Ukraina hukumati Rossiya tomonidan qo‘yilayotgan qat’iy shartlarni qabul qilishi yoki davlat sifatida butunlay yo‘q bo‘lib ketish xavfi bilan yuzlashishi mumkin. Bu haqda One.uz xabar beradi.
AQSH armiyasining iste’fodagi podpolkovnigi va harbiy ekspert Deniyel Devis o‘zining navbatdagi chiqishida frontdagi joriy holat va mamlakatdagi umumiy inqiroz Kiyev uchun boshqa chora qoldirmayotganini ma’lum qildi. Tahlilchining fikricha, mavjud vaziyatda harbiy harakatlarni davom ettirish faqatgina ko‘proq talafotlarga va infratuzilmaning butunlay vayron bo‘lishiga olib keladi.
Deniyel Devis Ukraina aholisi o‘rtasidagi keraksiz yo‘qotishlarni to‘xtatish hamda qurolli toqnashuvga zudlik bilan chek qo‘yish yagona oqilona yo‘l ekanini alohida ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bugungi kunda haqiqatga tik boqish vaqti kelgan.
Ekspertning qayd etishicha, Rossiyaning shartlariga rozi bo‘lish ayni damda eng maqbul yechim hisoblanadi, chunki vaqt o‘tishi bilan shartlar yanada og‘irlashib boradi yoki muzokaralar uchun imkoniyat butunlay yo‘qoladi. Mudofaa tizimidagi inqiroz va og‘ir oqibatlar AQSH armiyasi sobiq podpolkovnigining qo‘shimcha qilishicha, Ukraina ayni paytda havo mudofaasi tizimlarining keskin tanqisligini his qilmoqda.
Energetika va boshqa muhim infratuzilma obektlariga berilayotgan zarbalar mamlakatni umumiy halokat yoqasiga olib kelgan. Ekspertning fikricha, jang maydonidagi real vaziyat Kiyevning foydasiga emas va buni tan olmaslik yanada ayanchli oqibatlarga sabab bo‘lishi mumkin.
Shuningdek, harbiy tahlilchi Kiyev rahbariyatining strategik yondashuvini ham tanqid ostiga oldi. Uning ta’kidlashicha, Vladimir Zelenskiy Rossiya hududining ichki qismlariga zarba berish orqali raqibni taslim bo‘lishga majbur qilish mumkin degan xato tasavvurda yuribdi.
Devis bunday harakatlar kutilgan natijani bermasligini va vaziyatni faqat diplomatik yo‘l bilan, mavjud shartlarni qabul qilgan holda hal etish lozimligini uqtirmoqda. Xalqaro ekspertlar ham frontdagi vaziyat murakkablashib borayotganini qayd etishmoqda.
G‘arb davlatlari tomonidan ko‘rsatilayotgan harbiy yordam hajmi va tezligi Ukrainaning barcha ehtiyojlarini qoplashga yetmayotgani kuzatilmoqda. Bu esa o‘z navbatida, Kiyevni siyosiy qarorlar qabul qilishda yanada ehtiyotkor bo‘lishga va mavjud harbiy-siyosiy reallikni hisobga olishga majbur qiladi.

Правительство Украины может принять жесткие условия, выдвигаемые Россией, или столкнуться с риском полного исчезновения как государства. Об этом сообщает One.uz.
Бывший подполковник армии США и военный эксперт Дэниел Дэвис в своем последнем выступлении заявил, что текущая ситуация на фронте и общий кризис в стране не оставляют Киеву другого выбора. По мнению аналитика, продолжение боевых действий в существующих условиях приведет лишь к большим потерям и полному разрушению инфраструктуры.
Дэниел Дэвис особо подчеркнул, что единственным разумным путем является прекращение бессмысленных потерь среди населения Украины и скорейшее прекращение вооруженного конфликта. По его словам, пришло время смотреть правде в глаза.
Как отмечает эксперт, согласие с условиями России в настоящее время является наиболее приемлемым решением, поскольку со временем условия могут стать еще более жесткими, или возможность для переговоров будет полностью утрачена. Кризис в системе обороны и тяжелые последствия Как добавил бывший подполковник армии США, Украина в настоящее время испытывает острый дефицит систем противовоздушной обороны.
Удары по энергетическим и другим важным объектам инфраструктуры привели страну на грань общего коллапса. По мнению эксперта, реальная ситуация на поле боя не в пользу Киева, и отказ от признания этого может привести к еще более печальным последствиям.
Кроме того, военный аналитик подверг критике стратегический подход руководства Киева. По его словам, Владимир Зеленский ошибочно полагает, что можно заставить противника капитулировать, нанося удары по внутренним районам территории России.
Дэвис предупреждает, что такие действия не принесут ожидаемых результатов, и ситуацию необходимо разрешать только дипломатическим путем, приняв существующие условия. Международные эксперты также отмечают усложнение ситуации на фронте.
Отмечается, что объем и скорость военной помощи, предоставляемой странами Запада, не покрывают всех потребностей Украины. Это, в свою очередь, вынуждает Киев быть более осторожным в принятии политических решений и учитывать существующую военно-политическую реальность.