Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Tramp aralash yakkakurashlar olamining afsonaviy vakili, yengil vazn toifasida sobiq UFC chempioni Habib Nurmagomedovning ashaddiy muxlisi ekani ma’lum bo‘ldi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Sportchining menejeri Ali Abdulaziz bergan ma’lumotlarga ko‘ra, Tramp o‘zining sportga oid qarashlarida ikki nafar jangchini alohida e’tirof etadi. Bular amerikalik Jastin Getji hamda rossiyalik Habib Nurmagomedovdir.
Davlat rahbari nafaqat Habibning jang uslubini kuzatib boradi, balki uni o‘zining shaxsiy kitobida ham yodga olib o‘tgan. Prezidentning sevimli jangchilari Ali Abdulaziz yaqinda bergan intervyusida Donald Tramp bilan bo‘lgan suhbat tafsilotlarini ochiqladi.
Menejerning so‘zlariga ko‘ra, Tramp Habibni nafaqat sportchi, balki kuchli shaxsiyat sifatida qadrlaydi. Suhbat davomida menejer prezidentdan nima uchun aynan Habibga nisbatan bunday yuksak hurmatda ekanini so‘ragan.
Bunga javoban Tramp o‘zining mualliflik asarlaridan birida ushbu jangchiga alohida to‘xtalib o‘tganini va uning natijalarini yuqori baholashini ta’kidlagan. Bu kabi e’tirof Habib Nurmagomedovning nafaqat sport olamida, balki siyosiy va ijtimoiy doiralarda ham katta nufuzga ega ekanligini anglatadi.
Donald Tramp UFC olami bilan uzoq yillardan buyon yaqin aloqada bo‘lib keladi va ko‘plab yirik musobaqalarni shaxsan kuzatib boradi. Biroq, uning aynan Nurmagomedovni o‘zining eng sevimli jangchilaridan biri deb atashi, sportchining mag‘lubiyatsiz seriyasi va o‘ziga xos xarakteri bilan bog‘liqdir.
Sport olamidagi o‘chmas iz Habib Nurmagomedov o‘z faoliyati davomida 29 ta jang o‘tkazib, ularning barchasida g‘alaba qozongan. U o‘z vazn toifasida eng uzoq vaqt chempionlik kamarini saqlab turgan sportchilardan biri hisoblanadi.
Uning Jastin Getji ustidan qozongan so‘nggi g‘alabasi va shundan so‘ng faoliyatini yakunlagani butun dunyo sport jamoatchiligi, jumladan, Donald Tramp kabi nufuzli shaxslar e’tiboridan ham chetda qolmagan. Bugungi kunda Habib sportni tark etgan bo‘lsa-da, uning nomi hali ham eng yuqori minbarlarda tilga olinmoqda.
Ali Abdulazizning aytishicha, Tramp kabi insonlarning bunday munosabati sportchining jahon miqyosidagi obro‘sini yanada mustahkamlaydi. Bu holat aralash yakkakurashlar sport turi nafaqat ommaviy ko‘ngilochar tomosha, balki yirik siyosiy arboblar qiziqish doirasidagi soha ekanini yana bir bor tasdiqlaydi.

Стало известно, что президент США Дональд Трамп является ярым поклонником легендарного представителя мира смешанных единоборств, бывшего чемпиона UFC в легком весе Хабиба Нурмагомедова. Об этом сообщает One.uz.
По словам менеджера спортсмена Али Абдулазиза, Трамп выделяет двух бойцов в своих спортивных предпочтениях. Это американец Джастин Гэтжи и россиянин Хабиб Нурмагомедов.
Глава государства не только следит за стилем боя Хабиба, но и упоминает его в своей личной книге. Любимые бойцы президента Али Абдулазиз в недавнем интервью раскрыл детали разговора с Дональдом Трампом.
По словам менеджера, Трамп ценит Хабиба не только как спортсмена, но и как сильную личность. В ходе беседы менеджер спросил президента, почему он испытывает такое высокое уважение именно к Хабибу.
В ответ Трамп подчеркнул, что в одной из своих книг он отдельно остановился на этом бойце и высоко оценил его достижения. Такое признание означает, что Хабиб Нурмагомедов пользуется большим авторитетом не только в спортивном мире, но и в политических и социальных кругах.
Дональд Трамп уже много лет тесно связан с миром UFC и лично посещает многие крупные турниры. Однако то, что он называет именно Нурмагомедова одним из своих любимых бойцов, связано с его победной серией и особенным характером.
Бессмердный след в спорте Хабиб Нурмагомедов провел 29 боев за свою карьеру и одержал победу во всех из них. Он считается одним из спортсменов, дольше всего удерживавших пояс чемпиона в своей весовой категории.
Его последняя победа над Джастином Гэтжи и последующее завершение карьеры не остались без внимания мирового спортивного сообщества, включая таких влиятельных личностей, как Дональд Трамп. Сегодня, хотя Хабиб и ушел из спорта, его имя по-прежнему упоминается на высших трибунах.
По словам Али Абдулазиза, такое отношение со стороны людей вроде Трампа еще больше укрепляет мировую репутацию спортсмена. Этот факт еще раз подтверждает, что смешанные единоборства являются не только массовым зрелищем, но и сферой, интересующей крупных политических деятелей.