini otib o‘ldirgan. Mazkur fojia oqibatida jami yetti kishi, jumladan, hujumchining o‘zi ham halok bo‘lgan, yana yigirma uch kishi turli darajadagi tan jarohatlari bilan shifoxonaga yotqizilgan.
Xalqaro axborot vositalarining xabar berishicha, Debsirin Nonthaburi maktabida yuz bergan ushbu mudhish voqea mamlakat tarixidagi eng og‘ir jinoyatlardan biri sifatida qayd etildi. Hujumchi o‘z yaqinlarini uyida qatl etgach, maktab hududiga yo‘l olgan va u yerda besh kishining hayotiga zomin bo‘lgan.
Politsiya ma’lumotlariga ko‘ra, o‘smir jinoyatni sodir etib bo‘lgach, voqea joyida o‘z joniga qasd qilgan. Hujum tafsilotlari va qurol manbasi Dastlabki surishtiruv ishlariga ko‘ra, o‘smir o‘z bobosiga tegishli bo‘lgan va qonuniy ravishda ro‘yxatdan o‘tgan o‘qotar quroldan foydalangan.
Mutaxassislar voqea joyini ko‘zdan kechirganda, hujumchi maktab hududida kamida yigirma olti marotaba o‘q uzgani aniqlangan. Qotilning yonida yana o‘ttiz to‘rtta o‘q bo‘lgani, bu esa qurbonlar soni yanada ko‘p bo‘lishi mumkinligidan dalolat berishi ta’kidlanmoqda.
Tailand ta’lim vaziri Prasert Jantararuangtong mazkur hodisa yuzasidan rasmiy bayonot berib, halok bo‘lganlar va jarohatlanganlar orasida o‘quvchilar borligini tasdiqladi. Hozirda huquq-tartibot idoralari o‘smirni bunday dahshatli harakatga nima undaganini o‘rganmoqda.
Hujum sabablari borasida turli taxminlar ilgari surilayotgan bo‘lsa-da, rasmiy xulosa hali e’lon qilinmadi. Nufuzli ta’lim dargohidagi fojia Fojia yuz bergan Debsirin Nonthaburi maktabi Tailanddagi eng qadimiy va nufuzli ta’lim maskanlaridan biri hisoblanadi.
Ushbu dargoh 1885-yilda qirol Chulalongkorn buyrug‘i bilan tashkil etilgan bo‘lib, o‘z tarixi davomida ko‘plab taniqli davlat arboblari, diplomatlar va hukumat rahbarlarini tarbiyalab chiqargan. Mazkur nufuzli maktabda ayni paytda uch mingdan ortiq o‘quvchi tahsil oladi.
Ushbu hodisa Tailand jamiyatida qurol nazorati va ta’lim muassasalaridagi xavfsizlik masalalarini yana bir bor kun tartibiga chiqardi. Hukumat jabrlanganlarga yordam ko‘rsatish va kelgusida bunday voqealarning oldini olish bo‘yicha shoshilinch choralar ko‘rilishini ma’lum qildi.
Mamlakat bo‘ylab motam kayfiyati hukm surmoqda, odamlar halok bo‘lganlarning xotirasiga hurmat bajo keltirmoqdalar.

Стало известно подробности массовой перестрелки, произошедшей в провинции Нонг-Кхаю в Таиланде. Об этом сообщает One.uz.
По результатам расследования, подросток, устроивший нападение в школе, перед тем как прийти в учебное заведение, застрелил своего деда и бабушку в собственном доме. В результате этой трагедии погибли семь человек, включая самого нападавшего, еще 23 человека с ранениями различной степени тяжести были госпитализированы.
Как сообщают международные СМИ, это страшное событие, произошедшее в школе Debsirin Nonthaburi, было зафиксировано как одно из самых тяжких преступлений в истории страны. После того как нападавший убил своих близких дома, он направился на территорию школы, где стал причиной смерти пяти человек.
По данным полиции, после совершения преступления подросток покончил с собой на месте происшествия. Подробности нападения и источник оружия Согласно предварительным результатам расследования, подросток использовал огнестрельное оружие, принадлежащее его деду и легально зарегистрированное.
При осмотре места происшествия экспертами было установлено, что нападавший выстрелил на территории школы не менее 26 раз. Отмечается, что при убийце находилось еще 34 патрона, что свидетельствует о том, что число жертв могло быть еще больше.
Министр образования Таиланда Прасерт Джантараруангтонг сделал официальное заявление по поводу этого инцидента, подтвердив, что среди погибших и раненых есть ученики. В настоящее время правоохранительные органы выясняют, что подвигло подростка на такие ужасные действия.
Хотя выдвигаются различные предположения о причинах нападения, официальный вывод пока не объявлен. Трагедия в престижном учебном заведении Школа Debsirin Nonthaburi, где произошла трагедия, считается одним из старейших и наиболее престижных учебных заведений Таиланда.
Это учебное заведение было основано в 1885 году по приказу короля Чулалонгкорна и за свою историю воспитало множество известных государственных деятелей, дипломатов и руководителей правительства. В настоящее время в этой престижной школе обучается более трех тысяч учеников.
Этот инцидент вновь вывел на повестку дня вопросы контроля над оружием и безопасности в учебных заведениях в тайском обществе. Правительство сообщило о принятии срочных мер по оказанию помощи пострадавшим и предотвращению подобных инцидентов в будущем.